Korzár logo Korzár Košice

ROZHOVOR - Martin Račko

"Nechcem byť nikomu a ničomu podriadený"Košický výtvarník dielami rád rozdáva optimizmus a radosťMeno Martin Račko sa vo výtvarnej obci radí na

"Nechcem byť nikomu a ničomu podriadený"

Košický výtvarník dielami rád rozdáva optimizmus a radosť

Meno Martin Račko sa vo výtvarnej obci radí na popredné priečky významnosti. Jeho nositeľ žije a tvorí v Košiciach a do svojich diel vkladá výraznú pečať dôležitosti medziľudských vzťahov. Nemá rád, ak jeho kolegovia do svojej práce zbytočne vnášajú negatívne pocity. Je presvedčený, že umenie má človeka povznášať, nie ubíjať a deprimovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyštudovali ste dizajn. Nakoľko obsah vášho štúdia ovplyvňuje v súčasnosti váš život?

SkryťVypnúť reklamu

- Po škole som sa snažil pracovať v oblasti, ktorú som vyštudoval. 90-te roky minulého storočia pre výtvarníkov neboli veľmi priaznivé. Nestál som však v pozadí so založenými rukami, ale snažil som sa prežiť a zároveň ostať výtvarníkom. Pracoval som v oblasti interiérovej tvorby a tá ma aj nasmerovala viac ku komornej maľbe. Ľudia sa ma často pýtajú, prečo si pred menom píšem akademický sochár a pritom maľujem. Stále však odpovedám, že pre mňa je titul len formálna záležitosť. Som jednoducho výtvarníkom.

Prečo ste vôbec chceli byť umelcom? S akými očakávaniami ste sa do týchto bohémskych vôd vrhli?

- Platí také porekadlo: "Komu nie je zhora dané, v obchode to nekúpi".

V istom období môjho života som si uvedomil, že by som mal naplno využiť svoj talent. Okrem túžby ďalej študovať a nasávať čo najväčšie množstvo skúseností bola jednoznačne jedným z hlavných dôvodov sloboda. Neviazanosť, sloboda prejavu, času a vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

A podarilo sa?

-Môžem povedať, že áno. Kedysi boli umelci istými vazalmi ideológie a museli sa správať podľa určitého diktátu skupiny ľudí, ktorá ich viazala zákazkami. Našťastie, ja som dnes len vazalom samého seba, svojho myslenia a chápania a snažím sa nepodriaďovať nikomu a ničomu. Klamal by som však, keby som vás presviedčal, že idem nekompromisne svojou cestou, nehľadiac vôkol seba. Napriek všetkému musíme vždy dokázať spraviť aj zopár kompromisov a prispôsobiť sa dobe, v ktorej žijeme.

Čo tvorí nevyčerpateľný zdroj vašich inšpirácií?

- Pojem domov je pre mňa veľmi dôležitý, zrejme aj preto, že som ho na istý čas stratil. Je sumarizáciou množstva faktorov. Vzťahov, väzieb, vzájomných vzťahov medzi ľuďmi i k tomu, čo sme nadobudli, vytvorili, či stratili. V samotnej charakteristike mojej tvorby môžeme vychádzať práve z problematiky medziľudských vzťahov, väzby človeka k človeku, k prírode i k samotnému vesmíru. Láska a nenávisť, priateľ kontra nepriateľ, alebo dotyk či odpudenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako mnohých umelcov vás však fascinuje i svet divadla.

- Či chceme, či nie, všetci divadlo hráme každý deň na jednej veľkej scéne. Tá hra sa volá život. Niekedy hráme dobre, inokedy slabšie. Herci na javisku svoj prejav len trošku preexponujú a zhustia čas a dej. Umelci svojou schopnosťou vyjadriť všetko lepšie ako bežný človek dostanú veci do naakumulovanej podoby, ktorá v nás zarezonuje, niečo v nás zachová a sprostredkuje nám jedinečný zážitok.

Vaše diela vyžarujú pokoj a vytvárajú atmosféru čohosi príjemného, čo hreje pri srdci. Nikdy do procesu tvorby nevnášate zármutok?

- Život nám veľakrát prináša toľko smútku a bolesti, že osobne nepovažujem za správne deliť sa prostredníctvom obrazov o každý takýto negatívny zážitok ešte s niekým iným. Snažím sa na svet hľadieť optimistickejšie a farebnejšie. Nemám rád kolegov, ktorí vnášajú do výtvarného umenia smútok a vlastné depresie. Nemám rád ľudí, ktorých prejavom je vytváranie zloby, nenávisti, alebo utrpenia a nútia iného sa na to ešte aj dívať.

Spomenuli ste, že vám je občas v ateliéri samému smutno...

- Problém je v tom, že každý výtvarník potrebuje mať svoj nerušený kľud a svoje ticho. Ale keď som dlhší čas zavretý v ateliéri, tak sa mi žiada hľadať aj kontakt s okolím, či s prírodou. Využívam každú možnosť stretnutia s priateľmi, alebo sa idem len tak prejsť po meste. Pozorujem ľudí, ich pohyby, reakcie. Vnímam ich gestá, mimiku tváre, pohyby rúk, objatia, ale i nervózne reakcie. Je to vlastne také moje malé špehovanie prostredia okolo mňa a nikto si asi ani neuvedomuje, že sa stáva modelom v mojej ďalšej obrazovej kompozícií.

Disponujete ´fantami´ pravého umelca?

- (Smiech.) Je priam nebezpečné prezrádzať všetky moje prejavy!

Až tak?

- Ale nie. Keď sa však človek otvorí, veľakrát úplne odkryje svoje ja a potom by ste to začali hľadať aj v mojej tvorbe. A okrem toho, kým človek žije, ľudia naňho majú iné zrkadlo. Nehodno, kým žijeme a kým sme na tomto svete, aby sme sa priznávali k svojim nerestiam a svojmu tajnému bohémskemu životu. Nesnažím sa vykúkať svojím životom, či správaním z davu. Stelesňujem asi toľko neresti, ako každý iný zdravý chlap v našom meste.

Je podľa vás dnešná doba voči umelcom prajná?

- Vidím veľký posun najmä medzi 90-tymi rokmi a dneškom. Národ sa finančne zmohol, no postavil sa aj do inej polohy. Ľudia už prišli na to, že kultúra a umenie nepatrí len na námestia, ale vstupuje i do ich osobného života. Ja osobne sa nesťažujem, som spokojný. Teší ma, že ľudia ma vyhľadávajú a prichádzajú za mnou do ateliéru.

Aký je váš vzťah ku kritikom výtvarného umenia?

- Vcelku dobrý. Uvedomujem si, že ich potrebujeme a oni potrebujú nás. Sú veľakrát hybnou silou a motorom, ktorý umenie a kultúru posúva dopredu a odhaľuje nové smerovania. Divákovi odkrývajú zašifrované správy tvorcu a určite aj pomáhajú k zmene nášho myslenia. Na druhej strane irituje a hnevá ma to, ak sa určitá skupina ľudí postaví do polohy všeobecných kritikov a diktuje národu. Musím povedať nahlas, že tak ako v 70.-80. rokoch boli ľudia, ktorí vytvárali diktát smerovania umenia a kultúry, tak aj dnes sa objavuje presadzovanie názorov z opačného konca a v opačnom garde. Podľa môjho názoru to prechádza až do určitého neopodstatneného extrémizmu.

Ako by ste ale potom odlíšili kvalitu od gýčov?

- Nemal by vznikať diktát toho, čo je dobré a čo nie. Nemôžeme ale ani čakať, že nám to ukáže trh. Kultúra sa nemôže riadiť trhovým mechanizmom, potom by veľa tvorcov, ktorí sa snažia o nejaké nóvum, bolo postavených do zlej pozície. Stále si myslím, že hlavne čas nám ukáže, kto uspel.

Popýšte sa trošku na záver svojimi cenami a najväčšími úspechmi.

- Nerád rozprávam o oceneniach a ani neudávam sumár zabsolvovaných výstav. To nie je podľa mňa zrkadlom toho, akí sme dobrí a k čomu sme dospeli. Najviac ma teší, že sa moja tvorba ľuďom páči a majú z nej radosť. Pre mňa osobne však bolo jedným z najväčších ocenení v poslednej dobe to, že tohto roku som sa zúčastnil na spoločnej výstave so Slovenským národným múzeom na zámku Vianden v Luxemburgu. V rytierskej sále zámku bola prezentovaná história a kultúra slovenského národa od 16. do 19. storočia. Veľmi ma potešilo, že v druhej časti expozície som mal práve ja možnosť predstaviť svoju tvorbu a sprostredkovať tak vo svete odraz súčasnej slovenskej kultúry.

Andrea NITKULINCOVÁ

andrea.nitkulincovakorzar.sk

Citát:

"V istom období môjho života som si uvedomil, že by som mal naplno využiť svoj talent. Dôvodom bola sloboda."

MARTIN RAČKO

Profil

Martin Račko

narodil v roku 1959

absolvoval štúdium na VŠVU v Bratislave, odbor dizajn

od roku 1985 tvorí a pôsobí v Košiciach hlavne v oblasti maľby, ale i dizajnu, interiérovej a exteriérovej architektúry a voľného výtvarného umenia,

na svojom konte má množstvo individuálnych i kolektívnych výstav.

je členom Spoločnosti voľných výtvarných umelcov pri Slovenskej výtvarnej únií a členom Umeleckej Besedy Slovenskej.

Autor: Hrabušice vedú, ale...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 802
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 763
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 667
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 386
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 291
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 756
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 291
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 044
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 621
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 990
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 016
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 027
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  2. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  3. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  4. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  5. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  6. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 957
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 621
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 24 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 990
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 016
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 027
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 562
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu