kraja. Na Slovensku ojedinelé zdravotnícke zariadenie zastrešuje Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach. Borí sa však s veľkými finančnými problémami.
KOŠICE. Centrum vzniklo ako zdravotnícke zariadenie starostlivosti o deti s poruchami vývinu, ktoré si vyžadujú komplexný prístup tímu odborníkov. Pediatra, neurológa, psychológa, rehabilitačného lekára, fyzioterapeuta, logopéda, liečebného pedagóga, genetika a sociálneho pracovníka. V centre poskytujú špecialisti "pod jednou strechou" každodenné služby deťom s poruchami fyzického, mentálneho, zmyslového vývinu a rôznymi kombináciami týchto porúch.
Aké boli začiatky
Zariadenie otvorili v októbri 1996 ako vysunuté pracovisko Detskej nemocnice, predchodkyne dnešnej DFN. Mesto prispelo budovou bývalej materskej školy a symbolickým korunovým nájmom za rok.
"Odvtedy sa investovalo do budovy 6,5 milióna korún od sponzorov," povedala nám Ingrid Urbančíková, riaditeľka DFN. "Centrum je financované prostredníctvom zdravotných poisťovní, čo nepostačuje. Vedenie nemocnice preto zaviedlo paušálny mesačný poplatok 1 600 Sk, hradený rodičmi, ktorý zohľadňuje nadštandardné služby. Vedúca lekárka centra Mária Andrejčáková má skúsenosť, že niektorí rodičia sa voči poplatku ohradili. Avšak ten predstavuje sedemnásobne nižšiu čiastku, ako sú vyčíslené reálne ekonomické náklady na prevádzku zariadenia."
Čo na to rodičia
Tí rodičia, ktorí sú nespokojní s výškou poplatku, argumentujú tým, že centrum patrí do siete zdravotníckych zariadení a teda jeho chod by mal byť plne hradený zo zdravotného poistenia. Vzhľadom aj na mimozdravotnícky charakter činnosti centra to však súčasná platná legislatíva nedovoľuje. Iní rodičia si však centrum napriek poplatku pochvaľujú.
"Môj syn má päť a pol roka, do centra chodí dva roky," uviedol jeden z rodičov Patrik Žatko. "Ak by zariadenie zaniklo, rodičia by museli s deťmi chodiť po jednotlivých špecialistoch, deti by už nemali komplexnú starostlivosť ako v centre. Chápem rodičov, ktorí poplatok považujú za vysoký, lebo im pravdepodobne chýba v rodinnom rozpočte. Ale nad tým ako pomôcť týmto rodinám sa už dávno mal zamyslieť štát."
"Opatrovateľka môjho syna nás mesačne vyšla na 10-tisíc korún. Takže čo sa týka výšky poplatku v centre, nemožno to ani porovnať," zdôraznila ďalšia mamička Adriana Sinčáková. "Nehovoriac o tom, že sa v ňom jeden odborník venuje iba trom až piatim deťom, nie dvadsiatim."
Korunové nájomné zostáva
Pracovníkov centra nedávno vyplašila zvesť, že mesto chce údajne prehodnotiť zmluvu o korunovom prenájme budovy. To by ohrozilo existenciu už aj tak finančne podvyživeného centra. Či sú tieto informácie pravdivé, sme sa opýtali Jany Geročovej, hovorkyne Magistrátu mesta Košice. "Zmluva s nájomným vo výške 1 Sk za rok platí naďalej," uviedla.
Napriek tejto ústretovosti mesta je existencia centra závislá aj od toho, či sa mu podarí získať financie i od sponzorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári