MEDVEDE V KONTAJNEROCH, LÍŠKY BEHAJÚ PO HLAVNEJ, DIVIAK PRI BLOKOCH
Fauna v lesoch v okolí Košíc je veľmi pestrá. Nachádza sa v nich veľké množstvo zvierat. Turisti i cyklisti môžu bežne vidieť pri prechádzke lesom srnce, jelene, zajace a pri veľkom šťastí dokonca i medveďa. V blízkosti panelákov na sídlisku Terasa sa dokonca na jar objavil diviak v borovicovom háji.
KOŠICE. Lesníci robia každoročne na jar približné sčítanie jeleňov, srncov a diviakov. "Je to preto, že počas zimy je najväčší prirodzený úbytok," vysvetlil riaditeľ Mestských lesov Julián Tomaštík. Na území mestských lesov sa vyskytuje približne 250 kusov jeleňov. V tom sú zahrnuté dospelé jedince a mláďatá. Srncov je približne 400. "Počet diviakov je však veľmi ťažké odhadnúť. Diviačica môže mať 3 až 12 mláďat v jednom vrhu. Môže sa stať, že má za rok až dva vrhy," hovorí Tomaštík.
Srncov stretnete skôr ako jeleňa
Bližšie ku Košiciam môžeme stretnúť skôr srnce ako jelene. "Diviaky sú roztrúsené po celom lesnom území. Momentálne sa nachádzajú ešte na poliach, kde sa živia poľnými plodinami."
Lesníci pomáhajú zvieratám najmä v zime a počas extrémnych podmienok. "Pod nimi sa rozumejú extrémne suchá počas leta. Počas zimy prikrmujeme zver lúčnym senom a jadrovými krmivami. Počas zimy s vysokou snehovou pokrývkou odhŕňame lesné cesty a chodníky, aby mala zver lepší prístup ku krmivu a nemusela sa brodiť vo vysokom snehu."
Medvede, rysy a vlci
V mestských lesoch sa vyskytuje aj niekoľko druhov zaujímavých mäsožravcov - medveď, vlk a rys. "Tieto druhy patria k chráneným nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách."
Medveď hnedý sa vyskytuje na území mestských lesov sporadicky. Lesníci a poľovníci ho videli v oblasti Kojšovskej hole, nad Opátkou, ale aj na Jahodnej. Turisti by ho mohli stretnúť najmä v lete a v jeseni. Vtedy si doplňuje zásoby tuku na zimu. Tomaštík sám potvrdil, že ho v jeseni videl v Kojšovskej doline. Podľa neho jeho rozšírenie súvisí najmä s jeho premnožením v centrálnych horstvách Slovenska a rozširovaním jeho potravného teritória.
Lesníci sa domnievajú, že medveď žil trvalo na území košických lesov ešte začiatkom minulého storočia. Zároveň si myslia, že jeho vytesnenie pravdepodobne súvisí s rozvojom mesta a civilizačným tlakom v okolitých lesoch. Návrat do pôvodného teritória sa začal v 80. rokoch, keď sa stal úplne chráneným živočíchom.
Pod Tatrami o medveďov nie je núdza
Pod Tatrami sa v tomto roku s kontajnerovými medveďmi akoby roztrhlo vrece. Podľa predsedu z Poľovníckeho združenia Štrba Ivana Garaja je nárast medveďov pri ľudských obydliach spôsobený najmä premnožením a tým, že najmä hubári a zberači lesných plodov tieto zvieratá vytláčajú z ich prirodzených teritórií a oberajú ich tak o potravu. Tú si potom musia hľadať na iných miestach. Často im neostáva nič iné, iba sa vrhnúť na zvyšky v kontajneroch.
Maškrtník na streche chatky
Od polovice mája do polovice júna zamestnával lesníkov i verejnosť medveď, ktorý chodieval maškrtiť ku kontajnerom s odpadkami do kempingu v Tatranskej Lomnici. Pod jeho časté návštevy sa, žiaľ, podpísal aj majiteľ zariadenia, ktorý ho prikrmoval. Medveď bol už taký smelý, že sa odvážil nielen do kontajnerov, ale trúfol si aj na karavan s turistami, dokonca sa vyštveral na strechu chatky. Ľudia sa k nemu mohli priblížiť na desať metrov. Lesníci nakoniec požiadali o jeho odchyt. Medvedíka chytili do pasce, uspali, previezli a umiestnili v bojnickej ZOO.
Macko na Štrbskom Plese
Ďalší kontajnerový medveď sa objavil počas prázdnin pri hoteli Solisko na Štrbskom Plese. Asi trojročného a vyše sto kilogramov vážiaceho macka samozrejme zaujali odpadky. Napriek tomu, že vedenie hotela odpad zamykalo, zviera si k nemu našlo cestu. Medveď sa pre stratenú plachosť stal nebezpečným pre personál, hostí i okoloidúcich turistov. Preto príslušné orgány povolili jeho odlov.
Medvedica poškodila auto
Niekoľkoročné problémy s medveďom maškrtníkom majú aj chatári v Tatranskom Lieskovci. Aj na toto zviera je vydané povolenie na odlov. Medvedica s troma mladými zasa chodieva maškrtiť ku Zamkovského chate vo Vysokých Tatrách. Chatárke už zničila sklad a poškodila odstavené auto na Hrebienku. Mladý macko sa nedávno objavil aj v okolí Kvetnice. Vystrašil už niekoľko domácich aj pacientov neďalekého liečebného ústavu.
Dve svorky vlkov pri Košiciach
Vlk dravý sa vyskytuje vo všetkých súvislých lesných komplexoch. Ide o Čermeľskú dolinu, okolie Malej a Veľkej Lodiny, Opátky a Kojšova. Je to zviera, ktoré tu žije trvalo a vychováva aj mláďatá. Lesníci predpokladajú, že na tomto lesnom území žijú minimálne dve svorky.
Vlk je napriek svojmu pomenovaniu veľmi plaché zviera. "Nachádza sa na vrchole potravinového reťazca, takže má k dispozícii takmer všetko. Útok vlka na človeka nebol zaregistrovaný, ale strhnutia ovce či jalovice sa vyskytli," povedal riaditeľ Tomaštík.
V Hrhove zožrali kozu
Známy je aj nedávny prípad zo Spišského Hrhova (okres Levoča). Vo výbehu za obcou neďaleko lesa svorka vlkov v noci zaútočila na kozu Jána Hagovského. Po svojom vyčíňaní nechali iba torzo zvieraťa s hlavou a časťou krku, na ktorom ešte zostal obojok. "Keď sme ráno prišli na náš výbeh, zistili sme, že nám jedna koza chýba. Hľadali sme ju, volali na ňu, no nič. Najprv som si myslel, že ju niekto v noci ukradol. No asi v polovici výbehu som ju objavil. Ležala blízko lesa pri plote. Bol to hrozný pohľad. Je to veľká škoda, večer sme ju ešte podojili a ráno už jej nebolo," uviedol J. Hagovský. Ako zdôraznil, koza bola navyše kotná. Vo výbehu má okrem kôz aj koníky a teliatko. Po útoku vlkov sa o osud ďalších zvierat obáva.
Zdá sa, že okolie Spišského Hrhova sa vlkom páči. Podľa slov J. Hagovského ich veľmi často vídať v blízkych lesoch. "Videla ich aj moja dcéra, keď si tu prišla zajazdiť na poníkovi. Aj sused, ktorý chodieva do lesa na prechádzky so svojimi psami ich už viackrát stretol. Nedávno som ich zrána zazrel na neďalekej mokrine na lúke. Boli traja," zaspomínal Hrhovčan.
Vznešený rys
Rys ostrovid patrí medzi vzácne druhy zveri. Je to vznešené zviera, ale pritom dosť rozhadzovačné. "Z ulovenej zveri nezožerie všetko. Obyčajne niečo nechá pre iné zvieratá."
Rys trvalo žije v oblasti s výskytom skalných brál, loví však v oveľa širšom teritóriu, takže ho možno zahliadnuť aj v oblasti Jahodnej a Bankova v okolí Košíc.
Prešov trápia líšky
Líška je zviera, ktoré by sa pokojne mohlo dostať aj do erbu Prešova. Tvrdia to zlé jazyky po tom, čo sa za posledné dva roky tieto hrdzavé tvory v okolí šarišskej metropoly premnožili. Líšku sme dokonca zazreli prebiehať cez Hlavnú ulicu pri veľkom kostole! Najviac líšok je však na Sekčove. Mestská polícia v Prešove začiatkom tohto roka zaznamenala hlásenia o výskyte líšok aj v rôznych ďalších lokalitách. Napríklad Pod skalkou, na Jesenského a Bezručovej ulici, na Ulici Mirka Nešpora, na Prostějovskej, či Sabinovskej. V starom meste sa líšky pohybovali v okolí Mestskej haly a Pavlovičovho námestia, ale aj pri Starej tehelni.
Ľudia ich kŕmili
Problém líšok riešilo mesto v spolupráci s poľovníkmi a Technickými službami mesta Prešov (TSMP). Výskyt besnej líšky sa doposiaľ našťastie nepotvrdil. Problém pri lovoch na líšku sťažovali poľovníkom ľudia, ktorí si líšky "obľúbili", dokonca ich z okna paneláku kŕmili. Odchytiť líšku nie je jednoduché a to napriek tomu, že príslušní pracovníci TSMP majú k dispozícii malorážky a strely, ktoré ich po zasiahnutí paralyzujú. Najprv ich však musia zahnať do priestorov, kde by neohrozili zdravie a majetok občanov. Ročne odstrelia zhruba päť líšok.
Vzácne vtáky
Na území mestských lesov Košíc žije aj veľké množstvo vtákov. Medzi vzácne druhy patrí orol kráľovský, orol skalný, bocian čierny. Ich hniezda sa nachádzajú v oblasti Kojšova, Čermeľa, Sokoľa, Furče a Ťahanoviec.
Turisti môžu v mestských lesoch vidieť kuvíčka vrabčieho, plamienku driemavú či sovu dlhochvostú. "Sú to veľmi vzácne a ohrozené druhy, vyskytujúce sa na celom území mestských lesov."
Autor: MAREK PORACKÝ&olo&šim&meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári