nebola neoprávnene odstránená, len predčasne osadená a preč ju dali preto, aby stopli nespravodlivé odťahovanie a pokutovanie študentov, nie papalášov zo správnej rady Technickej univerzity. Knapík pripúšťa, že Správa komunikácií mohla pochybiť a mestská polícia nemusela konať tak tvrdo. Namiesto vrátených peňazí však študenti dostanú asi len listy s ospravedlnením.
KOŠICE. Primátor sa osobne vyjadril až včera, šiesty deň po vypuknutí kauzy. Vysvetlil, že mesto dalo osadiť značku v areáli TU minulú stredu. Minulý piatok tam zasadala správna rada TU, ktorej je primátor členom. V ten deň tam ráno začali mestskí policajti riešiť priestupky, odťahovali autá, nasadzovali papuče a pokutovali vodičov, ktorými boli najmä študenti.
Ešte dopoludnia, približne v čase rokovania správnej rady za účasti primátora nechalo mesto značku odstrániť, mestskí policajti doriešili predtým identifikované priestupky bez pokuty, dohovorom a odišli.
Hovorkyňa potvrdila, že porušil zákon
Hneď sa objavili informácie, že značku demontovali na pokyn primátora a v rozpore so zákonom, bez predchádzajúceho prerokovania s dopravným inšpektorátom. Navyše to potvrdila hovorkyňa magistrátu Jana Geročová. Dokonca vzniklo podozrenie, že môže ísť o trestný čin neoprávneného odstránenia zákazovej značky.
"Nie som žiadny šerif s koltom, ako ma médiá nazvali, hoci dobrý šerif je mi sympatická postava, ale nie šerif ´padouch´," reagoval Knapík na včerajšom brífingu ku kauze v rámci rokovania mestského zastupiteľstva.
Primátor: Ešte ju nemali osadiť
Uviedol, že o osadení značky rozhodli na dopravnom dispečingu ešte v septembri, lebo situácia na Vysokoškolskej si to vyžaduje. "Správa komunikácií však mala značku osadiť až po predchádzajúcom prerokovaní s TU, kde mali najprv vyriešiť náhradné priestory na parkovanie pre študentov (20 až 25 áut), ktorí dovtedy parkovali na Vysokoškolskej. Hoci k tomuto stretnutiu ešte nedošlo, firma, ktorá to robí pre Správu komunikácií, nainštalovala značku už minulú stredu."
Dodáva, že keď minulý piatok odchádzal na správnu radu TU, viceprimátor Jozef Filipko (SMK) ho informoval, že na Vysokoškolskej mestskí policajti práve riešia priestupky pre tú značku. "Na to som reagoval len, že to treba preveriť a doriešiť, a šiel som na správnu radu. Tam sa o tom nik nezmienil. Potom už som mal iné povinnosti, na Vysokoškolskej som ani nebol."
Filipka skrat rozčúlil
Filipko pripisuje predčasné osadenie značky skratu. "V rámci piatkovej obhliadky mestských komunikácií som sa náhodou zastavil na Vysokoškolskej a bol som rozčúlený, že značka je osadená a policajti pokutujú študentov. Kontaktoval som Správu komunikácií, aby dala značku preč, a zástupcu náčelníka mestskej polície, aby študentov neprávom nepokutovali." Poznamenal, že správna rada, vedenie a zamestnanci TU parkujú inde, na problematickom úseku stoja hlavne autá študentov.
Na otázku, prečo neinformovali médiá skôr, ako to naozaj bolo, odpovedali Knapík a Filipko, že boli pracovne zaneprázdnení a nemali dosť informácií. "Nemala ich ani hovorkyňa. Nemožno poznať detaily o každom procese v meste. Pripúšťam, že sa urobia aj chyby," povedal Knapík.
Kto je na vine, nevedia
Kto teda pochybil, ak nie primátor ani námestník? "Správa komunikácií má zmluvný vzťah s firmou, pokyn nemusel byť jasne daný alebo firma mohla postupovať nesprávne, neviem," vyjadril sa primátor. Podľa Filipka je dôležitejšie nájsť riešenie, nie vinníka. "Ak značku osadíme, aspoň prvé týždne tam bude upozornenie o zmene dopravného značenia." Mesto a TU by sa mali stretnúť budúci týždeň.
Namiesto peňazí asi len ospravedlnenie
Keď mesto priznáva, že došlo k nedorozumeniu, na ktoré doplatili študenti, nemôže im vrátiť peniaze za odťah (2 800 Sk) a pokuty (do 2 000 Sk)? "Mestská polícia túto možnosť nevidí. Možno o znížení by sa dalo uvažovať, ale o anulovaní nie. Značka tam bola, platila, mestská polícia si plnila povinnosť zo zákona," komentuje primátor. Dodáva však, že nebolo šťastné, že mestskí policajti tam hneď tretí deň po osadení značky nabehli naostro.
Pošle mesto tým študentom aspoň list s ospravedlnením? "Asi takto to mestská polícia bude musieť urobiť."
Dvorožňák: Nebolo to spravodlivé
Náčelníka mestskej polície Milana Dvorožňáka sme sa spýtali, či je spravodlivé, že za rovnaké priestupky riešili niektorých bez pokuty. "Nie, ale policajt sa môže rozhodnúť." Podľa Dvorožňáka všetci asi 17 priestupcovia mali do 30 rokov a policajti nevedeli, komu ktoré auto patrí. Odtiahli siedmich, zvyšní zaplatili pokutu alebo boli riešení dohovorom. Minulú stredu ani štvrtok autá na Vysokoškolskej nepokutovali, len v piatok. Podľa Knapíka to bolo na podnet obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári