Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Ľubomír Slejzák zo Spišského Hrhova tvorí mandaly v ojedinelom, originálnom prepojení s feng-šuejMandala má aj denné použitie. Pôsobí ako

Ľubomír Slejzák zo Spišského Hrhova tvorí mandaly v ojedinelom, originálnom prepojení s feng-šuej

Mandala má aj denné použitie. Pôsobí ako psychický uterák

Ľubomír Slejzák sa narodil v Levoči, ale žije v Spišskom Hrhove, kde našiel tiché zázemie na tvorbu. Výtvarné vzdelanie ho predurčilo na učiteľskú dráhu, tej sa venoval sedem predchádzajúcich rokov. Čosi nedefinovateľné ho pritiahlo k feng-šuej a stotožnil sa s ním v celom svojom bytí až do tej miery, že teraz pôsobí v tejto oblasti profesionálne. V súlade s jeho princípmi začal tvoriť mandaly. Takéto prepojenie je ojedinelé, pričom má svoje zákonitosti aj zvláštnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Mandalu (výraz pochádza zo sanskritu), chápeme obyčajne tak, že má svoj pôvod vo východných krajinách. Jej vznik sa nedá zaradiť do žiadnych časových súradníc, korene sa dajú nájsť v každej kultúre. Motívy tvorené do kruhu sú na skalných rytinách v Afrike, Amerike, aj v Európe. Preklad znamená stred, obvod, alebo magický kruh.

Ešte si pamätáme mníchov, ktorí pred pár rokmi aj na Slovensku sypali mandalu z farebného piesku a svoj výtvor vzápätí zničili. Do tohto úkonu symbolicky premietli myšlienku pominuteľnosti, ktorá je podľa budhizmu základnou vlastnosťou sveta. Piesok sa z takýchto mandál rituálne zničí a vysype do rieky.

Mandala s kódom

Inšpirácia pre tvorbu mandál u Ľ. Slejzáka prišla síce z východu, ale s celkom špecifickým zmyslom ich využitia. "Snažím sa mandalu priblížiť ľuďom na ich denné použitie," vyjadrí sa takmer záhadne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ale to je skoro ako uterák," zaklincujem to.

"Áno, je to psychický uterák," potvrdí Ľubomír.

Pri tvorbe vychádza z klasickej čínskej medicíny v prepojení s feng-uej, kde sa pracuje s piatimi elementami, ktoré sa chápu ako základné prvky života. Nie v každej mandale sú prítomné všetky elementy zem, voda, oheň, vzduch a kov. Prevažuje ten, ktorý potrebuje konkrétny človek, aby cez jej vyžarovanie doplnil v sebe to, čo mu chýba. Lebo mandaly a v tom je ich osobitosť, Ľubomír tvorí pre konkrétnych ľudí alebo pre konkrétny priestor. V každom prípade potrebuje číslo kua, ktoré vychádza z učenia feng-šuej a dá sa vyrátať z dátumu narodenia. K tomu niekedy stačí, aby sa na človeka pozrel alebo sa ho dotkol, povyprával sa s ním tak, aby mu vedel vstúpiť do duše a už ho má ako na dlani. Potom, keď už vidí do jeho vnútra, aj jemu určenú mandalu dokáže výtvarne zviditeľniť veľmi konkrétne, akoby na jeho obraz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Moji klienti sú očarení práve preto, lebo ich osobná mandala im dáva pocit, že spolu s ňou našli svoju celistvosť a úplnosť. Podvedomie reaguje na tvary, farebnosť je zosúladená s ich charakterom, všetko sa vo vnútri človeka teší," takto poeticky sa vyjadrí Ľubomír. Čo je však zo všetkého najdôležitejšie, to je myšlienka, ktorú mandala akoby vsala do svojich útrob. Ľubomír sa hlboko ponorí do tvorby, naladí sa na konkrétneho človeka, myslí na neho v tvorivej meditácii a vedome kóduje to, čo má z mandaly vyžarovať. Vsunie tam vedomé, ale aj podvedomé želanie klienta, jeho budúci vývoj a rast.

Bez negatívnych myšlienok

A keďže život ponúka iba zdanlivé náhody, ktoré náhodami nie sú, často ho vyhľadajú ľudia, ktorí sa neskôr stávajú spolupútnikmi. Ľubomír cez takéto prepojenie vie, čo treba komu odovzdať, aby energia dokázala vyžarovať cez mandalu. Je to silný žiarič, aj preto si pri tvorbe nemôže dovoliť negatívne myšlienky. Tie by sa premietli do mandaly a keďže je s ňou v prepojení, nech sa nachádza kdekoľvek na svete, pociťuje veľkú zodpovednosť za všetko, čo sa k nej viaže.

Zásady fen-šuej premieta do priestorov aj ako interiérový dekoratívny maliar. Vezme do rúk maliarske náčinie a z bytu, miestnosti, úradu alebo firmy vytvorí súrodý harmonický celok, v ktorom sa jeho užívatelia budú dobre cítiť. Ak to situácia vyžaduje, aj stenu alebo strop pokryje mandalou, ktorá môže mať ochranný vplyv dokonca na celú budovu. Aj pri zdanlivo nenáročných činnostiach, ako je miešanie farby, či natieraníe stien, v Ľubomírovej hlave sa premietajú iba pekné myšlienky. Lebo aj do stien sa vstrebávajú informácie, ktoré potom spätne vplývajú na ľudí, ktorí priestor užívajú. No a z toho vyplýva, že ak sa rozhodneme vymaľovať byt, dobre si treba rozmyslieť, akému človeku to zveríme. Ak bude hrešiť a nadávať, hoci i v duchu, steny si to budú pamätať.

Ľubomír Slejzák má v poslednom období veľa ponúk, aby svoju tvorbu vystavil. Tu si môže divák všimnúť osobitosti, ktoré sa bežne pri obrazoch nevyskytujú. Sprievodný list s obsažným textom približuje jej špecifické určenie. Sú tu informácie o tom, ako harmonizuje s priestorom, prípadne s človekom, vysvetľuje ktoré orgány posilňuje po medicinálnej stránke a je tam aj energo-informačná vrstva, ktorú do nej vložíl. Obsahuje aj odporúčanie, na ktorej svetovej strane by mala visieť, aby spĺňala svoje poslanie.

Širšie, univerzálne použitie mandál je orientované na partnerské vzťahy, úvahy o zmysle života, deti, priateľov, tvorivosť a poznanie, ale aj bohatstvo či kariérny postup. Výrazná mandala s prevahou červenej je určená tomu, kto má byť ocenený v tom čo robí, má v spoločnosti niečo znamenať a môže mu patriť aj kus slávy, lebo si ju zaslúži. V tom všetkom ho práve táto mandala môže podporiť. Každá z nich je originál, žiadna taká, ani podobná už nevznikne.

Potecha na každý deň

Pri tvorbe Ľubomír rád používa farby, ktoré sa lesknú, aby pôsobili ako polodrahokamy. Červená je ako priehľadný rubín, zlatá sa vyníma výrazne, napriek tomu nevtieravo. Aj keď je každá mandala iná, na pozadí sa dá všimnúť jemné mihanie, transformovaná vibrácia, ktorá ako jediný výraz autora zostáva v rukopise rovnaká.

"Mandala je aj archetypálny záznam rôznych kozmických vedomí," celkom do prapôvodu zachádza Ľubomír. "Som s ňou stotožnený, rovnako ako s človekom, ktorému má patriť. Vychádzam z parametrov jeho duše, z jeho energetickej špecifikácie. Ten človek sa v nej nájde."

Ak je tvorba spojená so srdcom, človek ju pocíti aj v obraze. Na každého žiari inak, preto aj pri výbere najviac pomáha intuícia. Mať doma napríklad rodinnú mandalu zavesenú na správnom mieste, to je potecha na každý deň.

Každá fáza Mesiaca ponúka človeku iné možnosti

Luna je zrkadlo, lebo odráža slnečné svetlo

Nie je žiadnym tajomstvom, že spln Mesiaca je najbúrlivejšou lunárnou fázou. Mnohí ľudia zle spia, sú nervózni a nevedia prečo. Môžu sa objaviť aj pocity úzkosti či opustenosti, ktoré nemusia prameniť z momentálnej životnej situácie, vynárajú sa z minulosti.

Spln sa považuje za fázu vegetatívneho nepokoja, v ktorom sa môžu spomaliť aj procesy uzdravovania. Prejavuje sa to aj na zvieratách, mnohé sú nepokojné a psy štekajú aj v noci. Bylinky a korienky, ak ich zbierame počas splnu, sú mimoriadne účinne. Spln je však pravým okamihom na vnútorný obrat, na uzmierenie, odpustenie aj pre nové priateľstvá.

Fáza novu sa prejavuje menej výrazne ako spln. Je to najvhodnejšie obdobie na nové začiatky. Tu energia získava nový náboj, prichádza nová šanca, aby sa človek dokázal zbaviť zlých návykov a starých, prekonaných vzťahov a myšlienok. Novolunie je najvhodnejším obdobím na pôst a prečistenie tela.

Pri pribúdajúcom Mesiaci sa hromadí nová energia. Až do obdobia splnu sa duša otvára stále viac a dokáže sa vciťovať aj do procesov, ktoré sú pod povrchom, v hĺbke.

V čase, keď Mesiac cúva, strácajú sa aj duchovné a prírodné sily, ktoré ho sprevádzajú. Mesiac je zrkadlo, lebo odráža slnečné svetlo. Vracia nám toľko energie, koľko sme do neho investovali.

Okrem zvierat pomáhajú ľuďom aj nefyzické bytosti

Silové zviera ako pomocník človeka

Je známe, že okrem zvierat pomáhajú ľuďom aj nefyzické bytosti z jemnohmotnej sféry. Takými sú napríklad anjeli (každého z nás nejaký stráži), duchovní vodcovia, učitelia a iní. Menej známe je to, že pri každom človeku je tzv. silové, alebo inými slovami totemové zviera. Názov je prevzatý zo šamanizmu. Ono však nepomáha iba šamanom, ale prakticky každému človeku. Málo sa o tom vie, ale pritom je to rovnako dôležité, ako poznanie o strážnom anjelovi.

Pri človeku je práve to silové zviera, aká schopnosť mu chýba a akú potrebuje k svojmu každodennému životu. Silové zviera je v skutočnosti bytostný, ktorý má také kvality, aké svojou formou silového zvieraťa zobrazuje. Keď má niekto napríklad pri sebe silové zviera orla, ten dáva človeku nadhľad, bystrozrak, voľnosť, slobodu...

Keď má iný človek pri sebe ako silové zviera napríklad medveďa, on mu sprostredkuje obrovskú silu, akú má aj medveď a schopnosť zdolávať všetky prekážky. V takomto zmysle by sa dalo pokračovať. Aj obľúbené domáce zvieratko sa môže po smrti pri človeku objaviť ako jeho pomocník. V cielenej meditácii sa dá na neho dokonca naladiť.

Ak chceme pokoj, oslovme anjela mieru

Pri narodení každá duša dostáva strážneho anjela, ktorý je pri nej počas celého pozemského života. Dáva na ňu pozor a sprevádza ju v každej chvíli. Títo anjeli trávia na Zemi veľa času a len málo v ich pravom domove - v ríši anjelov. Jestvujú aj takí anjeli, ktorí sa venujú konkrétnym veciam a udalostiam. Ich úlohou je aj byť pri tom a účastníkom sprostredkovať istý druh poznania, ktorý je s udalosťou spojený. Anjeli sa radujú, ak človek podvedome dokáže prijať ich rady a pomoc.

Človek môže urobiť množstvo chýb, veď prišiel sem aj preto, aby sa z nich poučil. Vždy však môže prijať pomocnú ruku, ktorá k nemu prichádza možno práve cez anjela, aj keď o tom nemusí vedieť. Niekedy naozaj stačí tú ruku uchopiť. Ak túžime po múdrosti, poznaní a iných duchovných hodnotách, môžeme sa obrátiť na príslušného anjela, ktorý sprostredkuje túto našu túžbu pred vyššie, na to určené mocnosti. Pomôžu nám urobiť rozhodujúce kroky.

Na to, aby sa človek dokázal skontaktovať so svojím anjelom, potrebuje predovšetkým pokoj v sebe. Môže si privolať anjela mieru, ktorý mu pomôže dosiahnuť vnútorný pokoj a mier aj vo svojom okolí. Istá osoba zaznamenala tieto slová od anjela: "Stačí, keď si sadneš, utíšiš sa a naladíš sa na mňa. Môžeš to urobiť vlastnými slovami, alebo sa sústreď na tieto myšlienky: Volám ťa, anjel mieru, aby ma naplnila celá tvoja bytosť. Pomôž mi, prosím, aby ma naplnil pokoj a mier. Pomôž mi v tom, aby som bol otvorený novým, čistým impulzom a aby dôvera a láska boli mojimi hlavnými cnosťami."

Zajtra majú meniny Sabíny. Ich farbami sú modrá a zelená

Ich osobná sedmička reprezentuje tajomnosť

V sobotu si meniny pripomínajú Sabíny. Ich osobným číslom je sedmička, čo reprezentuje tajomnosť.

Sabíny vždy majú okolo seba isté vibrácie, ktoré zneisťujú okolie. Nikto presne nevie, čoho sú schopné, a tak si od nich človek radšej udržiava odstup. Sabíny pôsobia dosť pyšne a nafúkane, ale to je len ich obranný reflex. Túžia po uvoľnení, chceli by si nájsť toho pravého, mať kopu detí, aj dobré zamestnanie. Také sú ich sny, ibaže málokedy sa splnia.

Keďže sa v nich ťažko vyznať a pochopiť ich v ženskej úrovni, dostávajú príležitosť realizovať sa aj v typicky mužských oblastiach. Zverujú sa im mnohé zodpovedné a ťažké úlohy a Sabíny sa rady stanú nepostrádateľnými. Potom, keď už majú nejaký vplyv a moc, zriedka sa rozhodnú venovať sa ženským povinnostiam. Takýto postoj ich vháňa do vnútorných konfliktov, preto často trpia depresiami a pocitom nedocenena.

Toto meno sa hodí pre znamenia: Lev, Býk, Panna, Strelec a vhodnými farbami sú modrá a zelená.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 849
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 955
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 766
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 775
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 580
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 737
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 301
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 523
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 174
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 902
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Margecanoch testovanie meškalo pre tlač nových tabuliek

Odbery už prebiehajú plynulo a menšie problémy sa darí riešiť operatívne.

Na mieste sa dlhé rady netvoria, testovanie ide relatívne rýchlo.

V Čabalovciach od rána chýbal zdravotník, no už testujú

Starostka: Všetko sme pripravili podľa pokynov.

V Čabalovciach začali testovať až o pol dvanástej. Chýbal im lekár.

Starosta Čertižného vozí dedinčanov na testovanie upraveným autom

Po každej jazde vykoná dezinfekciu ozónom v dĺžke asi 10 minút.

Peter Tričák ukazuje, ako upravili obecné auto.

Keď ráno videli tie rady, zvolili plán B. Košičania sa testujú aj v dedinách

Prišla i sedemročná: Keď všetci môžu, tak tiež chcem.

V rade bolo 20 až 30 ľudí, trvalo to len čosi viac ako hodinu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.
Ľudia čakajú na plošné testovanie v Bratislave.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop