(krs, olo, ela, kor, lyv, šim, tim)
NAJNEBEZPEČNEJŠÍMI MIESTAMI SÚ PARKY PRI STANICIACH A OKOLIE KRČMIEM
Lúpežné prepadnutia sú takmer na dennom poriadku. páchatelia neváhajú napadnúť človeka na ulici a ukradnúť mu všetko cenné, čo má pri sebe. Najviac idú zlato, mobilné telefóny a bicykle. Obeťami sú najčastejšie deti, starkí, ale aj ľudia pod vplyvom alkoholu. Lúpežné prepadnutia patria k násilným trestným činom, často majú za následok aj ujmu na zdraví.
Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach plk. Juraja Bukuša je síce badať pokles lúpeží oproti vlaňajšku, ten je však minimálny. Za osem mesiacov tohto roka došlo v Košickom kraji k 202 lúpežným prepadnutiam, pričom spôsobená škoda dosiahla viac ako 2,6 milióna Sk.
So zbraňou v ruke
Z celkového počtu zistených prípadov 202 bolo na ulici spáchaných až 161 lúpeží a z toho bola v ôsmich prípadoch použitá zbraň. Ani v jednom prípade však nešlo o strelnú zbraň.
"Poškodených bolo 127 mužov a 60 žien, pričom prevažne išlo o osamelo sa pohybujúce osoby."
K lúpežným prepadnutiam dochádza najmä vo večerných a nočných hodinách na priestranstvách blízko reštauračných a pohostinských zariadení, nákupných centier, v parkoch, na zastávkach MHD či v blízkosti železničných a autobusových staníc.
Idú po mobiloch, zlate a bicykloch
"Výraznú úlohu v týchto prípadoch zohráva neprítomnosť svedkov, indispozícia poškodeného spôsobená alkoholom či menšia fyzická zdatnosť obete. Zaznamenali sme ale aj prípady, kedy páchateľ svoju obeť sledoval alebo vylákal na vhodné miesto na prepad," dozvedáme sa z polície. Osobitnú skupinu tvoria prípady lúpežných prepadnutí v bytoch a domoch, ktorých spáchanie predpokladá určitý stupeň prípravy. Polícia zatiaľ zaznamenala osem takýchto prípadov.
Lúpežné prepadnutie jedným páchateľom na ulici vo väčšine prípadov sprevádza prvotný fyzický útok úderom do hlavy alebo inej časti tela, v dôsledku ktorého obeť spadne na zem.
Páchateľmi nezamestnaní
Väčšinu prepadnutí majú na svedomí nezamestnaní. Vyplýva to zo štatistiky objasnenosti, ktorá hovorí, že zo 148 páchateľov (136 mužov a 12 žien) boli až dve tretiny lúpežníkov ľudia bez práce. Činia sa však aj stredoškoláci."Evidujeme 67 páchateľov vo veku od 14 do 18 rokov a navyše máme aj deväť maloletých."
Títo páchatelia často pochádzajú z ekonomicky slabších rodín a v dôsledku nízkeho právneho vedomia si závažnosť svojho konania často neuvedomujú.
Obete nevedia popísať páchateľa
Objasňovanie tohto druhu trestnej činnosti polícii sťažuje niekoľko skutočností. Pre neexistujúce stopy na mieste činu je často jediným zdrojom informácií svedecká výpoveď poškodeného.
"Keďže pri mnohých lúpežiach nedochádza k vizuálnemu kontaktu páchateľa a obete, prípadne prepadnutý bol pod vplyvom alkoholu, poškodený nevie polícii uviesť potrebné informácie. Stáva sa dokonca, že poškodený nevie povedať ani presný čas a miesto činu."
Mnohé lúpeže sú vymyslené, deti majú strach pred rodičmi pre stratený telefón alebo chcú takto zakryť neskorý príchod domov. Niektorí jedinci zas nedokážu zdôvodniť chýbajúcu finančnú hotovosť či zranenie spôsobené pádom po nadmernom užití alkoholu.
Staré mesto najnebezpečnejšie
Najvyšší počet prípadov bol zaznamenaný na území Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach a to až 138 lúpeží.
"Medzi oblasti, kde dochádza najčastejšie k lúpežiam patrí Staré mesto, Západ, hlavne v oblasti Triedy SNP a Fakultnej nemocnice a MČ Juh. Našťastie sme tohto roku nezaznamenali žiaden prepad bankovej inštitúcie," dodáva krajský riaditeľ.
Prešov vedie v okrese
V Prešovskom a Sabinovskom okrese došlo tohto roku k 29 prípadom lúpeží. Oproti minulému roku je to o 7 prípadov menej. Policajti väčšinu z nich vyšetrili. Vo Vranovskom a Svidníckom okrese evidovali po 3 prípady spomínaných násilných činov. V Bardejovskom okrese zaznamenali 4 lúpeže. Aj v týchto okresoch policajti väčšinu objasnili.
Lúpežníci v týchto okresoch nemajú vytypované miesta, kde najčastejšie úradujú. Avšak najčastejšie, ako to vyplýva aj z policajnej štatistiky, je lúpežných prepadnutí v Prešove. Vo väčšine prípadov páchatelia nepoužili žiadnu zbraň, ale fyzicky napadli poškodených. "Asi v troch prípadoch páchateľ použil pri prepade nôž a v dvoch strelnú zbraň," dodal Džobanik. Nezranil pritom nikoho, ale vyhrážal sa jej použitím.
Pod Tatrami menej lúpeží
Počet lúpeží pod Tatrami v porovnaní s minulým rokom klesá. Kým za deväť mesiacov minulého roka došlo v okrese Poprad k 37 lúpežiam, za rovnaké obdobie tohto roka ich bolo iba 20. Polícii sa navyše v tomto roku podarilo objasniť viac prípadov, ako vlani. Polícia nezaznamenala lúpež pri ktorej došlo k smrti, alebo ťažkému ublíženiu na zdraví. Obete vyviazli väčšinou bez zranení, alebo iba s ľahkými zraneniami ako sú napríklad odreniny, či pomliaždeniny. Medzi najnebezpečnejšie miesta v Poprade patrí park pri železničnej stanici.
V okrese Rožňava lúpia deti
V Rožňavskom okrese sa od začiatku tohto roka stalo deväť lúpeží, pričom tamojší policajti majú už sedem objasnených. V porovnaní s minulým rokom policajti zaznamenali mierny nárast trestných činov tohto druhu. Za celý vlaňajšok totiž zaevidovali osem lúpeží, tri ostali neobjasnené, ostatné majú svojich páchateľov. Päť prípadov do januára do konca augusta tohto roku sa stalo v pracovných dňoch. Páchateľmi sú takmer vždy deti! V jednom prípade to bol maloletý, trikrát to boli mladiství od 14 do 18 rokov a len raz lúpil dospelý.
Ženu napadli v dome
Policajti zo Spiša zaevidovali 16 lúpežných prepadnutí, v 10 prípadoch páchateľov usvedčili. V porovnaní s vlaňajškom za to isté obdobie nedošlo k zvýšeniu lúpežných prepadnutí."Najvychytenejšími" miestami zlodejov sú chodníky resp. komunikácie. Zlodeji tam svoje obete prekvapili až v 14 prípadoch, v 1 prípade došlo k lúpeží v rodinnom dome a v 1 prípade v priestoroch predajne. Známy je prípad, kde dvaja maloletí a mladiství páchatelia lúpežne prepadli Prakovčanku priamo v jej dome. Škody pri lúpežiach sa pohybovali od tisícpäťsto do 35-tisíc korún.
Obeťami najmä muži
Podľa zástupcu riaditeľa OR PZ v Trebišove mjr. Radoslava Fedora je počet lúpežných prepadnutí na území okresu za prvých 9 mesiacov 2007 na úrovni minulého roka. Vlani zaevidovali 13, tento rok 15 prípadov.
Počas vyšetrovania sa niektoré ukázali ako vymyslené alebo boli prekvalifikované na iný trestný čin: "Z 15 sa len 10 naozaj preukázalo ako lúpežné prepadnutie." Zvýšila sa ale objasnenosť - z 10 lúpežných prepadnutí už osem polícia vyriešila. Kritickými miestami v meste Trebišov sú Švermova, M.R. Štefánika, Nemocničná ulica a mestský park. Obeťami sú v okrese častejšie muži (8), motívom sú väčšinou peniaze (9 prípadov).
V Michalovciach výrazný pokles
Výrazný pokles lúpeží zaznamenala polícia v Michalovskom okrese. Do konca septembra ich bolo 22. Z toho 14 už objasnili. V meste Michalovce došlo k deviatim. "Oproti vlaňajšku, keď ich bolo v okrese 44 (31 objasnili), je to pokles," hovorí. Páchatelia si svoje obete často vyberajú v podnikoch na Gorkého ulici alebo v Záhradnej reštaurácii.V Humennom do konca septembra 2007 zaevidovali 5 lúpežných prepadnutí, z toho 4 už objasnili. Oproti vlaňajšku je to zásadný pokles vtedy mali až 16 lúpeží, 12 objasnili.
* * *
Kuriózne prípady
(olo, lyv)
Nožom na taxikára
K azda najnebezpečnejšiemu lúpežnému prepadnutiu, ktoré sa mohlo skončiť tragicky došlo pod Tatrami. Obeťou dvoch mladistvých lúpežníkov sa stal vtedy 22- ročný taxikár z Mníška nad Popradom. V osudný večer viezol dvoch mladíkov do Podolínca. Neďaleko rekreačného centra Ružbašská míľava ho mladíci požiadali, aby odbočil. Po zastavení ho jeden z páchateľov sedem krát bodol nožom do krku, ramena, hrudníka a predlaktia. Taxikárovi sa ale podarilo za auta ujsť. Vybehol na cestu, kde stopol okoloidúce auto. Mladíci sa pokúšali ujsť na taxikárovom aute. Po niekoľkých metroch však zastavili a ušli do lesa. Taxikár sa zo zranení liečil niekoľko mesiacov.
Byt pre priateľku
V Michalovskom okrese sa lúpeže neraz ukázali ako fingované. Jednou z nich bola aj "lúpež" z 21. júla. Muž oznámil, že ho na Humenskej ulici prepadol páchateľ v aute a obral o 700-tisíc korún. Neskôr priznal, že peniaze použil na kúpu bytu pre svoju priateľku. Najzávažnejším prípadom bol lúpežný prepad stávkovej kancelárie Niké v Sobranciach 22. januára. Dospelý a mladistvý páchateľ pri prepade použili zbraň. Ukradnúť sa im podarilo len necelých 8-tisíc korún. Michalovská polícia prípad vyriešila v rekordnom čase do 24 hodín páchateľov chytila a usvedčila.
Autor: mm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári