najvýznamnejší predstaviteľ slovenskej dramatickej spisby medzivojnového obdobia, synovec Aurela Stodolu (1859-1924), ktorý mal predsa bližšie ku Košiciam a na poli vedy dosiahol mimoriadne úspechy.
KOŠICE. Študoval na nemeckej reálke v Levoči, ale maturoval na maďarskom gymnáziu v Košiciach, potom na technike v Budapešti a strojné inžinierstvo študoval v Zürichu. Štúdiá ukončil na parížskej Sorbone. Bol to fyzik, technik, konštruktér, vynálezca a zakladateľ teórie parných a plynových turbín.
Učarovali mu turbíny
Pracoval v Strojárňach štátnych uhorských železníc v Budapešti, potom v Strojárenskej spoločnosti Ruston a spol. v Prahe. Až do svojej smrti bol profesorom na vysokej technickej škole v Zürichu. Vo svojej vedeckej činnosti sa sústredil na oblasť teórie automatickej regulácie strojov, položil základy projekcie a stavby parných a spaľovacích turbín. V spolupráci s chirurgom Sauerbruchom skonštruoval pohyblivú umelú ruku tzv. Stodolovu. Na tomto princípe fungovali aj protézy nôh a chodidiel. Najväčšie úspechy dosiahol v odbore parných turbín. Pracoval na rôznych miestach Európy.
Najvyššie pocty
Fundamentálne Stodolove dielo Parné a plynové turbíny vyšlo v piatich svetových jazykoch v šiestich vydaniach. Mnohé svetové vedecké spoločnosti a univerzity udelili Aurelovi najvyššie vyznamenania a hodnosti. Aj keď bol Slovák, po smrti ho za svojho považovali Švajčiari, Nemci a Maďari. Slovenská akadémia vied na jeho počesť udeľuje za najlepšie práce vo fyzike a strojárstve medailu Aurela Stodolu.
Jeden parný stroj je vo Veľkom Šariši ako živá technická pamiatka. Parník Cisárovná Mária Terézia vznikol na rysovacej doske Stodolu. Jeho žiakom bol aj Albert Einstein, ktorý obdivoval technické dielo svojho profesora, neskôr sa stal jeho kolegom a blízkym priateľom.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Strakova ulica na Severe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári