MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
PRE MAGISTRÁT TO MÔŽE BYŤ PRIVEĽKÝM SÚSTOM
Niet vari Košičana, ktorý nepozná prameň gajdovky v rekreačnom areáli Anička. Pre tých, čo si ju roky čerpajú do fliaš a bandasiek zdarma, chystá mesto prekvapenie. Od budúceho roka chce vodu s vajcovou arómou spoplatniť.
KOŠICE. Prameň známy od roku 1863 a toho času v rekonštrukcii má na starosti mestský podnik Správa mestskej zelene (SMsZ). "Ešte nie je rozhodnuté, ako to bude fungovať," uviedol Vladimír Pichonský, vedúci technického úseku SMsZ. "Možno tak, že človek vhodí do automatu povedzeme desaťkorunáčku a vytečú dva litre vody."
Môže dôjsť k právnemu sporu
Nápad, ako vylepšiť mestský rozpočet, je síce zaujímavý, ale podľa znalcov s tým môže mať mesto ťažkosti.
"Voda z prameňov patrí štátu, preto si neviem predstaviť, ako by ju chceli spoplatňovať," povedal nám Daniel Panák z Inšpektorátu kúpeľov a žriediel Ministerstva zdravotníctva SR. "Obávam sa, že v prípade gajdovky môže dôjsť k právnemu sporu."
Podobný názor majú aj ľudia z Asociácie výrobcov nealko nápojov a minerálnych vôd na Slovensku.
"Subjekt si môže prameň prenajať a vyberať za vodu peniaze, ale musí odvádzať poplatky štátu. Napríklad za santovku platia ľudia symbolické sumy a tie potom slúžia na zveľaďovanie prameňa," uviedla pracovníčka asociácie.
Musia garantovať zdravotnú neškodnosť
Prípadné spoplatnenie gajdovky možno priniesie mestu peniaze, ale aj povinnosti. "Musí garantovať zdravotnú neškodnosť vody a niesť všetky s tým súvisiace riziká," povedala nám Alžbeta Janusová, generálna riaditeľka spoločnosti Minerálne vody, a. s., Prešov. "Vodu by mala najprv štátna kúpeľná komisia vyhlásiť za minerálnu alebo pramenitú. V prvom prípade sa odvádza do environmentálneho fondu za každý odobratý kubík vody 25 korún, pri pramenitej vode 70 halierov. Nehovoriac o tom, že jeden chemický rozbor vody stojí okolo 50 000 Sk."
Ani pitná, ani minerálna
V minulosti už raz bolo zakázané piť gajdovku z dôvodu vysokého obsahu siričitanov. Preto sme sa v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach opýtali, či je neškodná.
"Pravidelne odoberáme vzorky vody a robíme jej rozbor," povedal nám Ladislav Kugla, vedúci odboru hygieny životného prostredia RÚVZ. "Keď začala rekonštrukcia prameňa, opýtali sme sa na inšpektoráte kúpeľov a žriediel, či im prameň patrí. Povedali, že nie, vraj ich to nezaujíma. Teraz teda nie je gajdovka kategorizovaná ako pitná, ale ani ako minerálna voda."
Minimálny finančný efekt
Rekonštrukcia prameňa (iba stavebné úpravy a technológia na filtrovanie vody) si vyžiada okolo milióna korún z mestskej kasy. Ďalšie peniaze pôjdu na renováciu altánku, kde ľudia vodu čerpajú, a strážnicu.
O názor, či sa mestu vôbec vyplatí spoplatnenie gajdovky, sme požiadali Petra Petrivaldského, prednostu Obvodného úradu životného prostredia Košice.
"Pochybujem," skonštatoval P. Petrivaldský. "Voda patrí medzi vyhranené ložiská, preto tam budú musieť namontovať vodomer a riadne za vodu platiť. Kopu peňazí budú stáť aj rozbory. Čo sa týka bezplatného prístupu ľudí k prameňu, zákon to neprikazuje. Robí sa to ale všade tam, kde majú toľko vody, že by jej prebytok ostal nevyužitý. Spoplatnenie je teda finančne výhodné iba pri veľmi výdatných prameňoch. A to sa určite netýka košickej gajdovky."
Ako vzápätí prednosta dodal, kým voda z prameňa na Aničke nebude vyhlásená za minerálnu alebo pramenitú, povolenie na vyberanie peňazí za ňu vraj mestu nikto nevydá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári