Čo zvýšenie znamená
n Zvýšia sa niektoré príspevky na podnikanie a zamestnávanie, ktoré štát poskytuje na prácu pre evidovaných nezamestnaných. Ide najmä o príspevky na samostatnú zárobkovú činnosť, a to aj pre invalidného človeka, na zriadenie chránenej dielne, na úhradu prevádzkových nákladov takéhoto pracoviska.
n Na aktivačný príspevok vo výške 1700 korún mesačne môže mať nárok viac ľudí. Najviac šesť mesiacov príspevok patrí aj tomu, kto bol dlhodobo nezamestnaným, kým sa nezamestnal, ak nezarába viac ako trojnásobok minimálnej mzdy.
n Pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu môže dostať viac študentov vysokých škôl. Priznať ju totiž možno každému, ak na člena domácnosti pripadá príjem nižší ako minimálna mzda.
n Teoreticky môže ubudnúť prípadov, keď treba dopravnú nehodu bezodkladne ohlásiť policajtovi, či na jej mieste zotrvať až do príchodu policajta. Jej účastník to totiž musí urobiť aj vtedy, ak napríklad na niektorom z vozidiel vznikla hmotná škoda „zrejme prevyšujúca" 10-násobok minimálnej mzdy.
n Obciam, ktoré sa starajú o vojnové hroby, štát prispeje väčšou sumou. Na každý vojnový hrob obci ročne patrí 5-násobok minimálnej hodinovej mzdy. To od 1. októbra predstavuje 233 korún.
n Radoví poslanci krajskej samosprávy si môžu zvýšiť odmenu. Za jeden rok sa môžu odmeniť až do 20-násobku minimálnej mzdy.
n Úrady môžu uchovať v tajnosti viac informácií. Už totiž nemusia zverejniť napríklad, na koho previedli nejaký majetok, ak jeho „nadobúdacia cena" nebola vyššia ako 162-tisíc korún, teda 20-násobok minimálnej mzdy.
n Aj verejní funkcionári, napríklad poslanci parlamentu, môžu priznať menej majetku. Najbližšie totiž nemusia v majetkovom priznaní uviesť nejakú hnuteľnú vec, napríklad auto, ak jeho zvyčajná cena nepresahuje 283 500 korún, čo je 35-násobok minimálnej mzdy.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári