percentá. Ostatné média vraj drahšie nebudú, lebo vláda si to neželá.
KOŠICE. V rozhovore pri nedávnej návšteve Košíc vysvetľuje niektoré ekonomické záležitosti, ktoré majú priamy dopad na peňaženky bežných občanov.
Pred voľbami Smer hovoril o príliš vysokých spotrebných daniach na benzín a naftu. Prečo ste ich po víťazných voľbách nezmenili, keď ministri financií a hospodárstva sú nominanti Smeru?
- V súvislosti s cenou benzínu nie je dôležitá len výška spotrebných daní, ale aj konečná cena produktu. V lete, no v podstate to platí aj teraz, dosahuje ropa najvyššie ceny na svetových trhoch vo svojej histórii. O cene benzínu a nafty u nás sa to zďaleka nedá povedať, keďže cena 95-oktánového benzínu dosiahla maximum 40 Sk a aj to nie všade.
Súčasné, ešte relatívne obstojné ceny pohonných látok tu však máme len vďaka slušnému oslabeniu dolára voči Sk, čím sa trochu utlmil aj nárast cien ropy. Koľko by musel stáť benzín alebo nafta, aby sa vo vláde začalo diskutovať o znížení spotrebných daní?
- My o cenách diskutujeme stále a snažíme sa, aby občan platil toľko, koľko si to vyžaduje trh a nie monopolné podniky na trhu. Ak by ropa nestála teraz niečo nad 80 USD, ale napr. 100 USD/barel, to by asi prinútilo výrobcu zvýšiť ceny motorových palív a my by sme na to zrejme tiež reagovali.
Premiér R. Fico stále hovorí, že len vďaka novej vláde a jej rokovaniam s monopolmi nie sú ceny vyššie už v súčasnosti. Aké má ministerstvo hospodárstva páky na to, aby distribučné spoločnosti svoje koncové ceny nezvyšovali až o toľko, o čo by mohli?
- Keď sme prišli minulý rok do vlády, tak nás čakal na stole návrh na zvýšenie cien plynu o 16% a cien energií skoro o 14%. A čo sa stalo? Plyn nezdražel a elektrina tiež nie. A táto zmena nie je dôsledkom toho, že sa monopoly samy rozhodli znížiť cenové návrhy... Je dosť trúfalé hovoriť teraz o zvyšovaní cien v budúcom roku, lebo rokovania vlastne ešte prebiehajú.
Zrejme však už nejaké informácie máte...
- Pozrite, nerád by som predpovedal výsledky. Cena energií je zo zákona regulovaná prostredníctvom regulačného úradu (ÚRSO), ktorý chráni zákazníkov a stanovuje maximálnu cenu. Táto vláda prijala novú legislatívu, ktorá má zabezpečiť prísnejšiu kontrolu cenotvorby. Kvôli uzatvoreniu dvoch blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a neustálemu nárastu cien energie na svetových burzách sa predpokladá, že aj napriek snahe vlády budú ceny jemne rásť aj u nás, ale kedy a o koľko, to ukáže až trh a možnosti. Náš predpoklad je zachovanie väčšiny cien okrem elektrickej energie, ktorej cena môže pre domácnosti vzrásť asi o tri percentá.
MARIÁN KIZEK
marian.kizekkorzar.sk
Autor: SPIŠSKÁ NOVÁ VES.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári