Korzár logo Korzár Košice

Súčasná mládež v písomnom i hovorovom styku čoraz viac používa svoj jazyk. Pátrali sme, ako vzniká

Rodičom sa pri počúvaní komunikácie svojich detí neraz zdá, že rozprávajú iným jazykom. Keď im syn povie, že na hodine matematiky bola dobrá haluz,

určite tým nemyslí, že mali v triede konár. V preklade zo študetského slangu to znamená, že sa na hodine matematiky muselo diať niečo veľmi zaujímavé. Ak dcéra povie ths, znamená to, že ďakuje... Ak chcete na svoje ratolesti "dozrieť", tak čítajte ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škola je koncentrák a mučiareň

Toto je úryvok z rozhovoru žiakov 1. ročníka strednej školy. K rozšifrovaniu "zakódovaných" informácii, je potrebné poznať súčasný slangový slovník študentov.

A: Aký máme time? (Aký je čas?)

SkryťVypnúť reklamu

B: O chvíľu brnká. (O chvíľu zvoní.)

A: Máš mobil?

B: JJ (ano)

A: A toto je čo za džadu? (Čo je to za haraburda?)

B: Taka jak tvoja.

A: Ne, bo moja krajšejšia. (Môj mobil je krajší.)

B: Jaky máš pin? Bo ti bloknem kartu. (Aký máš pin? Lebo ti zablokujem kartu.)

A: Ti pleská? (Si normálny?)

B: Iť do budi. (Choď domov.)

A: Si pipik? (Si v poriadku?)

Terčom jazykovej vynaliezavosti a fantázie sú viaceré oblasti života mladých. Keďže väčšinu času im zaberá škola, výrazy, ktoré s ňou súvisia, sú vďačným objektom ich záujmu. Študenti nazývajú učiteľov profáci, no fantáziu dokážu rozvinúť aj pri jednotlivcoch. Ak má profesorka bledú tvár, dostane prezývku Smrtka, ak červenú, je Rajčina. Profesor matematiky sa môže volať Vektor a učiteľka, ktorá nosí výrazný make up, je Drogériou. Profesorka príťažlivého vzhľadu je herečkou alebo sexicou a ak má robustnejšie rozmery, stáva sa Megabombou.

SkryťVypnúť reklamu

Aj školské predmety dostávajú slangové pomenovania. Fyzika je Zabiják, matematika Psycho a nemčina je Hitlerčina. Ineteresantné názvy má aj škola: Buchenwald, koncentrák, mučiareň, alebo psychiatria. Test či písomka je pohroma, lotto alebo tipos bingo. Veľké skúšanie je prievanom. Ak učivo, z ktorého majú byť žiaci vyskúšaní, nevedia, povedia, že sú vymletí alebo si neškrtnú. Klasifikačná porada je posledným súdom. Keď dostanú päťku, dostali šajbu, plný zásah, delo, boombu, guľu a ak viac pätoriek naraz, tak mali guľovačku.

"Profkám vymýšľame prezývky aj preto, aby nevedeli o kom sa bavíme. Jednu učiteľku, ktorá mala veľkú hlavu a veľké oči, sme volali Kuko, ďalšiu Guma podľa priezviska Gumanová. Ale mali sme aj Petrušku a Kýblika, ktorý dostal prezývku preto, lebo bol strašne nízky," hovorí 16-ročná Michaela z gymnázia na Exnárovej ulici. Slangom rozpráva mimovoľne, bez toho aby si to uvedomovala. "Nehovorím tak úmyselne. Patrí to už k slovníku, akým sa bavím s kamarátkami. Niekedy si aj sami vymýšľame nové slovíčka. Niektoré sa chytia a potom ich používa celá trieda."

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je "in" používať skratky. OMG sa povie, namiesto Oh môj bože, JJ je súhlas, NZ znamená nie je za čo. Letia aj výrazy, odkukané z televízie. Žiakom sa zapáčili pomaďarčené výrazy Ildikó a László zo seriálu Susedia. Namiesto nie teraz hovoria nem. Pri nečakanej písomke to nem dopadne dobre. "Slovíčka sa menia veľmi rýchlo. Namiesto halušky je haluz a šit nahradilo out."

Michaela tvrdí, že študentský slang používajú aj učitelia. "Občas sa nás pýtajú, čo ktoré slovo znamená. Väčšinou sú to mladí učitelia. Staršie profesorky to však nemajú radi, vadí im to." Postrehla, že čím sú starší, tým, menej slangových slovíčok používajú. Ešte pred rokom, či dvoma, sa v slangu doslova pretekali a snažili sa používať tieto slovíčka čo najviac.

16-ročný Tibor z osemročného športového gymnázia začal slangom rozprávať pred piatimi rokmi. Čím je starší, tým ho tento slovník baví menej. Už sa nesnaží do svojho jazykového repertoáru zaradiť čo najviac nových slangových slov. "Viac používam skratky. Aj preto, lebo si veľa četujem na internete. A týmto slovníkom začíname potom rozprávať aj v škole. Myslím si, že toto je teraz ´in´. Klasický slang už používajú iba tí, čo majú menšiu slovnú zásobu, alebo takí - menej vychovaní spolužiaci."

"Haluz" možno vznikla z halucinácie alebo halušky

Slangovými výrazmi sa profesionálne zaoberajú jazykovedci. O tom, čo presne slang je, ako sa vytvára a čo pre národný jazyk znamená, sme sa porozprávali s lingvistom Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Mgr. Martinom Ološtiakom, PhD.

Slang je špecifická vrstva nespisovných výrazov národného jazyka. "Existuje napríklad študentský, kartársky, športový, železničiarsky, poľovnícky, medicínsky slang, ale aj slang drogovo závislých," vysvetľuje jazykovedec. "Hovoria nimi spoločenské skupiny, ktoré sa združujú na základe spoločných záujmov, veku alebo zamestnania."

Slangové slovíčka vznikajú väčšinou tvorením nových slov pomocou predpôn, prípon (napr. hláška), alebo reinterpretáciou všeobecne známych slov (napr. vegetovať), skracovaním, deformáciou, prípadne príponami (napr. fpoho, bezďák). Tiež ako nové slová s preexponovanou expresívnosťou (napr. brzda, vymletý, dať si odpich), preberaním z cudzích jazykov (napr. kúl, danke). Pretváranie slov je v slangovom vyjadrovaní úplne prirodzené. Ľudia majú tendenciu si neoficiálnu komunikáciu uľahčovať, preto si slovíčka skracujú, zjednodušujú.

Slovenský jazyk sa neustále vyvíja a slang je jedným z viacerých zdrojov obohacovania lexiky spisovného jazyka. Veľa nových slov prechádza pred vstupom do spisovného jazyka "slangovým štádiom". "Napríklad ´diplomovka´ je spisovné hovorové slovo, ktoré vzniklo zo slovného spojenia diplomová práca. Súčasný slang toto slovo ešte skrátil na ´diplomka´. Často sa stáva, že niektoré slangizmy starnú a ošúchajú sa, preto vzniká potreba ich zamieňať, a tak vznikajú nové slangové synonymá."

Študentský slang sa začína používať väčšinou u žiakov na druhom stupni základnej školy. Jeho používateľmi sú mladí ľudia, pre ktorých je typická snaha o originálnosť, jedinečnosť. "Mládežnícky, študentský slang je vekovo determinovaný, používajú ho ľudia približne do 30 rokov. Keď študenti prestanú byť študentmi, ale stanú sa zamestnancami, v rámci pracovného kolektvu môžu začať používať iné typy slangov alebo profesionalizmy."

Už niekoľko rokov sa na špici obľúbených slangových výrazov študentov drží "haluz". Má mnoho významov podľa toho, v akej súvislosti sa použije. S haluzou na strome však nemá nič spoločné... "Vyjadruje niečo originálne, zaujímavé alebo šialené. Podľa mňa vzniklo deformáciou zo slov halucinácia, haluška na základe formálnej podobnosti. Deformovalo sa aj preto, aby ľudia z inej spoločenskej skupiny nevedeli, o čom sa rozpráva."

Vytváranie nových slangových slovíčok je prirodzený spontánny jazykový proces. "Možno predpokladať, že je to tvorivá činnosť jazykovo zdatných, kreatívnych a výrazných členov spoločenských skupín. Nový výraz je ľahšie prijímaný ostatnými členmi society, ak ho vytvoril rešpektovaný jedinec. Väčšinou sa však presne nedá určiť, kto tie slová vytvoril alebo začal používať ako prvý." Slangové výrazy sa páčia študentom i jazykovedcom. "Niektoré sú zaujímavé originalitou, jedinečnosťou, niektoré tým, že vzniknú na základe istej analógie."

Ovplyvňuje špecifická internetová a mobilová (esemesková) komunikácia, ktorá je charakteristická skracovaním, komolením slov a nepoužívaním interpunkčných znamienok, slovenskú gramatiku? "Skúsenosti ukazujú, že tento fenomén vplýva na gramaticko-jazykovú kompetenciu detí. Často pri písaní diktátov a slohov zabúdajú na dĺžne a mäkčene. Netreba to podceňovať, ale ani preceňovať"

Učiteľka slovenčiny Mgr. Adela Rešetková používa aj študentský slovník

S dekódovaním slangu nemá problémy

"Na vyučovaní - pri odpovedi majú žiaci zakázané používať hovorovú alebo slangovú reč. Mladí učitelia však zvyknú pripustiť túto formu komunikácie. Kvôli odľahčeniu atmosféry na hodine i demokratickému prístupu k žiakom," vraví učiteľka slovenčiny na SPŠ dopravnej Mgr. Adela Rešetková. S "dekódovaním" slovníka študentov nemá problémy a podľa nej si učiteľ používaním slangových slovíčok v komunikácii mimo vyučovania autoritu nepodkopáva. Práve naopak, utvára si so žiakmi bližší vzťah.

"Aj slang patrí do národného jazyka a pre mňa je obohatením ako učiteľky aj ako človeka. Som rada, že žiakom rozumiem. Keď sa chce učiteľ ´predať´, keď chce byť ´in´, čiže v deji, slang musí ovládať." Keď žiaci vedia, že učiteľ ich reči rozumie, tak si k nemu nedovolia, lebo ich vie účinne "odpinkať". " Ja používam slang v komunikácii so žiakmi na mimoškolských akciách aj v osobnom živote. Človeka to oživuje. Neviem si predstaviť, že by som vo chvíľach voľna rozprávala len spisovne. Jednoducho potrebujem vypnúť."

Podľa Mgr. Rešetkovej používaním slangu slovenčina netrpí, ale sa obohacuje. "Ako sa vyvíja spoločnosť, vyvíja sa i jazyk. Je dobré, že slovenčina je jazyk živý, ktorý sa vie prispôsobovať súčasným podmienkam. Nepozorujem, že by sa kvôli slangu zhoršil pravopis."

Slangové slovíčka žiakov v kolektíve rozdeľujú. Kto im nerozumie, je "out", kto rozumie, je "in". "Slangu rozumie asi 90 % žiakov a polovica ho používa aktívne. Chlapci slang používajú viac aktívne, dievčatá pasívne." Najviac slangových slovíčok používajú žiaci 2. a 3. ročníka stredných škôl. Slang sa stáva ich životným štýlom. Vo 4. ročníku vyzrejú a už ho až tak nepotrebujú na to, aby sa cítili výnimočnými.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 335
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 973
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 919
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 654
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 583
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 492
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 166
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 152
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 635
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 29 238
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 359
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 014
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 743
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 245
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 921
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 9 489
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 635
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 29 238
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 359
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 014
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 743
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 245
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 921
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 9 489
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu