vojny Milanovi Rastislavovi Štefánikovi (1880 - 1919).
KOŠICE. V mladosti bol stúpencom hlasistov. Študoval astronómiu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. V roku 1904 odišiel do Francúzska. Už v prvých rokoch publikoval 12 vedeckých prác. V rokoch 1908 - 1914 robil astronomické a meteorologické pozorovania v Turkestane, Alžírsku, Polynézii, Južnej Amerike, Antarktíde a inde. V Paríži pracoval v slávnom observatóriu Meudone. Neskôr sa stal spoluriaditeľom observatória na Mont Blancu. Po získaní francúzskeho štátneho občianstva bol vymenovaný za rytiera Čestnej légie.
Zvesť o prvej svetovej vojne ho zastihla v Maroku. Vrátil sa do Francúzska, kde absolvoval výcvik v leteckej škole a v stíhacej divízii. Odvelili ho na front. Vo Francúzsku poznal ľudí z najvyšších kruhov a uviedol do nich Masaryka a Beneša, s ktorými založil v Paríži Národnú radu československú, vrcholný orgán čs. zahraničného odboja, ktorého sa stal podpredsedom. Jeho úlohou bolo vytvoriť československú armádu zo zajatých vojakov českej a slovenskej národnosti. V roku 1918 sa podarilo podpísať zmluvu o jej organizácii. Vyslúžil si hodnosť generála.
V auguste 1918 podstúpil náročnú cestu k légiám na Sibíri. Štefánik dojednal ich postupný odsun z Ruska. Koncom apríla zabezpečil odchod našich zajatcov. Potom odišiel do Talianska, kde urovnával spor medzi francúzskou a talianskou vojenskou misiou a ten sa mal definitívne doriešiť po príchode do Bratislavy. Dňa 4. mája 1919 nastúpil do lietadla a cieľom bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nikdy nepristálo, pretože sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Štefánik a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Tragédia ministra vojny sa nikdy nevyjasnila.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Štúrova ulica, ktorá leží na rozhraní Starého Mesta a Juhu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári