MONIKA ŽEMĽOVÁ & MIKULÁŠ JESENSKÝ
Po konateľovi Horizontu nezostal žiadny majetok
Už viac ako päť rokov pátra polícia po treťom konateľovi BMG a Horizontu Františkovi Matíkovi.
BRATISLAVA. Špeciálny súd tento rok uzavrel najväčší podvod v histórii Slovenska. Konateľom nebankových subjektov vyrúbil takmer najvyššie možné tresty - 11 a pol roka. Maximum je dvanásť. Kým Fruni a Šebeščák sedia vo väzení, tretí z nich František Matík je už šiesty rok na úteku a nikto nevie, kde je. Matík, ktorému sa v roku 2002 podarilo ujsť z chorvátskej vily, sa tak zaradil medzi najhľadanejších zločincov. Aspoň to tvrdí polícia. To, ako intenzívne po ňom pátra vie posúdiť len ona sama. Informácie o ňom nezverejňuje.
Naposledy Srbsko
Posledné miesto, kam Matík odišiel je podľa zdrojov zo súdu aj polície Srbsko. Ešte predtým ho polícia takmer chytila v Rumunsku, ale ušiel jej. "S Rumunmi bola veľmi dobrá spolupráca, so Srbmi to už bolo horšie," povedal nemenovaný policajný zdroj.
"Ak sa pohybuje v prostredí krajín bývalej Juhoslávie, v rámci pátrania máme sťaženú situáciu," povedal hovorca policajného prezídia Martin Korch. Matík má pritom na Slovensku manželku a štyri deti. Posledné z nich sa narodilo len krátko predtým, čo ušiel. "Robíme všetko možné tak, aby bol zadržaný, ale to, či máme manželku pod kontrolou, nemôžem povedať," povedal Korch.
SIS nekomentuje
Kým polícia sa na spoluprácu so Srbskom sťažuje, ministerstvo spravodlivosti hovorí, že žiadny problém nemá. V posledných troch rokoch ale nikoho do Srbska nevydávalo, ani o vydanie žiadneho zločinca nežiadalo. Spolupráca medzi policajnými orgánmi ale podľa ministerstva nepatrí do ich kompetencie, takže ju nemôžu komentovať.Slovenská informačná služba na otázky týkajúce sa Matíka neodpovedala.
Žiadny majetok
Okrem trestov odňatia slobody, udelil Špeciálny súd všetkým trom konateľom aj trest prepadnutia majetku. V prípade Fruniho polícia zaistila zbrane, autá, aj jeho luxusnú vilu v Košiciach. Hoci Matík disponoval podobným majetkom ako Fruni, nezostalo po ňom takmer nič. Krajský úrad v Prešove zistil, že Matík vlastnil nehnuteľnosti oficiálne len v prešovskom kraji. Časť pozemkov a budovu speňažil ešte správca konkurznej podstaty BMG. Dostal za to 418 tisíc korún.
Manželka a deti v podnájme
V čase právoplatného rozsudku tak Matík oficiálne vlastnil len záhradnú chatku v obci Varhaňovce v hodnote asi pol milióna korún, ktorá ale nikdy nebola skolaudovaná a bola postavená bez stavebného povolenia. "Z našej strany bude potrebné ju právne vysporiadať," povedal Miroslav Makara z úradu. Matíkova žena býva oficiálne v podnájme, takže žiadne hnuteľné veci z jej domu, ktoré by mohli patriť aj jej mužovi úrad vziať nemôže.
Z aút zaistili iba jedno
Úrad tiež cez políciu zistil šesť áut, ktoré mal Matík vlastniť. Tri osobné, dva nákladné prívesy a jeden motocykel Harley Davidson. Rok ich výroby je od 1998 do 2000. Matíková úradu odovzdala iba Renault Megane kombi. Po ostatných autách podľa úradu pátra polícia. Úrad tiež zaistil jeden účet v banke, na ktorom bolo menej ako tristo tisíc korún.
Matíka by privítali palicami...
Obyvatelia Varhaňoviec majú na bývalého konateľa B. M. G. Invest, Horizont Slovakia a ďalších viac ako dvadsiatich spoločností Františka Matíka ťažké srdce. Manželka so štyrmi deťmi chodí do domu, ktorý je napísaný na meno jeho brata, akurát prespávať. Aj to len občas. "Bol vyučený elektrikár a zrazu sa z neho stal najbohatší človek v okolí. Ľudia sa k nemu správali ako k pánu Bohu. Verili mu, celé rodiny z Bretejoviec, Varhaňoviec a ďalších obcí mu zverili peniaze. Dnes mu nik nevie prísť na meno,"hovorí žena z dediny.
Dom pustne
Dom uprostred dediny, v ktorom žil František Matík pred prepuknutím kauzy spolu s manželkou a štyrmi deťmi, pôsobí spustnuto. Za plotom z vlnitého plechu sa akoby zastavil život.
"Darmo ju hľadáte. Tá sem chodí už len prespávať. Aj to len občas," hovorí okoloidúci starší muž. Nazrie ponad plot a mávne rukou. "Ani sa nečudujem. Nikto jej síce nepovedal jedno krivé slovo. Ale keby ľudia vedeli vraždiť pohľadom, v tom momente by bola mŕtva. Ferovi dali peniaze a on pekne zdúchol. Stotisíce, milióny... Našťastie, ja som sa nenechal obalamutiť."
Farma zúfalo chátra
Odkedy Matík zmizol, vo Varhaňovciach sa veľa vecí zmenilo. Rozsiahla farma s reštauráciou a ubytovňou, umelým rybníkom, tenisovými kurtmi, výbehmi pre daniele a muflóny, stajňami pre kone, bažantnicou a dokonca vlastnou benzínovou pumpou, ktorú mala byť pýchou malej obce, zúfalo chátra. Do niekdajšej kamerami prísne stráženého centra agroturistiky sa dostanete bez akýchkoľvek problémov. Dnes ju stráži len prítulná fenka labradora.
"Neviem, komu to teraz patrí. Ani ma to nezaujíma. Ale Ferovi už dávno nie. Ja sa tu starám o koníka," vysvetľuje muž v maskáčoch a vidlami odpratáva hnoj.
Do reči nie je ani žene v stredných rokoch, ktorá sa z ničoho nič vynorí z útrob ľudoprázdnej budovy. O Matíkovi sa nechce baviť: "Je to veľmi citlivá vec... My si tom chceme prenajať od nového majiteľa. Viac vám nepoviem."
Ľudia z dediny vedia svoje. Budovy, ktoré Matík nechal postaviť, sú na nevysporiadaných pozemkoch, stavby sú nelegálne. "Ani mi poriadne nevieme, kto je majiteľom," rozmýšľa starosta Anton Štefko.
Matíkovci v ilegalite
Odkedy sa po Františkovi Matíkovi zľahla zem, nikto ho nevidel. Ľudia pochybujú, že by tajne navštívoval svoju rodinu.
"Deti by sa mohli prerieknuť. Neverím, že by riskoval. Ide mu predsa o krk," myslí si pracovníčka obecného úradu.
Zmenila sa aj Matíkova manželka. Istý čas, žila v malom domčeku za dedinou. Aj ten bol zrekonštruovaný načierno, bez stavebného povolenia. "Asi sa na samote bála, tak sa presťahovala do dediny. Málokedy ju vidieť. Ráno odíde, večer príde. Deti chodia do školy v Prešove. Už ani do kostola nechodí," hovorí úradníčka.
Vraj k nej nechodia žiadne návštevy. Až na mladého muža, ktorý sa okolo nej obšmietal. Dedinčania hovoria, že bol nasadený SIS. Napriek tomu Fero stále uniká spravodlivosti.
Vila zarastá burinou
Nik presne nevie, kde manželka žije. A keď vedia, nepovedia. Burinou zarastá aj prepychová vila s bazénom, saunou, telocvičňou, nahrávacím štúdiom v Bretejovciach. Matíkovci sa mali do nej sťahovať keď prepukla kauza.
"Doteraz platil daň istý pán Zajac, ale vraj mu už nepatrí. Uvidíme, kto ju zaplatí na budúci rok," hovorí starostka Bretejoviec Milena Birešová.
Nie všetci obyvatelia Bretejoviec, Varhaňoviec a ďalších obcí, ktorí do nebankoviek vložili peniaze, sú presvedčení, že polícia urobila všetko, aby Fera chytili.
"Keď dostali Fruniho a ďalších, prečo práve on ubzikol? Je naňho vydaný medzinárodný zatykač a nič. Nie je to čudné?" pýta sa jeden zo susedov. Aj on by rád videl Matíka. "Sľuboval hory, doly, presviedčal nás, až sme mu nakoniec podľahli. Verili sme mu. A on nás všetkých obabral. Pekne by sme ho privítali. Ale palicami."
* * *
FAKTY O NEBANKOVKÁCH
(mož)
Najdlhšie vyšetrujú Drukos
Už v pondelok začne na Špeciálnom súde pojednávanie s ďalšou nebankovkou AGW. Jej konateľ Matúš Grega je rovnako ako Fruni a spol. obvinený z podvodu.
Najdlhšie trvá vyšetrovanie prípadu Drukos, kde je obvinený František Mojžiš. Banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Babulicová povedala, že vyšetrovanie by malo byť ukončené do konca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári