Poslanci schválili, primátor nepodpíše
Na včerajšom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva bol zo siedmich bodov najzaujímavejším práve prvý. Ten sa týkal návrhu nového organizačného poriadku zamestnancov Mesta Košice. O závažnosti tohto bodu svedčí aj fakt, že poslanci sa dostali k záverečnému hlasovaniu až po takmer troch hodinách.
"Legislatívno - právna komisia jednohlasne navrhla neschváliť návrh terajšej organizačnej štruktúry," oznámil počas rozpravy predseda komisie a starosta Juhu JUDr. Jaroslav Hlinka (nezávislý). "Treba napríklad prepracovať a dopracovať aj postavenie námestníkov. Aby bolo jasné, kto za čo zodpovedá. Materiál napríklad v dôvodovej správe nedáva nemá analýzu doterajšieho stavu v porovnaní s novonavrhovanou právnou úpravou. Nie sú tam ani vyčíslené náklady na mzdy a ani počet zamestnancov."
Ešte ostrejšej kritike podrobila návrh Mária Gamcová (SF): "Je to znôška nezmyslov, dobre som sa na tom pri čítaní pobavila. Vytvára sa imaginárna štruktúra, aby sa mohli obsadiť miesta podľa politických kritérií. Za tento návrh určite hlasovať nebudem. Ak ho podpíšete, sľubujem vám, že to bude podnet na prokuratúru."
Viacerým poslancom chýbali informácie o presnom počte zamestnancov magistrátu i o tom, koľkých by sa dotklo prípadné prepúšťanie. Len pre zaujímavosť, magistrát má približne 350 zamestnancov. Presné číslo sa však nedalo zistiť, keďže viacerí kompetentní si túto povinnosť prehadzovali ako horúci zemiak.
"Ide aj o to, akým spôsobom budú prijímaní noví zamestnanci na svoje posty. Či sa len zamestnajú doterajší a dostanú nové zmluvy, alebo sa prijmú noví ľudia. malo by byť vypísané výberové konanie na každé miesto, za priemernú mzdu 25 - tisíc je v meste ochotných pracovať dosť schopných ľudí," vyjadril sa opozičný poslanec Alfonz Halenár.
"Stotožňujem sa s pripomienkami niektorých poslancov. Nie je jasný počet pracovníkov, ani to, kto je, alebo nie je nadbytočný," povedal kontrolór Richard Hojer.
Poslanci najprv hlasovali o pozmenenom návrhu. Obsahoval výhradu, ktorá mala eliminovať nesúlad so Zákonom o Košiciach. Ten však neprešiel. Napokon prijali pôvodný návrh organizačnej štruktúry. Až 30 ich hlasovalo za, 9 proti a 8 sa hlasovania zdržalo
"Napriek tomu, že návrh bol prijatý, zatiaľ ho nepodpíšem," vyjadril sa tesne po hlasovaní primátor František Knapík. "Sú tam určité nezrovnalosti, voči ktorým môže prokurátor namietať. Tento fakt nás vráti späť k rokovaniu. Ak budem mať priaznivé analýzy, ktoré dostanem v rámci času, ktorý je stanovený na podpísanie uznesenia, tak ho podpíšem. Pokiaľ sa pochybnosti potvrdia, tak potom som povinný rešpektovať zákon a tento návrh nepodpíšem," objasnil primátor hlavné dôvody svojho rozhodnutia. "V Zákone sú definované ako základné jednotky oddelenia a referáty. V novej štruktúre je aj úsek riaditeľa. Tak je vytvorený ďalší organizačný a riadiaci stupeň, ktorý nemá oporu v Zákone o Košiciach."
Už niekoľko mesiacov sa šušká o tom, že z magistrátu by mohlo byť prepustených 60 zamestnancov. "Podľa úpravy uznesenia, ktorá bola prijatá, o počte rozhodne zastupiteľstvo. To, kto presne odíde, už je vecou ľudí v jednotlivých riadiacich útvaroch, ktoré vzniknú," povedal primátor.
V praxi teda počet "odídencov" schváli alebo neschváli na základe návrhu F. Knapíka mestské zastupiteľstvo. Primátor by sa chcel problematikou organizečnej štruktúry zaoberať na prípadnom ďalšom mimoriadnom zastupiteľstve. Na to, či (ne)podpíše schválené uznesenie má lehotu 10 dní.
Ďalšie body, ktorými sa poslanci zaoberali, sa týkali odpredaja majteku.
Boris MACKO
Autor: Slovák v SMK, sila lásky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári