JAROSLAV VRÁBEĽ, jaroslav.vrabelkorzar.sk
STARÍ MUSELI ODÍSŤ, NIEKTORÍ NOVÍ NIE
Takmer 80 nadbytočných úradníkov si musí hľadať inú robotu po tom, čo od októbra zrušili košický krajský úrad a ostal len obvodný. O prácu prišli aj zamestnanci s dlhoročnou praxou, pritom ostali niektorí pracovníci prijatí len za posledný rok, hoci vtedy už mali štátne úrady znižovať stavy o 20 percent. Také šťastie mala napríklad aj dcéra prednostu Obvodného úradu Košice-okolie Jána Sabadoša.
KOŠICE. Podľa uznesenia vlády z októbra 2006 mali štátne úrady do konca roka 2007 znížiť počty zamestnancov o 20 percent. V januári 2007 ministerstvo vnútra v liste prednostom krajských úradov pozastavilo vyhlasovanie voľných miest a odporučilo, aby ich obsadzovali existujúcimi pracovníkmi, okrem odôvodnených prípadov.
Dcéra prednostu nastúpila u kolegu
Na vtedajšom Obvodnom úrade (ObÚ) v Košiciach nastúpila koncom minulého roka dcéra prednostu ObÚ Košiceokolie, ktorý sídlil v rovnakej budove na Hroncovej ulici. Od októbra 2006 tam prišli aj minimálne traja ďalší ľudia (z toho dvaja teraz v lete), ktorých nedávne prepúšťanie tiež obišlo.
Harvan: Prijímal Géci
Bývalý prednosta ObÚ v Košiciach Albert Harvan (Smer-SD) argumentuje, že služobným úradom bol vtedy krajský úrad, takže zamestnancov prijímal krajský prednosta Milan Géci (Smer-SD).
"Vás sa šéf pýta, koho prijme? Asi zvážil, že tam mal voľné miesta alebo bolo treba zabezpečovať nejaké úlohy. Ja som žiadnu aktivitu nerobil, aby sa stali pracovníkmi. Neviem, čo by som ja mal navrhovať krajskému prednostovi, on je šéf," tvrdí Harvan, dnes vedúci ekonomického odboru ObÚ. Na otázku, či išlo o dcéru prednostu z rovnakej budovy, reagoval: "Ja neviem, zistite si. Nie ste smiešny?"
Géci: Navrhoval Harvan
Bývalý krajský, teraz už obvodný prednosta Géci však vysvetľuje, že od októbra 2006 prijímal zamestnancov výlučne na základe žiadostí prednostov obvodných úradov a len ak to bolo nevyhnutné.
Sabadoš: Vy dieťaťu nepomáhate?
Prednostu ObÚ Jána Sabadoša (Smer-SD) sme sa spýtali, či dcére pomohol k miestu u kolegu. "Vy svojmu decku pomáhate, či ho len trestáte? U mňa na úrade nerobí. Nebudem sa vyjadrovať k takým primitívnym otázkam," poznamenal.
Iným miesta nenašli
Dcére prednostu Sabadoša, ktorej pôvodné miesto sa zmenilo, ponúkli po necelom roku na úrade náhradné, rovnako ako niektorým ďalším zamestnancom prijatým od októbra 2006. Pritom iným nadbytočným pracovníkom s dlhšou praxou vhodné voľné miesta nenašli. Výber úradníkov bol podľa vedúcej organizačného odboru Edity Vojtovej výhradným právom prednostu Géciho.
Zaujímali sme sa, koľko zamestnancov prijali od októbra 2006 (podľa našich informácií okolo 20), koľko z týchto "nových" ostalo a koľko "starých", skúsenejších pracovníkov muselo odísť. Počty nám však neposkytli s odôvodnením, že "ide o zamestnancov, ktorých práva a povinnosti sú pri organizačnej zmene rovnocenné. Nadbytočnými sa stali ´starí´ aj ´noví´, nakoľko hlavným kritériom bola kvalita a zvýšenie efektívnosti".
Z 211 miest ostalo 143
O zrušení krajských úradov rozhodla vlani vláda a tento rok to schválil parlament. Predtým robilo na Krajskom a Obvodnom úrade v Košiciach spolu 211 ľudí. Ministerstvo vnútra určilo, že teraz je na obvodnom úrade, kam prešli kompetencie a pracovníci, 143 miest.
Ročne ušetria 34 miliónov
Prednosta Géci vysvetľuje, že zmenou vznikol "nový" obvodný úrad, takže prepúšťali pracovníkov aj z krajského, aj zo "starého" obvodného úradu. Odkiaľ viac a koľko, takú informáciu nám tiež nedali.
Vyčíslili, že tohtoročné náklady na odstupné a odchodné budú 10 miliónov, no už budúci rok vďaka tomu usporia na mzdách 25 miliónov a na prevádzkových výdavkoch 9 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári