Korzár logo Korzár Košice

Ladislav z obce z okolia Košíc vlastní doma slušný arzenál zbraní, ktoré zabrali časť domu

Svoj dom by obránil aj pred útokom tankov Kým väčšina zberateľov zbraní zháňa rekvizity do svojej zbierky na burzách, nájdu sa i takí nadšenci,

Svoj dom by obránil aj pred útokom tankov

Kým väčšina zberateľov zbraní zháňa rekvizity do svojej zbierky na burzách, nájdu sa i takí nadšenci, ktorí sa nespoliehajú len na výmenu či kúpu. Jednoducho vyrazia do prírody a bodák, náboje, či granát si sami vykopú. Samozrejme, ich jediným pracovným nástrojom nie je lopata, ktorou rozryjú pole, o ktorom vedia, že sa tam kedysi bojovalo. Pomáhajú si detektorom kovov, ktorý im hľadanie "ihly v kope sena" výrazne uľahčí. Jedným z takých pátračov je aj pán Ladislav z istej obce neďaleko Košíc. Aj vďaka tomu, že už roky nachádza staré zbrane tam, kde o nich ostatní ľudia ani netušia, je jeho domáca zbierka skutočne bohatá.

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav možno nezbiera zbrane a militárie tak dlho, ako niektorí mince, ale jeho vášeň je o to silnejšia. Z arzenálu, ktorý má doma, by celkom pokojne mohol vyzbrojiť aj rotu. Tá by sa navyše dokázala ubrániť aj útoku obrnenej techniky. "Začal som sa tomu naozaj venovať pred desiatimi rokmi. Mal som vtedy nejakých desať jedenásť. Prvú zbraň mi venoval jeden pán z našej dediny, bol to bodák. Ďalší som si kúpil, bol to tiež bodák, ale nemecký. Mám ho doteraz. Tak sa to všetko vlastne začalo," spomína Ladislav.

K exponátom vo svojej zbierke prišiel naozaj rôznymi spôsobmi. "Ako som už spomenul, niečo som kúpil, niečo som dostal, a niečo som si našiel sám. Moja zbierka sa neustále vyvíja, občas pribudne niečo nové a niečo zase predám, alebo vymením. Funguje to rovnako, ako u iných zberateľov." Faktom je, že jeho zbierka "zapratala" v dome dve izby a časť predsiene. Nájdete v nej naozaj všetky možné zbrane od bodákov, cez pištole a pušky, guľomety, až po protitankové strely. Nechýba ani munícia do mínometov, míny a dokonca rakety. To všetko spestrujú uniformy, nášivky, poľné fľaše, či plynové masky. V jeho zbierke vraj nie je nič výnimočné, lebo tvrdí: "Keď sú peniaze, dá sa kúpiť všetko." Vraj nie je problémom sa k takýmto veciam dostať. Navyše ho teší každý nový prírastok v zbierke.

SkryťVypnúť reklamu

V lese sa dá nájsť všeličo

Do lesa chodí niekto zbierať lesné plody, iný len sa tak prejsť a relaxovať. Ladislav síce tiež, ale so sebou má aj detektor kovov a lopatku s čakanom. Časť jeho zbierky tvoria práve veci, ktoré sám našiel a vykopal v lese. Znie to jednoducho, ale prax je trochu iná.

"Je viacero miest, na ktoré chodím hľadať," vysvetľuje. "Hlavne na Dargov, aj keď tam kvôli tomu chodí pomerne veľa ľudí. Mnoho vecí som našiel práve tam, ale skúšam šťastie aj tu v okolí. Základom je detektor kovov. Ešte nedávno som používal ruský, ktorý pôvodne slúžil na hľadanie mín. Ten však vydával tón stále, akurát sa menil. Navyše je ťažký. Nový detektor som kúpil v Čechách za 15-tisíc českých korún. Mám ho zhruba rok. Vydáva tón len vtedy, ak je pod povrchom niečo kovové. Inak je ticho. Môžem si na ňom napríklad nastaviť aj hľadanie farebných kovov, čo je ďalšia výhoda. Dokáže zachytiť kovové veci až meter pod povrchom."

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav chodí sám, lebo ako hovorí, nemá s kým chodiť hľadať. "Nemám na to zase veľa času. Viem, že napríklad z Košíc chodia celé partie, ale ja nikoho z nich nepoznám. Sprostredkovane som počul i o tom, že pred niekoľkými rokmi nejakí detektoristi našli pri Rožňave zlaté peniaze. S detektorom vybehnem niečo hľadať počas víkendov, cez týždeň nemám čas. Väčšinou v lete, ale teraz bola slabšia zima, tak som bol hľadať a kopať aj v decembri. Väčšinou sú veci z II. svetovej vojny v hĺbke zhruba pol metra až 80 centimetrov. Ale už sa stalo, že som takto vykopal plechovku, alebo dokonca klinec. Jednoducho, aj napriek tomu, že má človek detektor, musí mať aj šťastie. Niekedy stačí ísť meter vedľa a nenájdem nič. Je to takmer ako na hubách..."

Niektoré veci Ladislav kúpil, ale pomerne veľa si ich našiel pomocou detektora sám. "Niektoré som našiel na Dargove, niektoré tu v okolí. Napríklad úderník z bomby, či nemecké ručné granáty." Ale hľadanie munície a zbraní pomocou detektora však môže byť aj adrenalínová záležitosť. Míny, granáty, či bomby sú funkčné aj po vyše šesťdesiatich rokoch... "U munície, granátov, či mín, ktoré som našiel už nemá čo vybuchnúť, keďže už boli použité. Pokiaľ narazím na niečo nevybuchnutú muníciu, tak ju tam nechám. Možno sú ľudia, ktorí to vedia rozobrať, ale ja to neriskujem. Beriem len to, čo už vybuchlo. Lebo človek nikdy nevie," vraví rozvážne zberateľ zbraní. "Tu mám napríklad nemecké, či maďarské ručné granáty, ktoré som našiel na Soroške. Mám aj iné, ale buď ide o repliky, alebo také, ktoré už vybuchli." Nechýbajú ani vybuchnuté mínometné granáty. Tie Ladislav našiel na Dargove, Soroške, ale aj v Zádieli. "Táto vecička síce vyzerá ako mínometný granát, ale je to vybuchnutá ruská kaťuša," ukazuje jeden z najzaujímavejších kúskov svojej zbierky. Na stene má aj niekoľko puzdier, v ktorých boli nemecké plynové masky. Ladislav má i plynovú masku, dokonca aj s filtrom. "Mám tu viacero púzdier od nemeckých plynových masiek, ale aj plynovú masku. Ak sa na ňu lepšie pozriete, tak je na nej vyznačený roky výroby 1943. Na filtri je zase rok 1944." Nechýbajú ani poľné fľeaše od nemeckých a maďarských až po Rakúsko Uhorské.

Pri hľadaní natrafil aj na kosti

Ladislav však nemá v arzenáli len palné, či chladné zbrane, ale aj kúsky, ktoré by v prípade, že by boli naozaj funkčné, dokázali narobiť poriadnu paseku. Napríklad protipechotná nášľapná mína. "Je to len cvičná verzia. Ak na ňu počas výcviku niekto šliapol, akurát zadymila," vysvetlil. Osobitnou kapitolou sú prilby. Z obdobia II. svetovej vojny má doma nemecké, ruské, maďarské, anglické, či dokonca rumunské. Pri pohľade na niektoré sa dá zistiť aj osud vojaka, ktorý ich nosil. "Mám tu nemeckú prilbu, ktorá má zboku dierku. Nemecký vojak, ktorý ju mal na hlave, to s najväčšou pravdepodobnosťou neprežil. Našiel som ju na Dargove. Mám tu aj inú prilbu, tiež nemeckú, ktorá svedčí o opačnom príbehu. Je trochu prasknutá, preliačená, zrejme od šrapnelu a vojakovi zrejme zachránila život," opisuje dva rozdielne príbehy Ladislav. Niekedy však hľadanie v lese môže mať aj hororové prvky. "Už sa mi pri kopaní podarilo nájsť spolu s nejakým artefaktom aj ľudské kosti. Prvý raz holennú kosť a druhý raz zase sánku bez lebky. Nechal som ich tak, uložené tak, ako boli predtým," rozprával o mierne morbídnych nálezoch Ladislav. Naozaj to nie je pre slabšie povahy, pretože nálezy kostí neraz svedčia aj o tom, ako vojak zomrel. Ak sa nenájde celá kostra, mohol ho napríklad roztrhať výbuch míny, alebo po smrti dravá zver. "Zatiaľ som nenašiel žiadnu vojenskú knižku, ani iný doklad totožnosti. Počul som, že párkrát také doklady našli, ale mne sa to nepodarilo," vraví Ladislav.

"Mám už aj zbrojný preukaz, takže môžem kupovať aj ostré náboje a niektoré funkčné zbrane. Ku každej zbrani, ktorú som kúpil, mám aj doklad o tom, že bola úradne znehodnotená." V Čechách pracoval tri roky a vďaka tomu sa mu podarilo rozšíriť zbierku o niektoré už spomínané kúsky.

Ladislav má doma aj množstvo vybuchnutých mínometných granátov. Má však i "nepoužítý", ktorý je z roku 1943. Nemá rozbušku ani náplň. Vráťme sa ale k tomu, ako hľadá Ladislav veci z II. svetovej vojny, ukryté pod povrchom zeme. Predsa len, treba vopred vedieť aspoň to, do akej lokality sa vybrať, aby bolo hľadanie úspešné. "Niektoré veci som našiel na kopci pri Dvorníkoch smerom na Rožňavu. Tam bojovali spolu nemecká a maďarská armáda proti sovietskej. Viem to od môjho deda, ktorý tam bojoval. Niekedy sa stačí opýtať starších ľudí, ktorí si to pamätajú, uľahčí to hľadanie. Veď tu šesť týždňov stál front, tak dlho tu na konci vojny bojovali."

Hoci sa niektorí zberatelia militárií orientujú väčšinou len na jednu armádu, či obdobie, Ladislav zbiera hlavne z obdobia II. svetovej vojny všetko. "Naozaj úplne všetko. Aspoň človek získa prehľad o jednotlivých armádach. Navyše niektoré z týchto vecí teraz možno nemajú veľmi vysokú hodnotu, ale po čase ju budú mať. Dokonca aj niekoľko rokov stará uniforma Armády SR," dodáva s úsmevom. Okrem ruských, či maďarských, vlastní z obdobia II. svetovej vojny aj nemecké uniformy. Na ďalšom mieste nechýbajú ani nášivka s povestnými dvoma bleskami symbolizujúcimi elitné jednotky SS. "Už sa ma aj pýtali, či to nemôže byť problém. Pokiaľ ich ale nenosím vonku, tak nejde o propagáciu fašizmu. Ide o zbierku, takže to nie je o nejakej ideológii. Veď mám aj uniformy iných armád," vysvetľuje Ladislav. Navyše nemecká uniforma prešla určitým prerodom. "Pôvodne bola švajčiarska, ale kúpil som originál nemecké gombíky, prišil ich a spravil som z nej nemeckú uniformu. K uniformám mám aj pracky na opasky. Jedna je replika a druhá je originál. V tomto prípade nie je problém zistiť, ktorá je ktorá," vraví Ladislav.

Od Špagina po bodáky

Na stene jednej z izieb visela aj "rúra", ktorá sa podobala na bazooku, pomocou ktorej spojeneckí vojaci počas vojny ničili tanky. "Je to už zbraň z čias československej armády. Jej názov presne neviem, ale je na jedno použitie. Vojak zameria tank, alebo iný cieľ, vystrelí a potom zbraň odhodí," vysvetľuje princíp použitia. Stačilo prejsť pár krokov a ocitli sme sa zoči - voči zbrani, ktorá naháňala strach spojeneckým tankistom. "Je to naozaj panzerfaust, veľmi účinná protitanková zbraň. Toto je však len cvičná verzia. Od originálu sa líši len v tom, že nemá žiadnu výbušnú náplň. Kúpil som ho za tritisíc českých korún," vraví zberateľ. V izbe hrdo vystavuje aj protilietadlovú raketu, ktorá je nefunkčná, ale dá sa rozobrať. "Tú som kúpil na burze v Prahe. Odtiaľ mám viacero vecí, či už originálov, alebo replík. Kúpiť sa tam dali aj zbrane a militárie, ktoré boli niekde vykopané," vraví Ladislav. V dome má i plno nábojníc, ktoré si tiež cení. "Napríklad na tejto je vyznačený rok výroby 1944, na ďalšej 1943. Mám tu aj nejaké, ktoré zrejme boli do protilietadlových kanónov, tiež som ich našiel na Soroške a v jej okolí. Mám tu aj nábojnicu z náboja nemeckého tanku," vyratúva Ladislav. Podľa zbežného pohľadu zrejme ide o legendárny kaliber 88 mm, ktorými boli vyzbrojené hlavne tanky Tiger. Tie dokázali narobiť medzi spojeneckými tankami poriadnu paseku. Z ručných palných zbraní má Ladislav vo svojej zbierke naozaj celú škálu od pištolí, cez samopaly až po guľomety. S trochou nadsádzky by sa dalo povedať, že chýba už len kanón, alebo delo, do ktorých má doma muníciu. Na druhej strane, len samopalov vzor 58 sme narátali päť. "Jeden samopal má výrezy, cez ktoré vidno dnu, bola to školská zbraň, na ktorej sa demonštroval princíp jej fungovania. Bol to dobrý nápad aj napriek tomu, že v našej armáde vedeli vojaci tento typ samopalu rozložiť aj zložiť. Ďalšie majú zavarenú hlaveň, či záver, takže sa nedajú použiť, sú úradne znefunkčnené," vysvetľuje Ladislav. "Mám aj repliky, podľa ktorých sa dá zistiť, ako vyzerali náboje, či granáty pred výbuchom. Tie som kúpil v Prahe. Tam sa Na burzách dá vlastne kúpiť naozaj všetko. Burzy v Prahe sú samozrejme o inom, ako u nás. Napríklad guľomet PKT z OT - čka som tam kúpil za päťtisíc českých korún," vysvetľuje Ladislav. Na tunajšie burzy veľmi nechodí, ale opäť sa chystá na "vojenskú" burzu do Prahy. Tam sa dá kúpiť množstvo vecí, ku ktorým sa dá u nás len ťažko dostať. Z obdobia II. svetovej vojny nechýba povestný ruský samopal "Špagin" s okrúhlym zásobníkom. "Kúpil som ho kúpil na burze v Prahe za šesť tisíc českých korún. Je to ozajstný ´Špagin´, žiadna replika," vraví mladý zberateľ. V zbierke sú aj nemecký MP 44, či americký Thompson. "Sapíky" sa dajú zohnať nielen na burzách, ale i na internete. Ceny sa pohybujú rádovo v tisíckach českých korún. Samozrejme, závisí to od typu a od dopytu po určitom druhu samopalu. To isté platí napríklad aj o guľometoch. Niektoré z tých, ktoré má vo svojej zbierke, sú zhrdzavené a teda evidentne vykopané zo zeme. "Tento zhrdzavený ruský guľomet som kúpil na burze starožitností v Čečejovciach od jedného Čecha za tisíc korún. Či ho vykopal on sám, alebo ho tiež niekde kúpil, to už neviem," vysvetľuje Ladislav. Nechýba ani nemecký guľomet MG 42, či československý guľomet vzor 59, obidva v perfektnom stave. Nechýbala ani storočná ruská vojenská puška Mosin - Nagan z roku 1906. V prvých rokoch II. svetovej vojny ich ešte používali aj sovietski vojaci. Nechýbajú ani nemecké pištole Walther, či sovietske Tokarevy. Dodnes patria k výbave samopalov a automatických pušiek i bodáky. Aj Ladislav má doma niekoľko zaujímavých. "Z II. svetovej vojny ich mám viacero, hlavne nemeckých. Väčšinou sú z ´mauseroviek´. Ale som celkom pyšný ne to, že mám originál bodák Hitlerjugend z roku 1938. Dajú sa zohnať, ale nie sú až také bežné." Na čepeliach vidno aj nemecký nápis "Blut und Ehre", čiže Krv a česť, čo bolo heslo Hitlejugend. Na dôstojníckych bodákoch bol zase nápis "Alles Für Deutschland", čiže Všetko pre Nemecko. V zbierke sú však aj maďarské, sovietske, ruské, š

Zaujali nás i pamätné diplomy, či skôr niečo na štýl plagátov, ktoré mal Ladislav na stene. "Prvý dostal môj pradedko po I. svetovej vojne. Je na ňom aj podobizeň Františka Jozefa, je to z čias C. a K. monarchie. Druhý dostal zase môj dedo počas II. svetovej vojny, za čias Horthyho. Dávali to na pamiatku. Zrejme bol u armád vtedy taký zvyk," vysvetľuje Ladislav.

Kuriozitkou, ktorá s armádou na prvý pohľad nesúvisí, je stará tabuľa, na ktorej je napísané, že ide o Abaujsko - Turniansku župu. "Bola na začiatku dediny tak, ako sú dnes názvy obcí aj pri cestách. Pochádza z čias Rakúsko - Uhorska, keď boli niekoľko rokov spojené Abovská a Turnianska župa. Našli ju ľudia z mojej dediny, keď kopali v záhrade, tak mi ju darovali," objasňuje príbeh tabule Ladislav.

Cez internet sa dá kúpiť aj "ještěrka"

Dobrým zdrojom na doplnenie zbierky sú nielen burzy, ale aj internet. Presnejšie stránky, na ktorých sa dajú zohnať zbrane. Samozrejme legálne, pričom sú úradne znehodnotené tak, aby sa už nedali použiť. "Napríklad mínomet za 11 500 českých korún, ´škorpión´ za 5500. Guľomet vzor 39 za 32 tisíc. Dokonca vedia všetko, čo si záujemca objedná poslať poštou," pochvaľuje si Ladislav. V ponuke je aj AK -47, či guľomet Maxim, známy z čias revolúcie v Rusku za 11 - tisíc českých korún. Ako kuriozitu možno uviesť 30 milimetrový protilietadlový dvojhlavňový kanňon zo známej "Ještěrky" za 120 - tisíc. "Keď som pracoval v Čechách, v jednom autobazáre v Hradci Králové mali celú´ještěrku´ aj s kanónmi len za 17 - tisíc. Delá, ktoré boli vyradené, predávali za 50 - tisíc," vraví Ladislav. Takže i tu platí, že niekedy treba radšej urobiť prieskum a človek sa môže ku kuriozite dostať za takmer smiešnu cenu. Na internete sa dajú zohnať aj "ostré" náboje, či funkčné vojenské dymovnice.

Tiger v jame

"Mám už aj zbrojný preukaz, takže môžem kupovať aj ostré náboje a niektoré funkčné zbrane. Ku každej zbrani, ktorú som kúpil, mám aj doklad o tom, že bola úradne znehodnotená." V Čechách pracoval tri roky a vďaka tomu sa mu podarilo rozšíriť zbierku o niektoré už spomínané kúsky. Niekedy zase netreba chodiť ďaleko, aby človek niečo našiel. Veď sa aj hovorí, že na povalách domov v niektorých dedinách je ukrytých množstvo zbraní, ktoré pochádzajú z čias vojny. "Keď sused prerábal povalu, tak som našiel zásobník s nábojmi do nemeckého samopalu. Určite je tam niekde aj samopal, aj keď som ho nenašiel." Niekedy však môžu byť v chotári ukryté aj väčšie zbrane. Dokonca také, po ktorých by určite chňaplo nejedno múzeum, či zámožný zberateľ. "Jeden starší pán zo susednej dediny mi povedal, že je tam zakopaný nemecký tank Tiger, dokonca mi aj približne ukázal miesto. Dá sa to len ťažko overiť, lebo teraz je to na súkromnom pozemku. Ale je to pravdepodobné, pretože nemeckí tankisti vraj vystrieľali všetku muníciu. Aby nepadol do rúk Sovietom, tak ho radšej zakopali do krátera po bombe. Terajší majitelia o tom vedia, ale nechávajú to tak. Tank je zhruba šesť metrov pod zemou. Takže na to, aby bol vykopaný treba určite bager," opisuje Ladislav. Pri ďalšej obci bol zase mohutný protitankový zákop, v ktorom ostalo niekoľko tankov. Tie boli tiež "pochované".

Ladislav chce zveľaďovať svoju zbierku aj naďalej. Rodičia ho v tom zatiaľ podporujú, aj keď občas mali výhrady. "Už mi povedali aj to, že do ďalšej izby už zbrane nepôjdu," dodal na záver s úsmevom Ladislav.

Boris Macko, foto: JUDY

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu