prvej polovice 19. storočia, poslancovi uhorského snemu a kodifikátorovi súčasného slovenského jazyka Ľudovítovi Štúrovi (1815-1856).
KOŠICE - Študoval na evanjelickom gymnáziu v Rábe, odkiaľ prestúpil do Bratislavy. Na lýceu existovala Katedra reči a literatúry česko-slovenskej. Študenti tam založili Spoločnosť česko-slovenskú, ktorej hlavným cieľom bolo vzdelávať sa v rodnej reči, cvičiť sa v gramatike, písať literárne práce a študovať dejiny slovanských národov.
Členovia spoločnosti organizovali slávnosti, návštevy a podujatia. Významná bola národná slávnosť na Devíne, kde si účastníci zvolili k svojmu menu druhé, slovanské meno. Štúr si pridal Velislav. V rokoch 1836-1837 sa stal námestníkom profesora Palkoviča. Ovládal nielen latinčinu, ale aj maďarský, nemecký, francúzsky, grécky, poľský, srbo-chorvátsky, ruský jazyk a učil sa aj hebrejčinu a angličtinu. Prednášal českú a poľskú gramatiku a dejepis.
Štúr sa zapísal na univerzitu v Halle. Bol stúpencom slovanskej vzájomnosti a spolupráce. Slovákov považoval za svojbytný národ. V roku 1843 sa spolu s Hurbanom a Hodžom na fare v Hlbokom dohodli na uzákonení slovenského spisovného jazyka na základe kultúrnej stredoslovenčiny. Tento čin zdôvodnil v spise Nárečja slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí. Jeho dielo Náuka reči slovenskej je prvou gramatikou spisovnej slovenčiny.
Štúra odvolali z postu zástupcu a na protest odišlo zo školy 22 študentov. S vlastencami založil v roku 1844 Tatrín a o rok neskôr vydával Slovenské národné noviny s literárnou prílohou Orol tatranský. Stal sa poslancom uhorského snemu za mesto Zvolen.
Počas revolúcie stál pri všetkých významnejších politických a ozbrojených akciách. Usiloval sa o vytvorenie slovenskej autonómie, oddelenie Slovenska od Uhorska a vytvorenie slovenskej korunnej krajiny podriadenej priamo Viedni. Po revolúcii žil pod policajným dozorom. Zomrel na následky zranenia pri poľovačke.
Zajtra sa dozvieme o ulici Táborskej v mestskej časti Juh.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári