S NÁVŠTEVOU LEKÁRA NETREBA OTÁĽAŤ
Hubárska sezóna je v plnom prúde. V priebehu minulého týždňa vyhľadalo lekársku pomoc vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura 14 pacientov s tráviacimi ťažkosťami po zjedení húb.
KOŠICE. V "starej nemocnici" na Rastislavovej ošetrili na centrálnom príjme 10 pacientov. Tráviace ťažkosti sa prejavovali hnačkami, zvracaním a fyzickou slabosťou. "Všetkým sme urobili potrebné odbery na zistenie pečeňových a obličkových parametrov i minerálov, a keďže neboli alarmujúce, mohli byť prepustení domov," informoval včera primár centrálneho prijímacieho oddelenia Juraj Mózeš.
Nesprávna úprava
Za tráviace ťažkosti môže podľa primára centrálneho prijímacieho oddelenia na Triede SNP Jozefa Kolinovského nesprávna tepelná príprava húb a to, že mohli byť staré. Huby sa majú jesť čerstvé. Po tepelnom spracovaní sa neodporúča ich viackrát po sebe zohrievať. Ak chcete huby uskladniť, lepšie je ich vysušiť ako zamraziť.
"Komplikácie môžu nastať v prípade, ak sú huby staré. Je jedno, či ide o hríby, alebo iný druh. Ich konzumácia vtedy nie je vhodná," uviedol J. Kolinovský.
Dôvodom je, že sa v nich vyskytuje nadmerné množstvo látok, ktoré sú pre ľudský organizmus škodlivé.
Príznaky otravy
"Otrava hubami sa vo všeobecnosti prejavuje nevoľnosťou, pocitom na zvracanie až zvracaním, hnačkami, telesnou slabosťou, malátnosťou, halucináciami, žltačkou až stratou vedomia," povedal Kolinovský.
Upozorňuje, že je potrebné po objavení prvých príznakov vyhľadať lekársku pomoc, pretože čím dlhšie pôsobí toxín v tele, tým môžu byť dôsledky ťažšie.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári