fakt, že plénum národného výboru v roku 1947 odhlasovalo čestné občianstvo mesta Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi a v roku 1948 Klementovi Gottwaldovi. Takže, podľa pána Kirsta""v historických análoch mesta ostanú, či sa nám to páči alebo nie, keďže "čestným občanom je človek dovtedy, kým môže uplatňovať svoje práva, (...) po smrti automaticky zaniká". No. Autor týchto riadkov už osobne počul veľa šibeničnej demagógie, ale toto sú Himaláje.
Otázku, že čo vedie šéfa archívu k láske k historickým obludám prvej kategórie, nechajme jeho svedomiu. To, že Košice nedokázali za 17 rokov vymazať dvoch arcizločincov zo siene slávnych, ktorým vzdávame hold, je škandál a najväčšia hanba na naše hlavy. Je to svedectvo o ľuďoch, ktorí mesto spravujú, a aj o nás, pešiakoch, keďže zvolení zástupcovia sú naším občianskym zrkadlom. Zrušenie čestného občianstva je bežný úkon. Skúste preskúmať v Nemecku, či existuje jedno mesto, jedna dedina, kde nevymazali z panteónu Hitlera či jeho komplicov. Nejde o "menenie historických faktov", ale elementárne gesto, ktorým mesto deklaruje hodnoty, ku ktorým sa hlási, čí odkaz jeho občania uznávajú, rešpektujú, uctievajú. Čestný občan je vyznamenanie, ktoré môže ten, kto ho udeľuje, kedykoľvek odňať. Nemá nič spoločné s "uplatňovaním práv", ale so vzťahom občanov k pôsobeniu, zásluhám tej-ktorej osobnosti, ale aj celému životnému dielu. Gottwald a Stalin sú výkričné exempláre a nepredstaviteľný škandál v prvom rade. Ale nejde len o nich. Môže byť, že niekto bol dokonca prvý československý kozmonaut, ktorý tu študoval. Avšak ak Vladimír Remek dnes sedí v europarlamente ako poslanec za KSČM, ktorá je neostalinistická, tak čestným občanom Košíc by nemal byť tiež. Presne tak Ludvík Svoboda, prominentný člen zločineckej organizácie. Romeš Čandra bol zase agent KGB na čele inštitúcie (Svetová rada mieru) financovanej Moskvou.
Primátor Knapík má nového koníčka, ktorým si spríjemňuje život, keď práve nebeží "primátorskú míľu" alebo nepodpisuje dotácie. Vo voľnom čase odstraňuje dopravné značky. Zvlášť "spadeno" má na zákaz zastavenia. Teda aspoň vtedy, keď sa zúčastňuje na zasadaní v budove, pred ktorou sa parkuje veľa, a hrozia papuče a pokuty. Konzultovať s políciou, čo Knapík podľa zákona musel skôr, než zmenil značenie pred Technickou univerzitou, zabudol . Načo? Celkom fajn je hovorkyňa Geročová, ktorá uznala, že primátor "konal nad rámec zákona" (to je dobre my ľudia zákon porušujeme), ale "nemal by ho nikto pokutovať". Ešteže tak. Má nízky plat. Lepšie zarábajú ostatní previnilci, napr. študenti: "Pri nich sa musí vychádzať z toho, že tam značka bola", mudruje hovorkyňa, a preto "platiť musia, lebo to je cenina, ktorá sa nedá len tak ľahko roztrhať". Tak toto sa dá už len zarámovať. Počuli ste už o arogancii moci?
Peter SCHUTZ
Autor: Čestní zločinci, značky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári