klasickej viedenskej operety. Diela: Rozprávky z Viedenského lesa, Na krásnom modrom Dunaji, Netopier, Cigánsky barón, Noc v Benátkach. Zomrel 3. júna 1899 vo Viedni.
1838
V Paríži sa narodil francúzsky skladateľ Georges Bizet. Najväčší úspech mu priniesla svetoznáma opera Carmen. Tiež autor opier Lovci perál, Džamilé, suity Arlézanka, vokálnych a klavírnych skladieb. Zomrel 3. júna 1875 v Bougival.
1844
V Bratislave sa narodil významný stredoeurópsky sochár Viktor Tilgner. Na konci 19. stor. výrazne prispel k dotvoreniu reprezentatívnych priestorov a budov Viedne. Vytvoril tiež mnohé súsošia pre Bratislavu. Zomrel 16. apríla 1896 vo Viedni.
1881
V španielskej Malage sa narodil maliar, grafik, sochár a keramikár Pablo Picasso, vl. m. Pablo Ruiz. Zakladateľská osobnosť moderného umenia, tvorca kubizmu, zúčastnil sa na všetkých umeleckých revolúciách v 1. polovici 20. storočia. V r. 1904 sa presídlil do Francúzska. V r. 1937, keď Hitlerove lietadlá zmasakrovali obec Guernica, vytvoril obrovské plátno s týmto menom, ktoré sa stalo dôkazom utrpenia civilistov o šialenstve vojny. Najznámejšie Picassove diela: Slečny z Avignonu, Harlekýn, Kúpajúce sa ženy na morskom brehu, Sen. Zomrel 8. apríla 1973 v Antibes vo Francúzsku.
1897
V Liptovskom Mikuláši sa narodil skladateľ a zberateľ ľudových piesní Janko Matuška, priekopník v oblasti nahrávania autentického folklóru. V rozhlase mal reláciu Spevy nášho ľudu, bol vedúcim ľudového súboru Tatran a tzv. Matuškovho okteta. Venoval sa aj skladaniu drobných skladieb a hudobným úpravám. Zomrel 16. augusta 1959 v Bratislave.
1903
V Budapešti zomrel významný bratislavský sochár 19. storočia Ján Fadrus (Fadrusz). Jeho tvorba bola ovplyvnená neobarokom a dobovým naturalizmom. Autor monumentálnych diel: pomníka Márie Terézie v Bratislave (jazdecké súsošie, ktoré stálo na dnešnom Námestí L. Štúra a neskôr bolo zničene), pomníka kráľa Mateja I. pre Kluž, pomníka Vešeléniho pre Zalau a iných. Tvoril tiež drobnú plastiku, portrétne busty. Narodil sa 2. septembra 1858 v Bratislave.
1946
V Bratislave sa narodil slovenský herec, recitátor a pedagóg Dušan Jamrich. Od r. 1970 je členom Činohry, v r. 1991-96 a 1998-2005 generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND). V súčasnosti hrá napr. v inscenáciách Oscar Wilde: Ideálny manžel, Thomas Bernhard: Ignorant a šialenec, Daniel Hesse: Riaditelia, Christopher Hampton: Popol a vášeň, W. Shakespeare: Hamlet a i. Účinkovanie vo filmoch a v televízii: Parížski mohykáni, Povstalecká história, Kohút nezaspieva, Alžbetin dvor, Štúrovci a i.
1996
V Bratislave zomrel prozaik, kultúrny a politický činiteľ Vladimír Mináč. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Počas vojny bol väznený v koncentračných táboroch a po vojne pracoval ako novinár. V r. 1974-90 bol predsedom Matice slovenskej. Vo svojom prvom románe Smrť chodí po horách zachytil skúsenosti zo Slovenského národného povstania. Pokračovaním je román Včera a zajtra. Ďalej napísal román Modré vlny, zbierku poviedok Na rozhraní a za vrchol jeho tvorby je považovaná trilógia: Generácia - Dlhý čas čakania, Živí a mŕtvi, Zvony zvonia na deň. Narodil sa 10. augusta 1922 v Klenovci.
Autor: 1825
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári