Korzár logo Korzár Košice

Telefónne automaty vytláčajú mobily

KRISTIÁN SABO&ela&kar&olo, kristian.sabokorzar.skV dedinkách sú nevyhnutnosťou, v mestách sa búdky nevyužívajú V čase mobilnej komunikácie

KRISTIÁN SABO&ela&kar&olo, kristian.sabokorzar.sk

V dedinkách sú nevyhnutnosťou, v mestách sa búdky nevyužívajú

V čase mobilnej komunikácie strácajú verejné telefónne automaty (VTA) na atraktivite. Ich využívanosť klesá, napriek tomu Slovak Telecom neplánuje ich rušenie. Dokonca v týchto dňoch povinne vymieňa klasické búdky za stojany v rámci zabezpečenia bezbariérovosti. V niektorých odľahlých dedinkách si však ľudia nevedia život bez telefónneho automatu ani predstaviť. Najvyššie položeným je automat na Lomnickom štíte, z ktorého vyvolávajú najmä turisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Operátor v týchto dňoch rieši výmenu klasických budiek za stojany. Urobil tak v rámci obnovy vandalizmom a poveternostnými podmienkami zničených starých telefónnych kabín, ako aj z dôvodu prispôsobenia VTA pre imobilných občanov. Výšku investície však odmieta zverejniť.

Vandali spôsobia škodu za 330 miliónov

Operátor v týchto dňoch rieši výmenu klasických budiek za stojany. Urobil tak v rámci obnovy vandalizmom a poveternostnými podmienkami zničených starých telefónnych kabín, ako aj z dôvodu prispôsobenia VTA pre imobilných občanov. Výšku investície však odmieta zverejniť.Veľa však investuje na opravy spôsobených škôd vandalmi, ktoré ročne dosahujú 330 miliónov Sk.

"V roku 2007 ukradli vandali ST už viac ako 30 automatov, ktoré sme museli nahradiť novými automatmi. Evidujeme aj desiatky násilných poškodení a vykradnutí automatov. V niektorých lokalitách vandali vykonávajú potrebu v telefónnych kabínach, deti hádžu piráty do kabín, oblievajú VTA nápojmi, čím poškodzujú mechaniku," vysvetľuje hovorkyňa Slovak Telecomu Petra Paurová a dodáva, že náklady na prevádzku a údržbu jedného telefónneho automatu dosahujú mesačne v priemere 2-tisíc Sk. V mnohých prípadoch však oprava poškodenej búdky znamená oveľa vyššie náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Využitie automatov klesá

Využívanosť automatov klesá každoročne o 35 %.

Verejné automaty ST neplánuje zrušiť, povinnosť ich prevádzkovania mu totiž vyplýva zo Smernice o univerzálnej službe. Počet VTA, ktoré má prevádzkovať stanovuje aj nové Opatrenie Telekomunikačného úradu (TÚ) SR, ktoré vyžaduje, aby bol minimálne jeden automat v každej obci, bez ohľadu na potreby užívateľov, či efektívnosť vynaložených nákladov.

Čo obec, to automat

To znamená, že aj v malých obciach musí byť aspoň jeden automat.

"Opatrenie zvýšilo aj požiadavku na hustotu bezbariérových VTA, pričom budeme musieť zriadiť 25% takýchto automatov v každej z kategórii obcí, pričom v každej malej obci do 5000 obyvateľov bude musieť byť minimálne jeden bezbariérový VTA."

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie TÚ je v platnosti od 15. augusta 2007. Celkové prevádzkové náklady na zabezpečenie povinnosti zabezpečiť prístup k VTA vrátane zabezpečenia ich bezbariérovosti sú v rokoch 2007 2010 odhadované na úrovni 600 miliónov Sk a celkové investičné náklady na 120 miliónov Sk.

Chýbajú aj v mestských častiach

V Mestskej časti Košická Nová Ves doteraz telefónny automat vôbec nemali. Ako nám povedala pracovníčka úradu, namontovali ho pred niekoľkými dňami.

"Máme 2600 obyvateľov a skutočne niekedy chýbal," dozvedeli sme sa na MČ.

V Ťahanovciach - obci, kde žije 2100 obyvateľov dokonca nemajú žiaden automat, nie to ešte bezbariérový.

"Bol tu jeden, ale bol taký skorodovaný, že sme sa ho rozhodli odstrániť. Ohrozoval životy ľudí. Potrebujeme aspoň jeden a bezbariérový, lebo tu bývajú aj starší ľudia," vraví starosta Ján Nigut.

Džungľa má podľa starostky Adriany Balogovej dva automaty: "Jeden je v Tescu, tam je zrejme bezbariérový, druhý v kasárňach. Myslím, že sa ľudia, ak potrebujú, dovolajú."

V Pavľanoch iba v núdzi

V Levočských vrchoch v obciach žije priemerne po dvesto obyvateľov. Mohlo by sa zdať, že telefónne automaty sú tu potrebné ako soľ, opak je však pravdou. Niektoré dediny dokonca ani takouto vymoženosťou nedisponujú. "O telefónny automat nie je v obci záujem," povedal nám napríklad starosta Úlože František Seman. V Pavľanoch evidujú 78 obyvateľov a dedina je raritou, pretože tu žije iba jediná mladá rodina, a to starostka s manželom a deťmi. V dedine majú telefónny automat iba na núdzové volanie. Ten je však doslova panensky nedotknutý. "Iba tri domy sú u nás bez telefónov," vysvetlila nám starostka Monika Maximová.

Na Lomničáku telefonujú turisti

Na Lomnickom štíte je najvyššie (2632 m) položený verejný telefónny automat, ktorý je hojne využívaný turistami. Na vrchole je totiž slabý signál mobilných operátorov. Veľa z neho telefonujú aj zamestnanci

tamojšej kaviarne. Podľa Danky Veleckej z Tatranských lanových dráh, ktoré prevádzkujú visutú lanovku zo Skalnatého Plesa na Lomnický štít, veľa ľudí

aj na automat volá.

V Havke sú naň odkázaní

V rómskej obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa zrušili telefónny automat, pretože deti stále vyvolávali na políciu a záchranku. Pikantné bolo, že automat bol za mrežami, aby ho neukradli a nezničili.

V Havke v okrese Kežmarok, najmenšej dedine pod Tatrami, mali ešte pred dvoma rokmi telefónny automat v budove obecného úradu. Teraz je už vonku. Miestni sú naň doslova odkázaní, pretože v obci je veľmi slabý signál oboch mobilných operátorov. "Zaujímavé je, že z automatu sa dá volať, ale k nám sa dovolať nedá," konštatoval starosta Jozef Jabrocký. Ide o kartový telefónny automat, karty sa ale dajú kúpiť až v 6 km vzdialenej Spišskej Starej Vsi.

Nebyť búdky, išlo by o život

V koncovej a najmenšej obci Rožňavského okresu, v Hankovej, si na telefónu búdku zvykli najmä najstarší obyvatelia. V dedine žije okolo 70 ľudí, vyše 70 percent z nich má viac než 70 rokov. Pevné linky má zavedených asi sedem domácností, mobily sú asi v desiatich domoch. Ale signál mobilných operátorov je taký slabý, že nebyť búdky, neraz by šlo o život.

"Veď aj tohto roku na Veľkú noc sa nám tu pobili občania a práve z búdky sme telefonovali na záchranku. Z mobilov sa dá telefonovať len na určitých miestach v dedine," hovorí bývalý starosta obce Ondrej Jančík. Keď sa počas jeho starostovania pokazila búdka a nebodaj nefungovali ani pevné linky, ľudia buď behali z jedného konca na druhý s mobilom v ruke a hľadali signál, alebo len tŕpli, aby sa niekomu niečo náhle nestalo.

Telefonujú najmä starenky

"Búdka funguje nonstop a využívajú ju najmä najstaršie obyvateľky. Tak si zvykli na používanie kariet do automatu, že hocikedy si vyjdú von ku obecnému úradu a už telefonujú. Pre našu dedinu je búdka nevyhnutnosť". Automat majú v Hankovej približne 6 rokov.

V Paškovej deti šantili

Približne pred rokom v Paškovej zastavili zneužívanie telefónnej búdky na vyvolávanie hasičom. Miestne deti sa totiž často a radi zabávali tým, že vyhlasovali falošné poplachy. Naposledy, asi pred rokom, "došli nervy" tak hasičom, ako aj starostovi. Niekto znovu zatelefonoval, že horí, hasiči si spätným telefonátom požiar overili a vyrazili do dediny. Nič však nehorelo.

"To bol chvalabohu posledný prípad. Ale musel som tvrdo zakročiť. "Rodičom a deťom som vysvetľoval, že toto už nie je sranda, že hasičov môžu v čase falošného poplachu potrebovať tam, kde skutočne horí, že za to sú tresty," hovorí starosta obce Zoltán Csefo. Odvtedy je v dedine pokoj.

Často sa však vyvoláva aj z iných miest a obcí, pričom dvadsiatku najhorších lokalít otvára niekoľko automatov v Rožňave. V zozname najhorších figuruje aj automat na pošte v Dobšinej, v Gemerskej Hôrke, vo Vidovej, v Slavci.

* * *

FAKTY O AUTOMATOCH

(krs)

Väčšina neprodukuje zisk

Ku koncu augusta 2007 prevádzkoval Slovak Telecom (ST) v Košickom kraji 1370 verejných telefónnych automatov, z toho okolo 850 automatov je mincových a 520 kartových. V Košiciach ich je 510, z ktorých je 350 mincových.

Využívanosť automatov klesá každoročne o 35 %.

Viac ako 1200 automatov neprodukuje žiaden výnos, nie sú teda používané. V júli 2007 bolo v prevádzke na Slovensku celkovo 9 850 automatov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 759
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 083
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 820
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 759
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 083
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 820
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu