trieda v mestskej časti Západ. Kedysi sa po ňom volalo aj mesto Tornaľa.
KOŠICE. Slovenský básnik, historik, etnograf, slavista a univerzitný profesor, ktorý založil vedeckú slavistiku, sa narodil v Kobeliarove. Svoje diela písal prevažne po nemecky alebo po česky. Základné vzdelanie ukončil na evanjelickom lýceu v Kežmarku. Tam vydal svoju prvú zbierku poézie Tatranská múza s lýrou slovenskou.
Úspechy žal všade
Teológiu študoval na univerzite v Jene. Roky strávené na univerzite vyústili do celoživotných štúdií histórie, filozofie, poézie i folklóru slovanských národov. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy, budovanie slavistických katedier a vydávanie prameňov.
Šafárik dosiahol úspechy v oblasti vzdelávania, vedy, literatúry i v osobnom živote. Oženil sa s Júliou Ambrózy, s ktorou mal 11 detí. V roku 1833 prijal ponuku na miesto riaditeľa Univerzitnej knižnice v Prahe, kde zotrval takmer do smrti. Výsledkom jeho aktivít boli výskum, publikovanie a vydávanie jeho prác zameranýcn na históriu slovanských národností v časopisoch. Počas svojej plodnej tvorby vydal 19 kníh a sérií štúdií, prekladov a recenzií. Bol členom vo vedeckých spoločnosltiach v rámci celej Európy.
V revolučných rokoch sa venoval len svojim vedeckým záujmom. Zbieral historický materiál pre najstaršie obdobie slovanských dejín. Výsledkom sú dve monumentálne práce Slovanský národopis a po smrti publikovali jeho III. diel Slovanských starožitností.
Trpel fóbiami
V posledných piatich rokoch života Šafárik chorľavel a trpel fóbiami. Psychické depresie ho priviedli k tomu, že skočil do Vltavy. Podarilo sa ho zachrániť. Vzdal sa miesta riaditeľa knižnice. Cisár František I. jeho žiadosti vyhovel a ponechal mu ako dôchodok plný plat. Rýchlo chradol, strácal zrak, až napokon zomrel.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Škultétyho ulica v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári