reštituentom. Zistil to Najvyšší kontrolný úrad. Polícia začala trestné stíhanie. Vyšetruje, kto z mesta pri nakladaní s verejným majetkom pochybil.
KOŠICE. V roku 1996 schválilo mestské zastupiteľstvo predaj pozemku na ulici Pri prachárni na VŠA s výmerou takmer 28-tisíc m2 za cenu minimálne 1 200 Sk/m2 pre Olympiu, s. r. o, Košice. V marci 1997 podpísal primátor Rudolf Schuster s konateľom firmy Jánom Kapustom kúpnu zmluvu. Tá sa však už týkala len časti pozemku a inak označených parciel s rozlohou vyše 18-tisíc m2.
Dohodli sa na cene takmer 23 miliónov (1 250 Sk/m2), ktoré mala spoločnosť uhradiť v piatich rôznych ročných splátkach do konca roka 2001. Až potom malo dať mesto návrh na vklad do katastra.
Nadzvuková rýchlosť úradníkov
Ale už dva dni po podpise zmluvy, keď ešte Olympia nezaplatila ani korunu, podpísal riaditeľ magistrátu Gabriel Fischer návrh na vklad do katastra. Okresný úrad Košice IV, kam vtedy kataster patril, hneď nasledujúci deň vklad povolil.
Pritom návrh odkazoval na iné uznesenie zastupiteľstva, ktorým odkleplo predaj budovy v Krásnej, a uvedená cena bola o 340-tisíc vyššia ako v zmluve.
Olympia nezaplatila 20 miliónov
Z kúpnej ceny dostalo mesto dodnes len prvú splátku, necelých 2,3 milióna. Aj to s desaťmesačným omeškaním, v novembri 1998. Navyše od inej firmy, akciovej spoločnosti Olympia, hoci pozemky predalo eseročke Olympia. Konateľom oboch bol však Ján Kapusta.
Mesto mohlo v prípade omeškania prvej splátky Olympie od zmluvy odstúpiť, pričom firma by musela uhradiť pokutu 2,3 milióna. Mesto to však nevyužilo. No keď Olympia s platením opäť meškala, v máji 1999 ju zažalovalo o 3 milióny, čo bola druhá splátka s úrokmi z omeškania.
Magistrát nereagoval
V októbri 1999, keď sa stal primátorom Zdenko Trebuľa, dostalo mesto od akciovej spoločnosti Olympia, ktorá zaplatila prvú splátku, žiadosť o súhlas s prevzatím záväzku eseročky v celom rozsahu a o zmenu splátkového kalendára. Radnica však na to nereagovala, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Krajský súd v septembri 2000 vyhlásil konkurz eseročky Olympia. Mesto si prihlásilo pohľadávku 22,5 milióna. Neuspelo však, lebo súd v roku 2002 rozhodol o zrušení firmy.
Mesto na súde nepochodilo
Vo veci žaloby mesta na Olympiu pripustil Okresný súd Košice II v januári 2003 do konania namiesto eseročky akciovku. V decembri 2005 však žalobu zamietol s odôvodnením, že akciovka neprevzala dlh eseročky, firmy a mesto sa nedohodli, navyše Olympia, a. s., úspešne uplatnila námietku premlčania.
Tým sa podľa NKÚ stala vyše 18-miliónová pohľadávka mesta nevymožiteľnou, pričom mesto nepostupovalo v súlade so zákonmi o majetku obcí a o obecnom zriadení.
Záhadný prevod budov
V 90. rokoch dostalo mesto od štátu rozostavanú stavbu v hodnote 1,9 milióna, nachádzajúcu sa na pozemkoch, ktoré neskôr predalo Olympii. NKÚ zistil, že mesto minulý rok stále evidovalo stavbu ako svoj majetok. Pritom tie budovy si ako ich majiteľ dala v novembri 1997 skolaudovať eseročka Olympia, ktorá už vtedy vlastnila pozemky, a vo februári 1998 si ich nechala zapísať do katastra. Ako došlo k prevodu stavby z mesta na Olympiu, nevedno, predmetom kúpnej zmluvy boli len pozemky.
Reštituenti uspeli
NKÚ uviedol, že magistrát dostal v roku 1992 žiadosť o reštitúciu pozemkov, pričom Okresný úrad Košice IV priznal v septembri 2000 reštituentom vlastnícke právo k časti parcely, ktorú mesto predalo Olympii. Mesto odporúča vysporiadať sa s reštituentmi mimosúdne a zaplatiť im 2,2 milióna ako náhradu za zabraný pozemok. NKÚ konštatoval, že mesto nedodržalo zákon o úprave vlastníckych vzťahov k pôde.
Po 10 rokoch objavili vlastnú firmu
Až v roku 2006 mesto zistilo, že už desať rokov je spoločníkom Jána Kapustu vo firme Olympia Print, s. r. o. Pritom ako zástupca mesta tam stále figuruje Gabriel Fischer, ktorý riaditeľom magistrátu nie je už 8 rokov. Vstup mesta do spoločnosti však zastupiteľstvo neschválilo a splatený vklad 30-tisíc na magistráte neevidovali. Podľa NKÚ mesto porušilo zákony o majetku obcí a o účtovníctve.
Trestný čin vidia v návrhu na vklad
Hovorca košickej prokuratúry Milan Filičko informoval, že na základe trestného oznámenia od NKÚ z februára 2007 vyšetrovateľ začal v apríli trestné stíhanie vo veci pre trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Polícia ešte nikoho neobvinila, no podľa Filička trestný čin vidia v prevode pozemkov a návrhu na vklad do katastra. Vinník môže dostať päťročné väzenie.
Pozemky a budovy Pri prachárni už nevlastní Olympia, ale prešovská firma Merkury Market Slovakia. Tá ich kúpila v roku 2005. Od koho a hlavne za koľko, sme sa nedozvedeli.
ROZHOVORY
Fischer: Jediná chyba? To som dobrý manažér
Prečo ste v roku 1997 tak rýchlo podpísali návrh na vklad, aj keď firma nezaplatila?
"Na ten konkrétny list sa nepamätám, ročne som podpisoval asi 40-tisíc listov od 200 úradníkov. List by som nebol podpísal, ak by tam neboli podpisy príslušného referenta a vedúceho odboru. Oba tam boli. Nebolo v mojej pracovnej náplni preverovať to a všetko kontrolovať nebolo fyzicky ani psychicky možné."
Návrh na vklad mal ísť na kataster až po úhrade celej kúpnej ceny, zrejme v roku 2002. Dva dni po uzavretí zmluvy v roku 1997, keď ste ho podpísali, však nebola zaplatená ani koruna a dodnes nie je uhradených vyše 20 miliónov.
"Ale na tom liste sú podpisy, takže ja som doteraz presvedčený, že to bolo zaplatené a referent i vedúci konali v najlepšej viere. Ak nie, treba ich vyšetriť."
Prečo mesto neodstúpilo od zmluvy, keď Olympia 10 mesiacov meškala s prvou splátkou?
"Riaditeľ magistrátu nemôže sledovať termíny v každej zmluve. To má na starosti referent alebo vedúci odboru."
Ako sa Olympia dostala k budove od mesta?
"O tom nemám ani šajnu, to je otázka na referentov."
Ako to bolo s tými reštituentmi?
"To je chyba referentov, ja to nemôžem vedieť."
Aké boli v roku 1996 okolnosti vstupu mesta do Olympie Print, kde stále figurujete ako jeden z konateľov?
"Na to som si náhodou spomenul. Vladimír Chlebo a Ján Kapusta chceli s pomocou mesta sprivatizovať štátne Východoslovenské tlačiarne s tým, že mesto bude mať v spoločnej firme (15-percentný) podiel. Ponúkli to primátorovi Schusterovi a ten mi dal pokyn, aby som s nimi spolupracoval. Povedali sme však, že nemáme na to uznesenie zastupiteľstva, takže mesto za to nemôže zaplatiť ani korunu, ale riaditeľ magistrátu konateľom môže byť, ak vklad za mesto zaplatíte vy (podnikatelia). V privatizácii sme neuspeli a pán Kapusta zrejme zabudol dať vymazať tú spoločnosť. Bola založená len na to a inú aktivitu nevyvíjala."
Ako vnímate kauzu Olympia?
"Riaditeľom magistrátu som bol od októbra 1994 do januára 1999. Za to obdobie som podpísal minimálne 170-tisíc takých papierov ako ten návrh na vklad. Ak sa pri toľkých podpisoch našla jedna chyba, som veľmi dobrý a úspešný manažér."
Čo vravíte na trestné stíhanie vo veci?
"Keď ma polícia predvolá, poviem im to isté, čo vám."
--------------
Mezei si nepamätá
Vedúcim odboru správy majetku, ktorý návrh na vklad podpísal pred Fischerom, bol Viktor Mezei. "Ak návrh na vklad išiel tak rýchlo, asi to niekto kázal, asi bola nejaká iná dohoda. Ale už si nepamätám. Treba to vyšetriť," reagoval Mezei.
Návrh na vklad spracoval referent, s ktorým sa nám spojiť nepodarilo, rovnako ako s podnikateľom Jánom Kapustom, ktorý žije mimo Slovenska.
Trebuľa a prokurátor si odporujú
Prečo mesto po októbri 1999 nereagovalo na žiadosť akciovky Olympia prevziať záväzok eseročky, sme sa spýtali vtedajšieho primátora Zdenka Trebuľu. "Mesto urobilo v tom čase všetko, čo bolo treba, vec sme odstúpili prokuratúre. Viac sa k tejto kauze vyjadrovať nebudem," reagoval súčasný košický župan. Podľa hovorcu Filička však prokuratúra dostala trestné oznámenie až teraz od NKÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári