múzeum.
MEDZEV. Vzácna kolekcia filmových a televíznych kamier, projektorov a fotoaparátov, ale aj pôvodné zariadenie rodičovského domu, vrátane spálne, ktorú vlastnoručne vyrobil Alojz Schuster, otec bývalého prezidenta, spolu s funkčným hámrom a nehnuteľnosťami rodiny Schusterovcov v Medzeve sú od soboty majetkom štátu.
Zmluvu potvrdili drienkovicou
Darovaciu zmluvu podpísali Rudolf Schuster s manželkou Irenou a riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach Eugen Labanič. Exprezident vraj za celoživotnú zbierku a za rozsiahlu usadlosť nič nechce.
"Mám len dve podmienky: Nič sa odtiaľ nesmie presťahovať, predať, vymeniť, všetky exponáty musia ostať v tomto dome. A aby múzeum bolo otvorené pre verejnosť počas celého roku. Odtiaľ, z Medzeva, vyšli v roku 1927 traja priekopníci dokumentárneho filmu, medzi nimi aj môj otec, do brazílskej džungle. Múzeum má im vzdať hold."
Jedno z prvých súkromných múzeí na Slovensku sprístupnia verejnosti po inventarizácii exponátov začiatkom budúceho mesiaca. Doteraz si ho mohli prezrieť, ako sám povedal, len vzácne súkromné návštevy.
Darovaciu zmluvu podpísali a potvrdili kalíštekom legendárnej drienkovice v záhrade rodičovského domu.
Miliónové hodnoty
Medzi približne tromi desiatkami hostí bol aj predseda parlamentu Pavol Paška s manželkou: "Rôzne umelecké artefakty a exponáty zvyknú skôr putovať do súkromných zbierok. Neviem na Slovensku o žiadnom donorovi ktorý by daroval takúto hodnotu štátu. O to je tento čin cennejší." Pašku po slávnostnom akte a ukutí rýľa v šugovskom hámri pasovali za kováčskeho tovariša.
Dar potešil aj generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry Jozefa Lenharta: "Na Slovensku, kde sa kultúrne dedičstvo vo veľkom vykráda, vyváža a predáva, je to ojedinelý jav."
Podľa Lenharta len zbierka, okrem nehnuteľnosti, má hodnotu okolo 35 miliónov korún, jej historická a duchovná hodnota je však neporovnateľne vyššia.
"Ministerstvo vytvorí podmienky na dofinancovanie a prevádzkovanie objektu, aby integrita zbierky ostala nedotknutá," sľúbil Lenhart.
Z prezidenta sprievodca
Bývalý prezident ešte pre podpisom zmluvy ako domáci pán ochotne sprevádzal hostí i novinárov po rodinnom múzeu.
Premietačky z veľkých kín umiestnil v kuchynskej časti rodičovského domu: "Ako postupne pribúdali, nemal som už miesto," vysvetlil.
Schuster si najviac cení drevenú kameru značky Ernemann. "Drevené kamery som zháňal po celom svete, aj na aukciách v Amerike. Práve strýko Benedik s takou nakrúcal v Brazílii. Tá jeho sa, žiaľ, nezachovala."
Podrobne rozprával aj o ďalších exponátoch, spomínal na detstvo, mladosť, svojich rodičov, na dobrodružné cesty do Brazílie a ďalších exotických krajín. Plánuje ukončiť knihu o Islande, kam sa ešte mieni vrátiť, či o ľadových medveďoch, ktoré fotil na severnom póle. "Nikto nemá ten záber, len ja. Hoci som mal srdiečko od strachu v hrdle, sú to momenty, ktoré sa v živote nedajú zopakovať."
Napriek 73 rokom pôsobí sviežim, oddýchnutým dojmom. "Myslel som si, že ako dôchodca budem mať more času. Nič nestíham," posťažoval si medzi rečou štedrý darca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári