KRISTIÁN SABO, kristian.sabokorzar.sk
Krádeže áut sú stále výnosným biznisom. Autičkári zväčša kradnú na objednávku, no neraz auto rozoberú a rozpredajú na súčiastky. Aj preto nie je polícia pri objasňovaní tejto trestnej činnosti príliš úspešná.
Najviac áut podľa informácií z ministerstva vnútra sa na Slovensku ukradlo v roku 1993, kedy zmizlo 9698 vozidiel. Tento trend, aj vďaka lepším zabezpečovacím zariadeniam, postupne klesá. V minulom roku zmizlo na Slovensku 5225 áut, pričom polícii sa podarilo objasniť len 762 prípadov. V Košickom kraji zmizlo v roku 2006 podľa štatistík 320 vozidiel, polícia objasnila 88 krádeží. Podobná situácia je v Prešovskom kraji, kde dlhoprstí ukradli 228 vozidiel a našlo sa len 75.
"Minulého roku sme mali koncom septembra ukradnutých 252 áut a teraz ich máme 168. Objasnili sme vlani 70 vozidiel, tohto roku zatiaľ 58. V objasnenosti sme na druhom mieste v rámci Slovenska, pred nami je tesne Banská Bystrica. Dôležité ale je, že sa znížil počet kradnutých áut a darí sa nám objasňovať na vyše 34 %," vysvetľuje riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach plk. Juraj Bukuš.
Za rok zarobia na byt
Autičkári sa s tým nepárajú, tvrdia, že touto činnosťou sa dá veľmi slušne zarobiť, dokonca až tak, že je možnosť kúpiť si za ročnú "prácu" byt.
"Často sa kradne na objednávku, pričom si náš zákazník povie presne aký model chce. Dokonca vieme zariadiť aj farbu, či rok výroby," povedal nám človek pohybujúci sa v tomto prostredí.
Tvrdí, že nie je problém ukradnúť auto, chce to len šikovnosť, pevné nervy a trocha času. Kradne sa takmer všetko, predsa len sú však obľúbené značky. Idú Octavie, Fabie, no aj Wolksvageny.
Profíci idú cez zámok
"Ten najobyčajnejší je rozbitie okna, profík chce však odviesť čistú prácu, teda dostať sa dovnútra cez zámok."
Ako sme sa dozvedeli, staršie autá majú kľúče so zúbkami vonku. Zlodej vytrhne zámok a podá ho komplicovi, ktorý urobí za niekoľko minút nový kľúč. Pri autách so zabezpečením, je potrebné zneškodniť centrálne uzamykanie. Aj na to sú metódy.
"Proste sa vyhliadne auto, za ktorým ide autičkár a pomocou čítačky na niekoľkometrovú vzdialenosť načíta kód centrálu. Keď majiteľ opustí auto, nie je problém sa doň dostať."
Krajský riaditeľ tvrdí, že nie je jednoduché objasniť krádeže áut.
"Máme na to vytvorený špecializovaný tím. Krádeže majú znaky organizovanosti, väčšinou idú autá na súčiastky, respektíve na iné doklady," vysvetľuje J. Bukuš.
V minulosti boli prípady, kedy sa kradnuté autá prihlasovali na papiere, ktoré "zohnali" colníci či policajti.
"To skutočne bolo. Teraz sa nič podobné nedeje," tvrdí Bukuš.
Zneškodnia aj zabezpečenia auta
Hoci polícia odporúča, aby si ľudia autá zabezpečili rôznymi dostupnými spôsobmi, veľa z nich je pre profíkov hračkou. Aj preto sa na tomto poli odohrávajú preteky výrobcov ochrany áut a zlodejov. Pomaly nie je systém, ktorý by sa nedal prekonať. Častokrát nepomôže ani zamykanie spiatočky, pretože zlodeji zospodu auta nastriekajú dusík, zariadenie praskne a auto sa dá ukradnúť. Alarm sa dá zneškodniť prestrihnutím drôtika.
"Autá sa buď upravia, alebo rozoberú. Šikovný klampiar vie čo s poznávacími kódmi urobiť. Už treba len potrebné papiere, ktoré sa dajú tiež za úplatky zohnať."
Sú opatrní
Autičkári mapujú okolie pripravovanej krádeže aj niekoľko hodín. Postupne vypínajú lampy verejného osvetlenia vymontovaním poistiek. Ak sa ktokoľvek na nočnej ulici objaví, okamžite zmiznú. Keď riziko pominie, vracajú sa späť. Takto opisovali nedávno policajti postupy zlodejov áut na procese s Nexhmedinom G. Podľa obžaloby spolu s komplicom v roku 2005 ukradol v Košiciach päť áut.
Jeden zo svedkov zase hovoril, že predtým ako mu z pred reštaurácie zmizlo auto, mu niekto zo stola najprv ukradol od neho kľúče i doklady.
Najkradnutejšie autá na Slovensku
Najviac sa kradnú škodovky, ktorých vlani na Slovensku zmizlo 1936.
"Medzi najžiadanejšie modely patrí Octavia, Fabia a Felícia. Autá, ktoré sú najviac na cestách videné," hovorí policajný riaditeľ.
Nasledujú Volkswageny, najmä golfy, ktorých zmizlo vlani 610, teda podobne ako octávií. Na treťom mieste sa dlhodobo umiestňujú Peugeoty a na štvrtom Lady. Nasledujú Seat, Fiat, Audy, Renault, BMW a Citroen. K najmenej kradnutým patria vozidlá japonských výrobcov.
Ako predchádzať krádežiam
Vo vozidle si nikdy nenechávajte autorádio, doklady, peniaze, zbraň, mobilný telefón, oblečenie, tašky, notebooky a podobne. Zlodejovi stačí na krádež aj niekoľko minút.
" A čo robiť, keď auto niekto násilne otvoril? Nikdy si do auta nesadať a nezisťovať, čo zmizlo, lebo sa zničia stopy," uviedol zástupca hovorkyne KR PZ v Košiciach Peter Žaludek a J. Bukuš dodáva: "Hlavne však treba zamykať autá, niekedy si ľudia nezamknú diaľkovým ovládaním auto a v skutočnosti ostáva otvorené."
ZAUJÍMAVOSŤ
Auto vraj vrátia, ak zaplatíte
(rok)
KOŠICE. Keď vám ukradnú auto, pomoc nemusíte hľadať len u polície. Ak ste ochotní zaplatiť, nájsť vám ho vie mafia. Na Okresnom súde Košice I to minulý týždeň vyhlásil Nexhmedin G. (38) prezývaný Marko. Prokuratúra kladie kosovskému Albáncovi za vinu, že v roku 2005 spolu s komplicom Dušanom T. v Košiciach ukradol päť áut.
Polícia obidvoch zadržala v októbri 2005. Práve mali na Ostravskej ulici tlačiť z parkoviska ukradnutú Škodu Fabia. Predtým policajti takmer celú noc ležali v tráve alebo sedeli v tme v autách a pozorovali, ako dvojica pracuje.
"S ďalšími kolegami sme vykonávali takzvané skryté pozorovanie. Bol som 20 30 metrov od nich. Obžalovaného som zreteľne videl, keď vypínal osvetlenie. Boli veľmi opatrní," vypovedal jeden z policajtov.
Nexhmedin G. obvinenia obžaloby odmieta. Tvrdí, že v čase krádeží nebol v Košiciach. O dni, keď ho zadržali policajti, hovorí, že bol doma. Vonku vraj v noci vyšiel preto, že mu niekto zavolal na mobil a chcel sa s ním stretnúť.
Zároveň sa však posťažoval, že jeden z poškodených informoval o zmiznutí svojho auta ľudí z prostredia organizovaného zločinu. "Vysedáva s mafiou. Pije s nimi kávu," povedal.
Podľa prokuratúry išlo o čierny VW Golf, ktorý obžalovaný v septembri 2005 ukradol z Jedlíkovej ulice. Podsvetie mu potom zrejme prikázalo, aby auto vrátil. "O deň neskôr na príkaz Nexhmedina G. Dušan T. odviezol auto na Turgenevovu ulici s tým, že vozidlo bude vrátené majiteľovi po vyplatení nálezného," stojí v obžalobe. Z auta však predtým zmizli všetky cenné veci a peniaze.
Predseda senátu Ľuboš Vereš sa majiteľa auta spýtal, či o krádeži informoval podsvetie. Ten mu odpovedal, že o podsvetí počul len z televízie a nevie, kto by k nemu mal v Košiciach patriť. O tom, že je za nájdenie auta ochotný zaplatiť, vraj povedal najmenej päťdesiatim ľuďom. "Auto nakoniec našiel priateľ. Nestálo ma to teda nič," hovoril.
Proces s Nexhmedinom G. bude pokračovať koncom októbra. Jeho komplica pritom už súd potrestal ôsmimi mesiacmi väzenia.
Časy vlámania
U každej značky je to iné
Daewoo Matiz1 sekunda
Fiat Seicento2 sekundy
Citroen Saxo2 sekundy
Ford Focus4 sekundy
Škoda Feliciavyše 6 sekúnd
Peugeot 30619 sekúnd
Seat Cordoba24 sekúnd
Mercedes38 sekúnd
Škoda Octaviaviac ako 5 minút
VW Golfviac ako 5 minút
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári