tu pracoval ako typograf a bol aktívne činný aj politicky.
KOŠICE - V druhej polovici 19. storočia s rozvojom kapitalizmu napredovalo aj triedne uvedomenie robotníkov. Začiatky tohto hnutia sa začínajú prejavovať už v 70. rokoch. Vytvorenie pobočky Všeobecného robotníckeho spolku, vydávanie robotníckeho týždenníka a účasť delegátov košických odborov na prvom celouhorskom zjazde dokazuje revolučnú aktivitu košického robotníctva už pred založením Všeobecnej robotníckej strany Uhorska. Založenie organizácie sociálnodemokratickej strany v Košiciach v roku 1894, masové májové oslavy, stranícka a odborová organizovanosť, boj proti oportunistickým tendenciám, štrajky, demonštrácie a vydávanie robotníckych časopisov sú dôkazom ich neúnavného boja proti buržoázii. V roku 1907 začínajú vychádzať noviny Kassai Munkás, ktoré viac ako tridsať rokov bojovali za práva robotníckej triedy - najprv ako orgán marxistickej ľavice a od roku 1924 ako orgán KSČ.
Vojtech Stier sa narodil sa v roku 1884 v Juhoslávii a smrť našiel v nemeckom koncentračnom tábore Sachsenhausen pri Berlíne v roku 1945. Od roku 1905 bol funkcionárom hornouhorskej sociálnodemokratickej strany. Od roku 1909 bol aktívnym činiteľom odborovej organizácie tlačiarov a podpredsedom robotníckej nemocenskej pokladnice.
Stier bol jedným zo zakladateľov Sprostredkovateľne práce v Košiciach, členom správy košického výrobného a spotrebného družstva a po roku 1918 predsedom družstva Jednota. Bol členom maďarskej národnej a robotníckej rady, potom členom mestskej administratívnej komisie.
Patrí medzi zakladajúcich členov Komunistickej strany Československa, ale neskôr sa vrátil k sociálnym demokratom. Jeho manželka bola aktívna pri organizovaní žien v rámci sociálnodemokratickej strany v roku 1914.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Stodolova ulica v mestskej časti Západ.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári