využívané tak, ako kedysi a na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ich dni sú zrátané. Opak je však pravdou. Slovak Telecom (ST) ich rušenie nielenže neplánuje, ale niektoré modernizuje a bude inštalovať aj nové. Musí ich prevádzkovať na základe Smernice o univerzálnej službe.
Od 15. augusta tohto roku platí nové opatrenie Telekomunikačného úradu (TÚ) číslo 15/2007 stanovuje počet automatov v mestách a obciach. A to bez ohľadu na efektívnosť vynaložených nákladov. Opatrenie TÚ vychádza z platných smerníc Európskej únie.
"Momentálne ST prevádzkuje v Košiciach 481 verejných telefónnych automatov (VTA), pričom 87 z nich je upravených pre imobilných občanov, tzv. bezbariérových. Pre splnenie opatrenia Telekomunikačného úradu SR by bolo postačujúcich 353 VTA, z toho 88 ks upravených ako bezbariérových," uviedla hovorkyňa Slovak Telekom, a.s. Jana Burdová.
Aké sú podmienky pri počte VTA v jednotlivých mestách a obciach? "Stanovený počet VTA na 1 000 obyvateľov je jeden. Koeficient prepočtu vo vzťahu k počtu obyvateľov obce je 1,5 VTA pri počte obyvateľov viac ako 50 000, 1,2 VTA pri počte obyvateľov od 5 000 do 50 000 a 0,8 VTA pri počte obyvateľov menšom ako 5 000, minimálne však 1 VTA v obci. Napríklad ak počet obyvateľov je 50 000, vydelí sa 1 000, lebo na tisíc obyvateľov pripadá jeden VTA, krát koeficient 1,5, čo je 75 VTA. Počet obyvateľov odoberáme zo Štatistického úradu," vysvetlila J. Burdová.
Súčasné opatrenie TÚ síce má na jednej strane výchádzať v ústrety občanom, na druhej strane už chýba spätná väzba zo strany samospráv. "Predchádzajúce Opatrenie TU SR umožňovalo spoluprácu so samosprávou čo sa týka počtu VTA v obci podľa využívanosti. Momentálne platné opatrenie to neumožňuje. Ale umiestnenie nových VTA konzultuje ST s miestnou samosprávou alebo so starostom obce a na umiestnení sa dohodnú."
Vysoká penetrácia mobilných operátorov na Slovensku sa prejavila aj v menšej rentabilnosti a nižšom počte VTA. Na druhej strane ich ST nemôže len tak zrušiť. "Znižovanie počtu VTA je možné iba pri dodržaní podmienok stanovených Opatrením TU SR a samozrejme na základe výrazného poklesu ich využívania. Len pre porovnanie, ku koncu roka 2005 prevádzkoval ST v Košiciach 880 VTA, koncom roka 2006 už len 568 VTA," povedala hovorkyňa.
Na Slovensku sa už vyše 10 rokov používajú mincové aj kartové VTA. Tie prvé sú využívané viac, keďže ten, kto telefonuje z ulice iba zriedka, nemusí kupovať kartu. Preto nás zaujímalo, aké kritériá rozhodujú o tom, kde bude mincový a kde kartový VTA. "Ak je na jednom stanovišti viac VTA, ST inštaluje vo všeobecnosti aj kartové aj mincové VTA, pričom rozhodujúcim kritériom je, aký spôsob platby je v danej lokalite najrozšírenejší," vysvetlila J. Burdová. "V mnohých prípadoch je toto kritérium ovplyvnené aj technickými možnosťami ST ale hlavne mierou vandalizmu v lokalite, kde VTA inštalujeme."
Aj keď sa to nezdá, verejné automaty majú budúcnosť. Stále je určitý počet ľudí, hlavne starších, ktorí mobil nemajú. V niektorých lokalitách tiež nie je ideálny signál mobilných sietí. Takže aj keď za posledné dva roky klesol v Košiciach počet automatov takmer o polovicu, vďaka smerniciam EÚ a opatreniu TÚ budú naďalej dotvárať kolorit našich ulíc podobne, ako červené telefónne búdky v Anglicku.
Boris MACKO
DO Rámčeka alebo tabuľky
Košice podľa okresov:
Košice I (Sever, Džungľa, Kavečany, Sídlisko i obec Ťahanovce a Staré Mesto) - 175 VTA
Košice II (Šaca, Lorinčík, Luník IX, Myslava, Pereš, Poľov, Sídlisko KVP, Západ) - 170 VTA
Košice III (Sídlisko Dargovských hrdinov, Košická Nová Ves) - 27 VTA
Košice IV (Barca, Juh, Krásna, Nad jazerom, Šebastovce, Vyšné Opátske) - 109 VTA
Autor: Za tri roky zrušili polovicu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári