večer - Korzár, Letná 47, 040 01, Košice, alebo telefonicky na čísle 600 22 64.
Tentoraz sme dostali podnet od čitateľa, týkajúci sa ZŠ Park Angelinum 8. Sťažnosť sa týka rekonštrukcie šatní pre žiakov. "Má právo riaditeľka školy dať súhlas na väčšie rekonštrukčné práce počas školského roka, keď sa deti učia a vyzerá to ako na stavenisku?" uvádza sa v sťažnosti rodiča. "Takéto prostredie je nevhodné pre detský organizmus tak po zdravotnej stránke, ako aj po výchovnej, pretože dieťa sa vie len ťažko sústrediť v hlučnom prostredí. Ak celé roky mali deti doterajšie šatne, nebolo by lepšie počkať s prácami do ďalších letných prázdnin?" Čitateľovi vadilo aj to, že škola žiadala o príspevok na prestavbu šatní od rodičov. "Financií na prestavbu nemá riaditeľka dosť a žiada o príspevok 200 Sk na každého žiaka. Pritom 300 Sk dávame začiatkom roka škole pre jej potreby. Škola je známa tým, že v prvom ročníku školy aj na začiatku 2. stupňa sú rodičia žiadaní, aby financovali vymaľovanie tried, novú podlahu, žalúzie, okná, dvere a podobne."
O stanovisko sme požiadali riaditeľku ZŠ Park Angelinum 8, Mgr. Alicu Bodnárovú (na snímke). "O rekonštrukcii šatní sme uvažovali niekoľko rokov. Hlavnou myšlienkou bolo to, aby mal každý žiak svoju skrinku a šatne vyzerali esteticky. Združenie rodičov môže prijímať dve percentá z daní. Rodičia žiakov sa zhodli na tom, že ak budú presne vedieť, na čo peniaze pôjdu, radi peniaze venujú. Podporili myšlienku rekonštrukcie šatní. V lete sa neprerábali, lebo sme nevedeli, aká suma sa nazbiera z 2 percent a koľko bude musieť doložiť škola. V lete boli rekonštruované iné priestory školy."
V septembri urobilo vedenie školy finančný sumár a začalo sa s prácami. "Od 26. do 28. spetembra sa začali likvidovať staré šatne a prebiehali prípravné práce. Uznávam, že prvé tri dni boli najhoršie. Vtedy bol na škole hluk aj prašné prostredie. Našťastie sú šatne v suteréne, mimo chodieb a učební. Ostatné rekonštrukčné práce boli takého charakteru, že nikoho nezaťažovali. Rodičom sme sa za tie tri dni ospravedlnili." Všetky práce sa skončili 17. októbra. "Triedni dôverníci ako zástupcovia rodičov dali návrh na vznik fondu, aby malo dieťa pocit zodpovednosti za svoju skrinku. Práve fond má slúžiť na to, aby sa v prípade straty mohol urobiť nový kľúč od skrinky. Odsúhlasili dobrovoľný príspevok 200 Sk, ktorý každý pošle na účet ZRPŠ. Nedisponuje ním škola, ale rodičia. Jedna skrinka stojí vyše 2 000 Sk."
Podľa Mgr. Bodnárovej všetko stojí na dobrovoľnosti. Z 27 tried na škole rodičia schválili tento návrh v 23 triedach. "Chcem zdôrazniť, že bez ohľadu na to, či rodič prispeje 200 Sk alebo nie, každý žiak skrinku dostane," povedala riaditeľka. "Aj 300 Sk na začiatku školského roka je rodičovský príspevok, ktorí si rodičia sami odsúhlasili, pričom peniaze sú opäť na účte ZRPŠ."
Riaditeľka sa vyjadrila aj k pripomienke, že v 1. ročníku aj na začiatku 2. stupňa sú rodičia požiadaní o financovanie rekonštrukcie tried. "Počas týždňa trávia deti v triede pomaly viac času, ako doma. Väčšina žiakov je tu od 7. do 16. hodiny. Mnohí rodičia sami prichádzajú s návrhmi, či nemôže byť v triede nový koberec alebo nábytok. Nikdy to nie je na báze toho, že musia. Triedni učitelia do tohto procesu vstupujú len minimálne."
Boris Macko
Autor: Dohodli sa na vine, treste
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári