historiografie. Pôsobil v Košiciach ako profesor na Košickej univerzite.
KOŠICE - Timon študoval na jezuitskom gymnáziu v Trenčíne a neskôr vstúpil do jezuitského rádu. Ako novic pôsobil vo Viedni, neskôr vyučoval v Skalici. Vzdelanie si doplnil v Judenburgu a Budíne. Bol pedagógom na jezuitskom gymnáziu, potom na Trnavskej univerzite a od roku 1721 na Košickej univerzite.
Je autorom v poradí druhej známej košickej kroniky Košice staré a nové, vydanej v roku 1732, z ktorej vieme najviac o prvej známej kronike richtára Wassa z roku 1631. Aj keď sa tu nenarodil, ale strávil tu časť svojho života a je v Košiciach pochovaný.
Už počas štúdií prejavil veľký talent pre históriu, ale pôsobil aj v iných odboroch. Ako študent filozofie v Trnave napísal pre žiakov gymnázia abecedný gramatický slovník a knižku Zemepis významnejších uhorských miest a mestečiek. Na Trnavskej univerzite prednášal filozofiu a kazuistiku, pôsobil ako predstavený kongregácie a viedol kroniku rádového domu. Napísal oslavné dielo venované cisárovi Karolovi VI - Obdivuhodná koruna kráľovstva uhorského.
Mimoriadne literárne plodný bol jeho pobyt v Trnave, kedy vydal prvé dva zväzky rozsiahleho diela Nový chronologický prehľad uhorských kráľov a knihu o uhorských kardináloch Panónske purpury.
V Košiciach bol od roku 1719. Stal sa regentom jezuitského seminára a profesorom kontroverzistiky a Svätého Písma. Bol tu v čase rekatolizácie. Odišiel do Kluže, potom bol vicerektorom školy v Užhorode a od roku 1726 pôsobil opäť v Košiciach ako regent seminára, ale aj ako knihovník, poradca a kronikár rádového domu. V tomto období vydal svoje najvýznamnejšie dielo Obraz starého a nového Uhorska. Pre Košičanov je najvzácnejšia už spomínaná kronika, o ktorej je známe, že existovala, ale zo súčasných historikov ju nikto nevidel, dokonca ani v minulom storočí. Dozvedáme sa o nej z inej kroniky.
V piatok sa dozvieme o Titogradskej ulici v mestskej časti KVP.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári