Do mešca s odmenami sa chystá načrieť svorka kenských bežcov
V Košiciach nemôžeme čakať bežcov Gebreselassieho kalibru, ani útoky na popredné priečky svetových maratónskych tabuliek, iba ak by organizátori Medzinárodného maratónu mieru mali samovražedné úmysly, ale napriek tomu pohľad na štartovú listinu 84. ročníka najstaršieho európskeho maratónu dáva tušiť najmenej útok na rekordy miestne.
Posledný je z roku 2004 a div sa svete, nie je pod ním podpis žiadneho bežca z Afriky, ale obyčajného Poliaka, Adama Dobrzynského, obľúbenca tunajších maratónskych fanúšikov. 2:12:35, to je méta, za ktorú (a pod ktorú) sú organizátori ochotní pridať čosi aj k ´euro´ odmenám. "Prize Money sme oproti vlaňajšku opäť mierne navýšili," zatriasol mešcom riaditeľ pretekov Branislav Koniar. "Asi o desať percent. Posilnili sme i ďalšie prémie za víťazstvo. Celkovo máme na odmeny päťdesiattisíc eur, pre desať prvých pretekárov v kategórii mužov a šesť najlepších žien."
Za námahu to bežcom stojí, veď chlap, bez ohľadu na to, či zmení traťový rekord, zhrabne rovných desaťtisíc, ak rekord zlepší, pribudnú mu na konto ďalšie dve tisícky, a keby sa niekto utrhol, a stihol by to zabehnúť pod 2:11:00, odnesie si z Košíc šek na 18-tisíc eur. Ešte aj desiaty v cieli bude mať aspoň na pivo, lebo dostane solídnych 200 eur. Baby sú len mierne diskriminované, čo je však, vzhľadom na kvalitu ich štartového poľa, celkom pochopiteľné. Najzaujímavejšia je odmena pre víťazku s časom pod 2:25:00 - 12-tisíc eur. Pokorenie traťového rekordu (2:31:28) je za 8-tisíc, šesťtisíc za prvenstvo v čase lepšom ako 2:35:00, a za "hocijaké" víťazstvo (pravda, v duchu pravidiel) 5-tisíc. Pretekárka na šiestom mieste dostane "vreckové" 300 eur.
Môžeme si ešte zosumarizovať, kto by si mal tie prachy rozdeliť. Medzi mužmi si na ne brúsi zuby najmä svorka kenských bežcov v zostave: Simon Bor, Shem Kororia, David Kosgei, William Biama, Julius Sugut, Jonathan Kipsiama, Nicholas Murei, Micah Kiprotich a Mathew Kosgei. Ak dobre rátame, je ich deväť. V takom počte tu ešte kenskí vytrvalci asi neboli. "S napätím očakávame aj štart 24-ročného Etiópčana Gobezu Ayalewa," vraví B. Koniar. Ale ten bude bojovať s veľkou kenskou presilou s malým rizikom, že s maratónom zatiaľ nemá žiadnu pretekársku skúsenosť. Osobný manažér však odhaduje jeho schopnosti na 2:11 až 2:13, čo by organizátori MMM mohli iba kvitovať. A čo zvyšok sveta? Možno Bielorus Ciamčik, možno Poliak Osman, či Rus Čusnudinov, ktorý vedie tohtoročné ruské tabuľky. Viac asi nik. "Afričania sú voči Európanom v presile, ale taký je všeobecný trend. No postupne chceme Európu posilňovať," tvrdí riaditeľ pretekov. V hre boli údajne ešte aj Japonci, ale reprezentanti tradičnej maratónskej školy budú mať v Košiciach aj tentoraz absenciu...
Pred desiatimi rokmi sa v deň tradičného Medinárodného maratónu mieru uskutočnili aj IAAF majstrovstvá sveta v polmaratóne, takže súvislosť tohto ročníka MMM s historicky najväčším športovým podujatím na košickej pôde je zrejmá. "Táto akcia, čo sa týka počtu krajín a geografického pokrytia, aj športových výkonov, odvtedy nebola prekonaná," hrdia sa košickí organizátori pozoruhodným primátom v ľahkoatletickom svete. "Aj preto od nás dostal pozvánku na tohtoročný maratón vtedajší majster sveta Shem Kororia. I keď jeho ďalšia kariéra už bola ovplyvnená zraneniami. Preto ide skôr o symboliku, o poctu svetovému šampiónovi, symbolické je aj číslo 1, ktoré v nedeľu ponesie na hrudi," teší sa B. Koniar na stretnutie po desaťročí s ústrednou postavou majstrovstiev sveta.
Snaha bola, aby prišla aj ženská víťazka svetového polmaratónu z roku 1997, útle žieňa Tegla Loroupeová. "Bežať však nechcela. Žije v Nemecku a nedávno sa nám ozval jej manažér, že jej to časovo nevychádza."
Bohuš MATIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári