Plamene ich môžu rýchlo zmeniť na Molotovov koktejl
V Banskej Bystrici horelo minulý týždeň 10 áut, na ktoré sa preniesol požiar z horiacich plastových kotajnerov. Oheň spôsobil škodu za 1,5 milióna. Koncom júla zas zhoreli dve autá aj v Košiciach, ktoré sa chytili od kontajnera aj na Európskej triede na Sídlisku Ťahanovce (na snímke). Zdá sa teda, že podpaľovanie plastových kontajnerov sa stalo akýmsi športom. Napríklad v roku 2005 ich v Košiciach zhorelo 280.
Natíska sa preto otázka, či nebolo lepšie ostať pri pôvodných plechových kontajneroch. "Plechové kontajnery za plastové s objemom 1 100 litrov sme začali vymieňať ešte v roku 2002. Oproti plechovým majú svoje výhody," povedal Mgr. Roland Bánhegyi, PR manažér spoločnosti KOSIT. "Plastové sú z estetického hľadiska krajšie, ľahšie sa s nimi manipuluje a jednoduchšie sa udržiavajú. Nepodliehajú korózii a cenovo sú výhodnejšie. Vyrábajú sa v krajinách EÚ, napríklad Nemecku či Rakúsku. Ich životnosť je neporovnateľne dlhšia oproti plechovým. V Košiciach je ich v súčasnosti 2 500. Nejde priamo o výmenu, ale o postupnú komplexnú obnovu kontajnerov po skončení ich životnosti." Plastový kontajner je 500 Sk lacnejší, než plechový, čo je pri 2 500 kusoch úspora 1,25 milióna Sk.
Plechové kontajnery končia ako zdroj náhradných dielov, alebo sú zošrotované. Pokiaľ ide o odolnosť proti požiarom, logicky by mali mať navrch plechové kontajnery... "Nie je pravda, že plechový kontajner požiar nepoškodí. Po ňom je bez kompletnej opravy nepoužiteľný a jeho životnosť sa skracuje na minimum," vysvetlil PR manažér.
Počas požiarov plastových kontajnerov môže byť obava z ich samovoľného pohybu. "Každý kontajner je na kolesách vybavený brzdami. Tie zabraňujú samovoľnému pohybu." Inými slovami, ak niekto úmyselne neodbrzdí kontajner, sám od seba sa nepohne. Horšie je, ak horiaci kontajner stojí na kopci a roztopený plast môže vytvoriť dlhý horiaci "jazyk". Keď sa dostane pod auto, nešťastie je hotové...
Zaujímavé by bolo nájsť odpoveď na otázku, kto by niesol následky v prípade, že sa plamene prenesú z horiaceho kontajnera na okolostojace autá. Veď škody idú v takých prípadoch minimálne do státisícov, ak nie miliónov. Môže sa teda stať, že majitelia áut môžu požadovať odškodné aj od KOSIT-u. "V 99 percentách prípadov začnú horieť plastové či plechové kontajnery kvôli tomu, že ich niekto úmyselne zapálil. Nie našou vinou. Vtedy vzniká škoda aj našej spoločnosti."
O rozmiestnení kontajnerov nerozhoduje KOSIT, ale samospráva. "Stanovište a počet kontajnerov neurčuje naša spoločnosť, ale mesto, respektíve mestská časť. Preto nevieme ovplyvniť, či bude kontajner umiestnený na parkovisku alebo na miestach, ktoré sú na to priamo určené. Neraz nám komplikujú situáciu pri manipulácii s kontajnermi práve autá, ktoré sú zaparkované veľmi blízko," dodal R. Bánhegyi.
Ostáva teda len dúfať, že pyromanov podpaľujúcich kontajnery bude čoraz menej. Lebo i napriek tomu, že plastové kontajnery majú svoje výhody, ich hlavnou nevýhodou je, že po zapálení majú účinok Molotovho koktejlu.
bm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári