pretože mesto v Čiernej Hore, podľa ktorého bola pomenovaná, si už dávno zmenilo názov. Košická ulica nie a ani o nejakých čulých priateľských vzťahoch nevieme.
KOŠICE - Hlavným mestom najmladšieho štátu na svete Čierna Hora je dnes Podgorica. Úplnu nezávislosť získala len nedávno. Podgorica bola až do roku 1990 známa ako Titograd a meno dostala podľa prezidenta vtedajšej komunistickej Juhoslávie. Josip Broz-Tito sa v roku 1963 stal doživotným prezidentom a hovorí sa, že držal Juhosláviu pohromade. V roku 1980 zomrel a na jeho počesť sa premenovalo veľa obcí v Juhoslávii, vrátane Podgorice.
Meno Titograd metropole vydržalo do roku 1992. Meno košickej ulice dodnes. Vráťme sa však trochu do histórie tohto mesta, ktoré patrilo medzi spriatelené nášmu mestu.
Podgorica leží len 40 kilometrov od pobrežia. Žije v nej viac ako 160-tisíc obyvateľov. Leží na rieke Morača a je tesne pod horami. Kotlina patrí k najteplejším miestam krajiny. Jej história siaha až do obdobia rímskych čias. Terajší názov sa začal používať už v 14. storočí. Počas prvej svetovej vojny mesto okupovalo Rakúsko-Uhorsko, potom sa stalo súčasťou Juhoslávie a počas druhej svetovej vojny ho okupovali Taliani. Väčšina historických pamiatok z tureckých čias sa nezachovala. Vo vojne sa zničilo skoro celé mesto. Zachovali sa len hodinová veža, rímsky akvadukt a zvyšky starej pevnosti.
Ako hlavné mesto je ekonomickým, hospodárskym a kultúrnym centrom. Podgorica je nové moderné mesto vybudované na troskách starej. Jej predchodkyňou bola Ribnica. Mesto bolo niekoľko storočí v tureckých rukách a vrátilo sa Čiernohorcom až po oslobodzovacích bojoch v roku 1879.
Zajtra sa dozvieme o ulici Timravy v Barci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári