Korzár logo Korzár Košice

Karol Bačo: "Je alibistické hovoriť, že poháre nehráme

preto, lebo aj tak vypadneme v prvom kole"Sršňom ku cti slúži, že našli odvahu (i peniaze) na pohárovú súťažAsi je to realita. Košickí

preto, lebo aj tak vypadneme v prvom kole"

Sršňom ku cti slúži, že našli odvahu (i peniaze) na pohárovú súťaž

Asi je to realita. Košickí vodnopóloví sršni skončili účinkovanie v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži, Eurolige, už po druhom kvalifikačnom turnaji. Ba, v Neapole si nevybojovali ani účasť v Pohári LEN, kde postupoval štrvtý tím v konečnom poradí turnaja. ČH Hornets Košice totiž figuroval na poslednom, 6. mieste tabuľky. Ale žlto-čiernym ku cti slúži, že vôbec našli odvahu (i peniaze), na rozdiel od ďalších našich ligistov, ísť s vlastnou kožou na európsky vodnopólový trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Päť zápasov, päť prehier. Bol tam nejaký súper, s ktorým ste mohli túto nelichotivú bilanciu trošku vylepšiť? - opýtali sme sa opory Košičanov a najlepšieho strelca mužstva na oboch kvalifikačných turnajoch (v Istanbule i Neapole) Karola Bača.

"Čiernohorský Herceg Novi, domáci Posillipo Neapol a maďarský Eger, to sú tri mužstvá, s ktorými sme sa nemohli rovnať, aj španielsky Sabadell je o kúsok pred nami, ale francúzsky Montpellier, v tej forme v akej sme, sa dal poraziť (Košičania mu podľahli o gól - 8:9, pozn. red.). A s trošku väčším šťastím sme mohli potrápiť viac i Sabadell. V budúcnosti to azda bude lepšie."

Vy ste to aspoň skúsili, merať sa s európskou klubovou špičkou. A môžu to byť skúsenosti na nezaplatenie, bárs by ste každý rok hrali aspoň kvalifikáciu Euroligy.

SkryťVypnúť reklamu

"Určite. Som rád, že sa Hornets vydal touto cestou, že to v pohároch skúsil, lebo bez pohárových súťaží môže slovenské vodné pólo hlboko padnúť. Iba v takýchto zápasoch sa mužstvo môže otestovať, zdokonaľovať aj v elementárnych herných činnostiach, bodaj by ich bolo čo najviac. Iste, financie potrebné k tomu aby ste mohli v nejakej pohárovej súťaži štartovať nie sú zanedbateľné, výjazdy na turnaje sú drahé, ale ja považujem trochu za alibistické povedať, že tam nejdeme hrať preto, lebo aj tak vypadneme v prvom či druhom kole, tak načo zbytočne vyhadzovať peniaze? Kto má taký názor, načo ten šport vôbec robí? Bez toho, aby naše klubové mužstvá hrali v európskych pohároch, slovenské vodné pólo nebude napredovať."

Vy ste sa v legionárskych službách podobnou dilemou asi netrápili, tam sú poháre bežnou súčasťou klubového života. Ozaj, kedy naposledy ste si zahrali pohárovú súťaž v čiapočke košického tímu?

SkryťVypnúť reklamu

"Nespomínam si presne, ktorý to bol rok, ale tuším, že 2000, keď sme hrali s ŠKP v Pohári LEN v Madride. Ale predtým to bolo pre naše kluby celkom normálne, v pohároch hrával náš ŠKP, Bratislava, Nováky, ba aj Piešťany, pravidelne. A pozitívne sa to prejavilo i na reprezentácii, ktorá sa kvalifikovala na olympijské hry v Sydney. Ale po roku 2000 naše mužstvá v pohároch prestali hrávať, a aj reprezentácia išla výkonnostne dolu. Tie skúsenosti našim hráčom chýbajú."

V ktorej hernej činnosti terajší Hornets pokrivkávajú najviac?

"Jednoznačne v presilovkách, tie sú naším najväčším, a dlhodobým problémom. V lete, v reprezentácii sme hrali presilové hry celkom slušne, ale v klube je to dosť bieda. Hru šiestich proti šiestim zvládame dobre, ani v oslabení nehráme najhoršie, ale pri vlastných presilovkách sa nevieme presadiť. A v dnešnom vodnom póle padá najviac gólov práve z nich. Aj proti Montpellieru sme mali tuším dvanásťkrát takú výhodu, ale percento využitia bolo mizivé. Nielenže šance nepremeníme, ale niekedy sa počas presilovky nedostaneme ani k strele..."

Napriek presilovkovej chorobe sa Karol Bačo na oboch turnajoch prestrieľal do čela klubovej tabuľky kanonierov - v Istanbule dal 17 gólov, v Neapoli 9. Byť streleckým lídrom, to asi každého poteší...

"Samozrejme, bola by hlúposť povedať, že ma to neteší, ale vodné pólo je kolektívny šport, a mňa rovnako teší keď dá gól niekto iný ako ja. V Neapoli mohlo byť tých gólov aj viac, ale strelec to má niekedy ťažké, keď ho súperi poznajú, dávajú si naňho väčší pozor. Aj mne sa stávalo, napríklad pri presilovkách, že na mňa hrali osobnú obranu, a bolo ťažšie presadiť sa."

Zodpovedá poradie mužstiev na neapolskom turnaji ich kvalite? Je možné, že ste sa v Istanbule či Neapole stretli s budúcim víťazom Euroligy?

"Čakal som, že Eger bude vyššie, ale napokon sa kvalifikoval iba do Pohára LEN. Čo sa výsledkov týka, veril som, že Maďari nad domácim Posillipom vyhrajú. Taktiež v našom prípade som predpokladal, že sa v tabuľke umiestnime pred Francúzmi, lebo aj keď sme prehrali, myslím si, že pred nimi stále sme. Mužstvá, ktoré postúpili do ďalšej fázy Euroligy sú veľmi vyrovnané, takže ťažko povedať, ktoré by mohlo byť favoritom na celkové víťazstvo, ale taký Herceg Novi či Posillipo podľa mňa majú aspoň na Final Four. Všetko sa bude kryštalizovať až vo februári či v marci, a pri vyrovnanosti tých mužstiev bude rozhodovať momentálna forma."

Najmä futbalový Neapol je známy poriadnou fanúšikovskou divočinou, zažili ste niečo podobné aj na vodnom póle?

"Nie, vodné pólo tam má oveľa komornejšie prostredie ako futbal. Dokonca ani zápasy domáceho mužstva nemali nejakú zvlášť búrlivú atmosféru. Fanúšikovia chodili iba na silnejších súperov, keď hralo Posillipo s nami, návšteva bola slabšia. Nedá sa to porovnať napríklad s gréckym Olympiakosom, kde po nás hádzali petardy, ba ani s maďarským Egrom, kde som naposledy pôsobil, a fanúšikovia držali v rukách počas zápasov svetlice. Bazén v Neapole bol v celkom peknej športovo-oddychovej zóne, mal dosť veľkú kapacitu, ale bolo na ňom vidieť, že je už trochu starší. Niektorí chlapci sa počas voľna boli poobzerať aj po meste, i keď boli trošku obavy, ale zbytočné. Také Rio je z tohto pohľadu oveľa horšie. My, s Peťom Nižným, sme však boli iba na hoteli, či v jeho areáli, lebo sme boli akýsi unavení."

Únava sa trochu podpísala aj pod výsledok košických sršňov v stredajšom zápase nového ročníka "Hornet Radio Interligy" v Budapešti proti tamojšiemu BVSC, podľahli mu 7:12. "To cestovanie bolo dosť náročné. Z Neapola sme sa kvôli posunutému odletu vrátili v pondelok až neskoro večer, a ihneď v utorok sme už trénovali. V posledných dňoch sme mali dosť nahustený program. Preto nám nevyšiel začiatok zápasu, keď sme prehrávali 0:4, ale potom, za stavu 5:7, sme sa mohli pokúsiť aj o lepší výsledok. Išli sme do útoku štyria na troch, ale prišla zlá nahrávka a súper nám opäť unikol na tri góly. No myslím si, že s BVSC budeme môcť v budúcnosti hrávať otvorenú partiu. Všetky mužstvá berú Interligu vážne, to bolo vidieť aj na hráčoch súpera. Táto súťaž je dobrá aj pre nás, pretože sa musíme naučiť vyhrávať v každom zápase, či je v nej tých zápasov dvadsať, alebo len päť," vraví Karol Bačo.

Bohuš MATIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 338
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 520
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 368
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 134
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 312
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 338
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 520
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 368
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 134
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 312
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu