mesta. Po hodinách s totálne rozbitým ciferníkom teraz ostalo prázdne miesto.
KOŠICE. Fakt, že sú zničené si ako nedostatok zapísali do notesu mestskí policajti už 29. marca 2006 počas pochôdzky viceprimátora mesta Eugena Čuňa po košických uliciach. Chcel zistiť, čo treba dať do poriadku. Odvtedy až doteraz s hodinami nikto nič nerobil.
"V rámci aktivít súvisiacich s kandidatúrou Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 sme ako správca urobili kontrolu a nechali hodiny odstrániť," povedal nám Ing. Juraj Cichanský, poverený vedením Správy komunikácií Košice (SKK). Dôvodom bol nielen rozbitý ciferník a poškodený strojček v nich, ale aj problém s elektrickou prípojkou. Bola takisto poškodená.
Možno to čaká aj ďalšie
V meste máme rôznym spôsobom zdevastovaných pouličných hodín viac. Podľa J. Cichanského, každé individuálne posúdia a rozhodnú, či budú nahradené inými alebo opravené.
"Tie pri Jakabovom paláci sa už na svoje miesto nevrátia. Nie sú na ne náhradné dielce a oprava by bola drahšia ako kúpa nových hodín," dodal zastupujúci šéf SKK.
Čo koľko stálo
Podľa Jany Geročovej, hovorkyne Magistrátu mesta Košice, v súčasnosti ostali ešte jedny hodiny v majetku mesta, pri súsoší Immaculata.
V uliciach bolo celkovo osadených štvoro hodín," uviedla J. Geročová. "V roku 1969 dvoje (cena 31 000 a 87 000 Sk), v roku 1991 takisto (85 000 a 104 000 Sk). Okrem hodín v správe SKK sú v uliciach aj hodiny iných vlastníkov."
Zo štyroch kusov "mestských" hodín teda ostali v uliciach iba jediné. Cena nových, ktoré by mohli nahradiť tie odstránené spred Jakabovho paláca by v prípade analógových bola okolo 100 000 a digitálnych 150 000 Sk
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári