KATARÍNA GÉCZIOVÁ, katarina.gecziovakorzar.sk
PO GUĽOVOM BLESKU JE ICH ŤAŽKÉ PREDAŤ
V Košiciach stoja na lukratívnych pozemkoch tri zdravotnícke zariadenia, ktoré niekoľko rokov nemajú využitie. Prečo sa nepoužívajú? Chce ich majiteľ predať? Existujú záujemcovia, ktorí by nehnuteľnosti kúpili? Zisťovali sme, aký osud ich v budúcnosti čaká.
KOŠICE. V roku 2004 sa v košickom zdravotníctve začali diať radikálne zmeny. Týkali sa dvoch fakultných a detskej nemocnice. "Pripravované zmeny sme nazvali Guľový blesk, lebo sa naozaj bude všetko hýbať," povedal vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Mnohé veci sa síce pohli, ale tri budovy v Košiciach ostali po ukončení akcie opustené.
Kde zasiahol Gguľový blesk
Počas Guľového blesku došlo k právnemu zániku Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP. Organizačne prešla celá tzv. "nová" nemocnica pod Fakultnú nemocnicu L. Pasteura. Detská fakultná nemocnica sa kompletne presťahovala. Boli vytvorené akciové spoločnosti Východoslovenský ústav srdcových chorôb a Východoslovenský onkologický ústav, v ktorých je 100-percentým akcionárom štát. Odčlenením od onkologického ústavu vznikol Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny. Geriatrické centrum sv. Lukáša sa transformovalo na neziskovú organizáciu.
Zmenami sa mali vytvoriť podmienky pre kvalitnejšiu starostlivosť. Celkové náklady akcie boli odhadované na 300 miliónov korún. Zlúčením nemocníc sa znížili nadbytočné náklady na THP pracovníkov, na právnu službu aj na zabezpečovanie tovarov a služieb. Očakávané výnosy z predaja nadbytočného majetku mali byť okolo 290 miliónov korún. Získané zdroje sa mali použiť pre ďalší rozvoj košického zdravotníctva. Najväčší príjem mal plynúť z predaja troch budov. Tie ale ani po rokoch nemajú definitívne svojich majiteľov.
"Stará" detská nemocnica
V areáli na Moyzesovej ulici do roku 2003 sídlila Detská nemocnica. Po jej presťahovaní sa do priestorov Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP dostal väčšinu budov Východoslovenský ústav srdcových chorôb (VÚSCH). Podmienkou Ministerstva zdravotníctva bolo, aby VÚSCH darovaný majetok predal a zisk z neho použil na vybudovanie moderného kardiocentra. Z celého komplexu dostal bývalú gynekologicko-pôrodnickú kliniku do správy Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny.
VÚSCH už viackrát ponúkol areál detskej nemocnice na predaj prostredníctvom verejnej súťaže za cenu 122 miliónov korún. Medzitým musela budova odolávať zubu času aj "nájazdom" zlodejov či bezdomovcov. Kupcom sa napokon stala Univerzita P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, ktorej peňažné prostriedky poskytlo Ministerstvo školstva. "Univerzita minulý rok zaplatila 55,6 milióna korún. Stále je dlžná ďalších 36 miliónov," uviedol riaditeľ VÚSCH František Sabol. Ak VÚSCH peniaze nedostane, UPJŠ bude platiť zmluvnú pokutu a náhradu škody v hodnote 2 miliónov korún. "V tom prípade sa predaj začne odznova." UPJŠ mesačne hradí 60-tisíc korún za stráženie priestorov, ktoré jej ešte papierovo nepatria.
Na gynekológiu nie sú peniaze
Inštitút zverejnil ponuku na predaj "gynekológie" viackrát. Podľa znaleckého posudku je suma za odkúpenie bývalej gynekologicko-pôrodnickej kliniky 48 miliónov korún. "Univerzita by mala záujem aj o túto budovu, ale nie sú na to vyčlenené prostriedky, preto sme žiadosť o odkúpenie nepodávali," informoval nás rektor UPJŠ Ladislav Mirossay.
Na Moyzesovu ulicu do časti od VÚSCHU-u by sa mala presťahovať novovzniknutá Filozofická fakulta, ktorá zatiaľ sídli v náhradných priestoroch na Petzvalovej. Kto sa stane "susedom" fakulty po predaji gynekológie, nikto netuší.
Neuskutočnené plány
Na Strojárenskej ulici sa nachádza posledná z budov, ktorá ostala po veľkom sťahovaní opustená. S jej výstavbou sa začalo ešte za bývalého režimu pre potreby Krajskej politickej školy. Po Novembri ´89 ostala nedostavaná.
V roku 2004 minister Zajac rozhodol o darovaní nedokončenej stavby novovzniknutému Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny. Inštitút opakovane uverejnil ponuku odpredaja v celoslovenskej tlači v cene 118 miliónov. "Jeden zo záujemcov ponúkol primeranú sumu, ale ponuku stiahol. Druhý záujemca neponúkol ani 50 percent zo znaleckej ceny," uviedol riaditeľ inštitútu Igor Marin.
Pri tejto budove stoja ďalšie dve, ktoré slúžia Geriatrickému centru sv. Lukáša. "Mali sme s ňou plány. Chceli sme rozšíriť naše priestory, aby sa zvýšila kapacita lôžok," povedal riaditeľ geriatrie Peter Pavlov.
Nehnuteľnosť napokon ponúkli mestu za polovičnú cenu. Ak mesto neprejaví záujem, ponuka bude postúpená Košickému samosprávnemu kraju. V prípade, ak k odpredaju nedôjde, začne sa nové ponukové konanie.
Pracovisko a pozemky nemocnice
Okrem spomínaných troch sa predávať idú aj ďalšie nehnuteľnosti, ktoré slúžili zdsravotníctvu. Bývalé priestory experimentálneho pracoviska na Ipeľskej ulici v septembri tohto roku za cenu 38 miliónov korún ponúkla Fakultná nemocnica s poliklinikou v Košiciach. Ide o päťpodlažný objekt, ktorý mala FN LP záujem predať už v minulosti. Ponukové konanie nebolo uzavreté kvôli rozhodnutiu vlády z roku 2006 o zastavení predaja štátneho majetku. Na predaj sú aj pozemky patriace k budove v hodnote 27 milónov korún.
Nemocnica predáva aj trojicu pozemkov situovaných v mestských častiach Staré Mesto a Západ. "Získané finančné prostriedky použijeme na zníženie našich záväzkov a technicko-prevádzkovú činnosť," uviedla hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári