Vykurovanie Košíc geotermálnou vodou z podzemia v katastrálnom území Svinice, Ďurkova, Bidoviec a ďalších obcí je stále hudbou budúcnosti.
KOŠICE. Hoci teplo spod zeme malo do Košíc doraziť v roku 2008, zrejme to tak nebude. Kvôli komplikovanej technológii sa termíny posúvajú.
"Čo sa týka využitia geotermálnej energie v Ďurkove, je spracovaný plán jej využitia. Ten bude aj súčasťou pripravovanej energetickej koncepcie mesta Košice.
Ako ďalej postupovať technicky, a kedy budeme takto kúriť, závisí aj od majiteľa vrtov, ktorý musí predložiť technické riešenie a špecifikovať, za akých podmienok bude napájať systém centrálneho zásobovania teplom," vysvetľuje riaditeľ Tepelného hospodárstva, s. r. o. Košice, Zoltán Bartoš.
Teplo zo zeme lacnejšie nebude
Ako dodal, cena sa aj napriek lacnej energii nemusí znížiť. Náklady na výrobu tepla sú síce minimálne, ale investície do ekologických zdrojov sú niekoľkonásobne vyššie ako výstavba tepelných zdrojov.
"Nedá sa teda povedať, že by teplo zo zeme bolo zadarmo, lebo tam putujú vysoké investície. Dokonca ani nevieme, kedy ho sme pritiahneme, keďže to nie je v takej fáze, aby sa viedli rokovania o konkrétnych horizontoch. Príde však doba, keď geotermálna voda dôjde do Košíc a budeme ňou vykurovať."
Kapacita je obrovská
Kapacita výdatnosti prameňov je už zmapovaná. Teplota vody v podzemí dosahuje 125 stupňov. Výdatnosť v okolí Svinice, Ďurkova a Olšian je vynikajúca a predstavuje 50 litrov za sekundu z jedného vrtu. Je to však mineralizovaná voda a aby ju bolo možné používať pre technológie na výrobu tepla, je potrebné ju upravovať. Teplo odovzdané v tlakovo nezávislých vymenníkových staniciach pri vrtoch bude následne odovzdané na transport k spotrebiteľovi, t. j. do systému SCZT (systém centrálneho zabezpečenia tepla) v meste Košice."
Vykúria tretinu mesta
Aj napriek vysokej výdatnosti, dodávateľ tepla neráta s tým, že by teplom zo zeme vykúril celé mesto.
"To v žiadnom prípade. Ako sa bude geoenergia využívať, ešte presne nevieme, musíme to brať v kontexte so súčasnou výrobou tepla, elektriny a prípadnými ďalšími obnoviteľnými zdrojmi. Dodávka tepla z geotermálných vrtov sa však predpokladá v hodnote okolo dvoch miliónov gigajoulov ročne. To znamená, že by nám to stačilo pre tretinu mesta."
Kapacita prameňov by mala podľa už známych informácií vydržať minimálne 30 až 40 rokov.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári