K soche maratónca pribudla žena
Známy symbol košického Medzinárodného maratónu mieru, nahý bežec na podstavci, už nie je sám. Včera mu pribudla partnerka. Slávnostne ju inštalovali takmer v predvečer 84. ročníka košického maratónu. Je odliata z bronzu a jej autorom je známy akademický sochár Arpád Ražko.
S myšlienkou zmeniť vzhľad športového pamätníka pred budovou Východoslovenského múzea sa organizátori košického maratónu pohrávali dávnejšie. Veď už dlhé roky neplatí stav, ktorý vládol prvých niekoľko desiatok ročníkov. Prvá žena vybehla na trať medzi Košicami a Seňou už v roku 1980, no symbol maratónu, nahý bežec, na to doteraz nezareagoval... Pritom každý rok pribudlo na vedľajšom podstavci ďalšie meno víťazky.
"Po skončení lanského ročníka sme sa definitívne rozhodli, že s tým musíme niečo urobiť. A termín sme si stanovili do začiatku budúceho ročníka," vrátil sa v myšlienkach o rok späť riaditeľ košického maratónu Branislav Vraniar. "Už začiatkom novembra 2006 sme vypísali verejnú súťaž na námet, ktorý mal jedinú podmienku. Zobrazovať ženu - športovkyňu a aspoň trochu korešpondovať s vedľa bežiacim mužom. Hoci sme sa obávali, že pôjde o ťažkú úlohu, mýlili sme sa. Do konca roka sme dostali vyše tisíc rôznych návrhov, od skutočne abstraktných a vulgárnych, až po diela s vysokou umeleckou hodnotou."
Odborná komisia napokon do užšieho finále posunula dva návrhy. Prvý mal zobrazovať krívajúcu slovenskú atlétku Hanu Močiarnu, ktorá v roku 1994 dobehla do cieľa posledná aj napriek tomu, že sa na 36 kilometri pošmykla a zlomila si nohu. Druhý znázorňoval víťazku z roku 2004 Tabašiovú z Japonska, ktorá sa až v cieli dozvedela, že svetový rekord jej unikol o jedinú sekundu. Vo chvíli, keď jej to organizátori oznámili, sa chytila za hlavu a práve tento moment zvečnil sochár vo svojom návrhu.
"Neuspela teda žiadna nahá bežiaca maratónkyňa so zdvihnutými rukami, ktorá sa v rôznych variáciách objavila vo väčšine návrhov. Sochy Slovenky i Japonky mali myšlienku a to zabodovalo," povedal nám B. Vraniar. O víťaznom návrhu napokon rozhodla neochota H. Močiarnej pózovať sochárovi v Evinom rúchu. Kým ona túto základnú podmienku odmietla, Japonka nemala žiadne výhrady. A aby mal A. Ražko dosť času na prácu, prerušila kvôli tomu letnú lyžovačku na hore Fuji.
Počiatočné obavy organizátorov, že sa dielo nepodarí dokončiť načas, teda ešte pred štartom 84. ročníka, sa ukázali ako neopodstatnené. Dohodu sa im napokon podarilo uzavrieť aj s feministickým združením Femina Mia. To po zverejnení zámeru, inštalovať na podstavci nahú atlétku, hrozilo bojkotom maratónu a jeho zaradením na zoznam akcií, potláčajúcich práva žien. "Všetko urovnal kompromis. Aby sa socha nahej Tabašiovej nestala objektom záujmu úchylov, na druhý deň po dobehnutí maratónu poputuje do depozitu. Späť na podstavec sa vráti až pred začiatkom budúceho ročníka," informoval nás B. Vraniar.
Ak teda chcete vidieť dielo A. Ražka na vlastné oči, máte čas iba do nedele večera. Okolo 19. hodiny ju totiž demontujú a uskladnia v neďalekom múzeu.
Róbert BEJDA
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári