Ďurkovci, aby si zmerali rýchlosť a presné oko v ryžovaní zlata. Medzi nimi nechýbala ani Daniela Múčková, ktorá si na nedávnych Majstrovstvách sveta v kanadskom Dawson City „vyryžovala" v kategórii žien striebornú medailu. Priamo z Klondiku, kde vypukla prvá nefalšovaná zlatokopecká horúčka, prišla na Spiš, aby si ešte raz v tejto sezóne zasúťažila.
Čaro ryžovania
D. Múčková, ako sama prezrádza, sa k ryžovaniu dostala „ako slepé kura k zrnu". Štúdium na baníckej škole a práca v zlatej bani v Hodruši-Hámroch, akoby predpovedali jej zlatokopecký osud. Slovenská asociácia zlatokopov tam v tom čase organizovala preteky v ryžovaní zlata, a tak neváhala a vyskúšala si to aj ona. Ryžovanie zlatiniek ju tak nadchlo, že sa súťažnému ryžovaniu venuje už sedem rokov. Je to pre ňu koníček a relax zároveň. „Človek chodí do prírody, stretne veľa známych i nových priateľov, atmosféra súťaží je výborná, no a to ryžovanie je akýmsi vyplnením voľného času," uvádza s úsmevom Daniela, ktorá má v národných tímoch už tretiu medailu zo svetových súťaží.
V kolíske zlatokopov
Zaryžovať si na Klondiku znamenalo pre ňu neopakovateľný zážitok. „Prepukla tu prvá zlatokopecká horúčka a dodnes sa tam ťaží zlato tradičnými postupmi. I keď majú aj moderné stroje, ten klasický postup je zachovaný. Ľudia žijú ďaleko v divočine a tam aj pracujú. Ryžujú pre seba a zarábajú si na živobytie. Bol to úžasný zážitok," netají nadšenie viceprezidentka Slovenskej asociácie zlatokopov. Tá vďaka svojmu koníčku precestuje kus sveta. I keď je to finančne náročné, neľutuje svoje rozhodnutie venovať sa ryžovaniu súťažne. A či je ryžovanie náročné? „Nie je ťažké. Potrebujete iba trocha zručnosti," dodala D. Múčková.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári