názvom Vysoké Tatry divočina zamrznutá v čase uvidia v týchto dňoch aj diváci rakúskej televízie, ktorá sa spolupodieľala na jej vzniku.
POPRAD. "V prvom rade som chcel zadefinovať to, čo je v Tatrách hodnotné, prečo človek do nich chodí. Chcel som ich predstaviť tak, ako ich vnímam ja a ako by som chcel, aby prežili do ďalších desaťročí, ako ich zachovať pre ďalšie generácie. Je to okúzľujúce pohorie, má svoje hodnoty, ktoré akoby sme my, Slováci, chvíľami ani nevedeli doceniť. Tým filmom by som chcel tak trochu akoby zatlačiť na ľudí, aby sme spolu zachovali pravú hodnotu Tatier," vyjadril sa režisér a scenárista filmu Pavol Barabáš.
Publikum barometrom úspechu
Ako potvrdil, na festival si už tradične prišiel "otestovať" hodnotu svojej filmárskej práce. Práve popradské publikum mu býva najlepším barometrom úspechu. Aj teraz pred festivalových divákov predstupoval s malou dušičkou.
"Vždy som nervózny, ako ľudia prijmú môj film, ani teraz to nebolo iné. Čakám reakcie, počúvam, či sa mrvia, či som ich zaujal. Je to o to ťažšie, že títo ľudia Tatry väčšinou dôverne poznajú a majú k nim citový vzťah," uviedol filmár, ktorý na popradskom festivale za 15 rokov získal tri Grand Prix a niekoľkokrát aj Cenu diváka. Návštevníci festivalu mu na rozdiel od poroty prisúdili prvenstvo aj tohto roku. Grand Prix ale získal švajčiarsky film Harvest Moon.
Dva roky roboty
Priznal, že nový film mu dal riadne zabrať. Patrí k tomu najťažšiemu, čo doteraz s filmárčinou zažil. Boli to dva roky roboty, množstvo materiálu vzniklo len vďaka trpezlivému sledovaniu a čakaniu priamo v lese. Na unikátnych záberoch zvierat má obrovský podiel kameraman Tomáš Hulík, ktorý dokázal nekonečné hodiny čakať na ten správny moment. Zábery vlčej svorky, behajúcich medveďov či loviaceho rysa doslova vyrážali dych.
P. Barabáš však tvrdí, že vyslovene nebezpečné situácie pri natáčaní nevznikli. "Sme v prírode stále, sme s ňou priatelia, konflikty neboli. Tomáš mal niekedy napäté situácie, dobrodružstvo bolo už v tom, či sa nám podarí nasnímať to, čo chceme, či ten kamzík urobí to, čo očakávame," usmieva sa dokumentarista.
Ako potvrdil, napokon sa im podarilo získať pár skvelých záberov, ktoré dokonca vytvárajú akési mikropríbehy zvieracej ríše. "Na jednotlivých príbehoch z lesa sme chceli ukázať, ako v prírode všetko so všetkým súvisí. Nechcel som tam dávať žiadne emócie, len fakty," vyjadril sa Barabáš.
Cení si každý záber
Cení si vraj každý jeden záber z filmu, veď okrem fascinujúceho sveta zvierat diváci môžu vidieť zábery zo skutočne ťažkých ciest, hrebeňov, vrcholov, zábery z každého ročného obdobia. Jeho filmová novinka vznikla v spolupráci s rakúskou televíziou. "Bolo to vari prvý raz, čo som robil film, na ktorom sa podpísala vo svete renomovaná inštitúcia, doteraz som si robil len také domáce filmy pre potešenie," skonštatoval Barabáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári