stratilo od septembra právnu účinnosť.
KOŠICE. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach počas jarných mesiacov vykonal laboratórny rozbor piesku z náhodne vybraných pieskovísk.
Našli salmonelu
V meste je zriadených 389 verejných pieskovísk. Ich správcom sú v niektorých prípadoch jednotlivé mestské časti a Správa mestskej zelene. Z 28 vybraných verejných pieskovísk takmer polovica nespĺňala požiadavku bezchybného piesku v detskom pieskovisku. Katarína Strmenská, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach prezradila, že v jednom z nich sa vyskytla aj baktéria salmonely.
Do počtu verejných pieskovísk sa nezaratávajú pieskoviská v materských školách. Z 18 vybraných až v 13 bol piesok zdravotne škodlivý. Strmenská nás informovala, že sa tam vyskytovali najmä baktérie, ktoré môžu spôsobiť hnačkovité ochorenia.
Prípustné limity
Požiadavky na piesok v detských pieskoviskách upravovalo nariadenie vlády. Stanovovalo najvyššie možné prípustné limity baktérií. V septembri stratilo účinnosť. Jana Nováková z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nám povedala, že predpis, ktorý by tieto požiadavky opäť upravoval, je ešte stále v legislatívnom procese. "Robíme všetko preto, aby to bolo schválené čo najskôr."
"Niektoré limity sú veľmi prísne," povedala Strmenská. Pripustila, že pre niektoré mikroorganizmy je to dobré, no pre iné by sa hodnoty mohli zvoľniť. Medzi ne zaradila napríklad koliformnú baktériu. Tá môže spôsobiť najmä hnačkovité ochorenia.
Povinnosti prevádzkovateľa
Nariadenie vlády tiež stanovalo povinnosti prevádzkovateľa pieskoviska. Medzi ne patrilo prekopávanie, prehrabávanie a prepieranie pieskovísk. "Mikroorganizmy sa takýmto spôsobom ničia. Prekopávaním a prehrabávaním sa dostanú na povrch, kde ich slnko vysuší a premývaním sa z piesku odplavia," vysvetlila Katarína Strmenská. Ďalej doplnila, že takéto opatrenia sa majú robiť minimálne raz za dva týždne. Nezabudla pripomenúť, že ide o sezónnu záležitosť, teda od polovice apríla do konca septembra.
Ďalšie spôsoby ochrany
Okrem povinností prevádzkovateľa, ktoré stanovovalo nariadenie, hygienici hovoria aj o ďalších možnostiach ochrany pred možným infikovaním baktériami. Medzi ne zaradili sledovanie pieskoviska, či prevádzkovateľ dodržiava svoje povinnosti. Podľa nich, deti by sa nemali hrať v piesku, kde sa nachádzajú hrube nečistoty a po príchode domov je nutné vždy dieťa dôkladne poumývať.
5 miliónov Sk na revitalizáciu
SMZ dostala na upravovanie detských ihrísk 5 miliónov korún. Má tiež už zopár vytypovaných, ktoré by chcela upraviť. "Záleží to od schválenia rozpočtu v mestskom zastupiteľstve, ale i presnejšieho odporúčania zo strany mestských častí, ktoré vedia, kde sú ihriská najviac využívané a kde nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári