Prvé školiace stredisko odpadového hospodárstva bude v Košiciach. Spaľovňa chce naučiť separovať odpad mladú generáciu.
KOŠICE. Separovaný zber v meste je na úrovni 20 percent zbieraného odpadu. Košice tak zaostávajú za vyspelými krajinami, kde si ľudia dávno uvedomili, že odpad treba triediť.
Zamerajú sa na školy
"Separovaný zber funguje v meste od roku 2001. Aj keď sme sa ho snažili rôznymi letákovými akciami priblížiť obyvateľom, zdá sa, že sa naše snahy míňajú účinkom. Ľudia si nedajú povedať. Aj preto sme prijali stratégiu, že sa zameriame na deti," vysvetľuje riaditeľ obchodného úseku Kositu Ján Kopernický.
Kosit chce vychovať generáciu, ktorá si bude životné prostredie vážiť. Napríklad len tento mesiac vyexpedujú na ďalšie spracovanie 70 ton PET fliaš, 6-tisíc ton papiera a 2-tisíc ton skla.
Prvé centrum v SR
Včera predstavil Kosit novovybudované centrum pre enviromentálnu výchovu, ktoré je jediným svojho druhu na Slovensku.
"Budú sem chodievať deti zo škôl. Pomáha nám Technická univerzita, ktorá poskytla študentov. Zatiaľ sa zapája 35 škôl, ostatné postupne oslovujeme. V našich priestoroch absolvujú prednášky, urobia testy, následne si pozrú prevádzky. Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť."
Chýba viac nádob
Na vybudovanie centra prispel Recyklačný fond sumou 600-tisíc Sk, zvyšných 70 % prostriedkov doplatil Kosit. Od roku 2002 prišlo z fondu do Kositu 11 miliónov. V súčasnosti rieši otázku dopravy mládeže do Kokšova-Bakše.
"Oslovíme mesto, aj dopravný podnik. Nechceme, aby museli na dopravu doplácať rodičia."
Podľa J. Kopernického sú nádoby na separovaný zber v celom meste, no je potrebné ich počet ešte zhustiť. Na to sú však nutné financie, ktoré bude Kosit opäť žiadať od Recyklačného fondu.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári