svet desiatkami metrov dlhými elektrickými výbojmi, žiarovkou svietiacou bez zjavného zdroja energie či loďou na diaľkové ovládanie. Bol označovaný za človeka, ktorý vynašiel dvadsiate storočie.
KOŠICE - Tesla sa narodil v chorvátskom Smiljane. Študoval matematiku a fyziku na polytechnike v rakúskom Graze, odkiaľ odišiel na univerzitu do Prahy. Pracoval najprv v Budapešti a Paríži a v roku 1884 zamieril so štyrmi centami vo vrecku do Ameriky. Prácu si našiel u vynálezcu a podnikateľa Edisona. Rozchádzali sa však v názoroch na budúcnosť elektrických systémov.
Patril k záhadným vedcom, ale oveľa záhadnejšie boli jeho objavy. Existuje hypotéza o tzv. tunguzskej katastrofe v roku 1908, ktorú spôsobil Tesla. V ruskej tajge došlo následkom odoslania energie na diaľku k výbuchu, ktorý jeden až dvetisíckrát prevýšil silu bomby zhodenej na Hirošimu Američanmi.
Venoval sa hlavne výskumu vlastností dvoch a viacfázových elektrických prúdov a experimentom s vysokým napätím. Medzi najdôležitejšie plody jeho bádania patria systémy produkujúce a využívajúce striedavý prúd, najmä trojfázový elektromotor. Jeho meno nesie aj transformátor. Dlhodobo experimentoval s bezdrôtovým prenosom energie a informácií. Počas života si dal patentovať viac ako stovku nápadov.
Po rozchode s Edisonom si zriadil vlastné laboratórium. Riaditeľ elektrárenskej spoločnosti z Pittsburghu George Westinghouse kúpil mnoho jeho patentov na zariadenie produkujúce a využívajúce striedavý prúd. Podieľal sa na konštrukcii generátorov inštalovaných vo vodnej elektrárni pri Niagarských vodopádoch. V roku 1888 uzrel svetlo sveta prvý trojfázový indukčný elektromotor.
Bez Teslu by sme dnes nemali rádio, automobilové zapaľovanie, telefón, výrobu a prenos striedavého prúdu či televízor. Zomrel opustený vo veku 87 rokov v New Yorku. Jeho menom je označená jednotka magnetickej indukcie.
V pondelok sa dozvieme o Tešedíkovej ulici v Barci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári