na Hlavnej. Reagovali sme tak na podnet čitateľov, v ktorom poukazovali na to, že pred deťmi je nádoba na mince. Pýtali sa, či v tomto prípade nejde o zneužívanie detí.
V tejto súvislosti sme oslovili a následne zverejnili stanovisko náčelníka Mestskej polície JUDr. Milana Dvorožňáka. Okrem iného nám povedal: "S podobným prípadom sme sa stretli v prípade ľudí, ktorí pochádzali z Rumunska a posielali žobrať svoje deti. Tu ide o trochu inú formu, ale samozrejme, takisto nelegálnu. Ten muž to nemôže takto robiť, lebo ide o zneužívanie detí."
Po zverejnení článku sa nám ozvalo nielen niekoľko ďalších čitateľov, ktorým sa spievanie detí za peniaze nepáčilo, ale aj členovia samotnej spoločnosti The Red Letter Family. Preto sme o stanovisko požiadali ďalšie inštitúcie.
K téme sa ako prvý vyjadril hovorca Krajskej prokuratúry Košice JUDr. Milan Filičko: "Vychádzajúc z údajov, ktoré obsahuje článok a fotografia, niet dôvodu na konanie prokuratúry. Nedá sa totiž za doterajšej situácie vyvodiť žiadny záver o podozrení z trestného činu. Nemožno tiež jednoznačne vylúčiť spáchanie trestného činu. Stále sa pohybujeme v teoretickej rovine, keďže vôbec nie je jasné, kto sú tie deti, ich vzťah k dospelej osobe, okolnosti, za ktorých chodia spievať, podmienky, v ktorých žijú a ďalšie dôležité poznatky. Všetky okolnosti by mal zistiť urad práce sociálnych vecí a rodiny. Prokuratúra bude poznatky z článku signalizovať tomuto úradu."
Stanovisko Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach nám poslal hovorca Ing. Igor Jakeš. "Pracovníci sociálnoprávnej ochrany nemali doteraz žiadny podnet od polície alebo od občanov, že je na území Košíc uvedená rodina s maloletými deťmi. Ak by sa zistilo, kde sa rodina dlhodobejšie zdržiava, bolo by možné preveriť aj pomery, v akých deti žijú, či nie sú ohrozené na živote alebo zdraví. U rodiny z cudziny sa najskôr zisťuje ich štátna príslušnosť, aby mohla byť upovedomená ich domovská krajina. V prípade nutnosti sa vykonajú prvotné opatrenia na ochranu života a zdravia detí a ďalej koná cudzinecká polícia. To či dochádza k trestnému činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže môže posúdiť iba polícia. Bolo by to napríklad v prípade, ak by niekto maloleté deti zamestnával a bránil im v povinnej školskej dochádzke, zvádzal ich k záhalčivému alebo nemravnému životu."
Štátna polícia prípad prešetrila, ale žiadny priestupok ani porušenie zákona nezistila. "Polícia počas výkonu služby na Hlavnej ulici zaznamenala vystúpenie staršieho občana Anglicka, ktorý s deťmi spieva náboženské pesničky a rozdáva letáky," informoval nás hovorca KR PZ v Košiciach Peter Žaludek. "Ide o katolíckych misionárov vo východnej Európe. Vyzbierané peniaze sú použité na cirkevné a misionárske účely. Deti, ktoré spievajú, nevykazujú známky zneužívania a sú dobré oblečené. Ak sa deti využívajú na zárobkovú činnosť a vyzbierané peniaze by boli použité pre vlastnú potrebu a nie na cirkevné a misionárske účely, v potom prípade by sa jednalo o zneužívanie detí. Obvodné oddelenie PZ Košice Staré - mesto spoločne s Mestskou políciou v Košiciach v prípade vystúpenia uvedenej skupinky detí spolupracuje aj s Oddelením cudzineckej polície PZ v Košiciach,
Vyjadrila sa aj cudzinecká polícia. "Úrad hraničnej a cudzineckej polície MV SR v rámci svojich kompetencií situáciu preveril, píše v stanovisku Silvia Miháliková z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR. "Zistil, že deti, ktoré vystupujú v centre Košíc, ako aj ich rodičia, majú na území Slovenska udelené povolenie na prechodný pobyt na základe stanoviska cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR. Účelom ich pobytu je vykonávanie misijnej činnosti štátnymi príslušníkmi Ukrajiny alebo sa na území SR zdržiavajú v rámci voľného pohybu a pobytu občanov Európskej únie. Na vykonávanie pouličného vystúpenia majú povolenie od mesta Košice. To znamená, že z pohľadu cudzineckej polície cudzinci neporušujú zákon o pobyte cudzincov. Ak by išlo o maloletého cudzinca, ktorý by sa na území SR nachádzal bez sprievodu zákonného zástupcu, cudzinecká polícia by bola povinná bezodkladne ho odovzdať príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny."
Kvôli prijmu zo spievania sme oslovili aj daňový úrad. "Zákon o dani z príjmov presne definuje v § 9 zákona, ktoré príjmy sú oslobodené od dane," vysvetlila hovorkyňa Daňového riaditeľstva SR Iveta Adamíková. "Pričom úhrn príjmov získaných podľa § 8 odst. 1 písm. a), teda z príležitostných činností, kam by sme mohli zaradiť aj príležitostné príjmy z pouličného spievania, sa zdaňujú, ak presiahnu sumu 24.900,- Sk." Ani v tomto prípade sa však príležitostné príjmy zdaňovať nemusia. "Všetky cirkevné dary sú od daní oslobodené," povedal nám JUDr. Filičko.
Na záver tejto témy chceme uviesť, že cieľom septembrového článku nebolo útočiť na poslanie a aktivity Red Letter Family. Len reagovať na podnety našich čitateľov. Aj keď sa viacerým spievanie detí za peniaze nezdalo správne, podľa našej legislatívy je všetko v poriadku...
Boris Macko
Autor: Hrozí mu doživotie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári