festivale v Trstenej. Do súťaže prihlásili včelári spolu 34 medov. O všetkom rozhodovala odborná porota zložená z členov včelárskych spolkov. J. Tomovi udelila za najlepší agátový med zlatý trstenský škapuliar.
Sladký život
U Tomovcov sa cukor takmer vôbec nepoužíva. „Všetko sa sladí medom, káva aj koláče, cukrom len máločo," vraví ocenený včelár. Kumštu sa priúčal od detstva u svojho otca. Už ako šesťročný mu pomáhal vytáčať med. „Otec bol tiež včelárom, mal asi 100 rodín, prebral som ich od neho. Chodil som na lesnícku školu, bol tam aj odbor včelárstvo, tam som sa tomu priučil," spomína na študentské roky. Dnes má pán Jozef 300 včelstiev, je členom Spolku včelárov Slovenska a registrovaným chovateľom včelích matiek.
Celoročný kolotoč
Tri stovky včelích rodín dajú človeku zabrať. „Včelár má stále čo robiť. V zime od novembra do februára robím na údržbe úľov, rámikov, vytápam vosk. Od začiatku marca robím prehliadky včelstiev, dodávam im zásoby, ak majú málo. Od apríla kočujem, chodím do okresu Veľký Krtíš a do Levického okresu. Začiatkom júna sa vraciame naspäť, koncom augusta a v septembri vytáčame med, potom nasleduje zakrmovanie včiel," opisuje celoročný kolotoč. Včelárenie je pichľavé, pán Toma by vedel rozprávať svoje o žihadlách. Toto leto mal v jednom úli agresívnu rodinu. „Keď som vyšiel z auta, včely útočili aj na auto, aj na poštárku. Nedalo sa nič robiť, musel som ich zlikvidovať," opisuje strasti včelárenia. Napriek tomu sa včelieho žihadla neobáva, občas robí pri úľoch bez kukly.
Nie je med ako med
Kvetový či lesný, repkový, agátový, malinový - medy sú naozaj rôzne. Líšia sa okrem iného viditeľne už na prvý pohľad farbou. „Ďatelinový med je sfarbený do biela, keď skryštalizuje, je ako maslo. Malinový med je trochu do červena, smrekový do hneda, jedľový do zelena a lipový med je úplne biely," predstavuje medové spektrum majster včelár. Keď ho ochutná, vie s presnosťou na 99 % určiť jeho druh. Čo neochutnáva rád, to sú lacné medy z našich obchodov. „Bohužiaľ, sláva včelárstva na Slovensku v posledných rokoch zaniká. Dováža sa k nám lacný med z Číny, Vietnamu, Brazílie či Argentíny. Ľudia si neuvedomujú, že je to med včiel liečených antibiotikami a kupujú často podradné medy v supermarketoch," krúti hlavou J. Toma.
Dobrý nielen na priedušky
Napriek lákavo nízkym cenám dovážaných medov vedia mnohí Spišiaci oceniť dobrý domáci med. „Chodia ku mne už dlhé roky. Vedia, že med je zdravý a bez chémie. Smrekové a jedľové medy obsahujú veľa minerálov na rozdiel od kvetových. Tie sú zase ľahšie stráviteľné, zvlášť agátový med je vyhľadávaný a vhodný pre deti, pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest. Mnohé panie mi povedali, že ich deťom med pomohol, je naozaj dobrý na priedušky," radí smižiansky včelár.
Spišiaci bodovali
O tom, že na Spiši dorábajú naozaj dobrý med, presvedčili okrem J. Tomu porotu v Trstenej aj ďalší Spišiaci. Peter Geleta z Hodkoviec si odniesol ocenenie za najlepší slovenský med medovicový, zabodoval aj František Geleta zo Spišskej Novej Vsi v rovnakej súťažnej kategórii spolu so Stanislavom Zumrikom z Nemešan, Petrom Glevickým z Klčova a Imrichom Glevickým zo Spišského Podhradia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári