roka. Jej cieľom je podrobnejšie upraviť ochranu spoločenských zvierat a stanoviť požiadavky na karanténne stanice i útulky pre zvieratá. Ministerstvo predpokladá, že účinnou sa stane 1. novembra tohto roku.
KOŠICE. Návrh vyhlášky okrem všeobecných požiadaviek na ochranu zvierat stanovuje aj špecifické požiadavky na ochranu psov. Tí musia vidieť a počuť, čo sa deje v chovnom zariadení a jeho okolitom prostredí. Ďalej je potrebné vytvoriť možnosti na uspokojenie požiadaviek na pohyb. Pritom je potrebné vziať do úvahy veľkosť a temperament psa.
Nebude to vraj fungovať
Vyhláška stanovuje, aký veľký priestor v koterci má mať jeden pes. Na jedného z hmotnosťou do 5 kilogramov to vychádza 3,5 m2. Pre psa, ktorý má 50 kilogramov a viac, je to 7 m2.
Podľa predsedníčky Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov Dany Tóthovej je problematika ubytovania zvierat nedomyslená vec. "Uložiť povinnosť nám a nedať povinnosť mestu, aby podporila výstavbu útulkov, ktoré väčšinou ťahajú občianske združenie, je mierne absurdné. Na Slovensku sú všetky útulky beznádejne preplnené a tým pádom dochádza k nezrovnalostiam ohľadom toho, aký veľký priestor má mať pes."
Prekáža jej, že zákony neukladajú povinnosti mestám podporovať primeraný počet útulkov a karanténnych staníc. "Ak u nás nebudú zabehnuté sterilizačné programy podporované mestami (prípadne štátom), evidencia na mestách a osveta, tak to dobre fungovať nebude."
Bolo 22 zásadných pripomienok
Sloboda zvierat vníma návrh tejto vyhlášky veľmi pozitívne. Jej zástupca Pavel Šúlek nám povedal, že bol už veľmi potrebný.
Ochranári ale mali 22 zásadných pripomienok. Šúlek si myslí, že ich splnenie by prispelo k ešte efektívnejšej ochrane spoločenkých zvierat. Medzi ne patrí napríkad zabezpečiť priestor medzi obojkom a svalstvom krku psa na najmenej 3 centimetre. Cieľom toho je zabrániť častému javu pri uväzovaných psoch, a to sústavné priškrcovanie obojkom. V kynologickej praxi sa pre uistenie o pohodlnom nastavení obvodu bežne používa táto miera. Je to približná hodnota výšky dvoch prstov dospelého človeka.
Sústredia sa na rozporové konanie
Ak zásadné pripomienky do vyhlášky zapracované nebudú, Sloboda zvierat nepripravuje žiadne protestné akcie. "Ak splníme zákonný počet podpisov od občanov, sústredime sa len na samotné rozporové konanie," dodal na záver Šúlek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári