Najlepšie riešenie - buldozér
Záhradkárska lokalita Majetkár pri diaľničnom privádzači od Prešova sa v posledných rokoch "preslávila" vďaka neprispôsobivým obyvateľom, z ktorí mnohí sa nasťahovali do opustených chatiek. Tie, ktoré obývajú, ľahko spoznať podľa ošarpanosti a neporiadku, ktorý okolo nich vládne. Sťažujú sa aj majitelia záhradiek v okolí, ktorým sa záhadne stráca úroda či iný majetok.
Negatívne pocity pri vstupe do Košíc, znečistené okolie či krádeže sú ten "menší" problém. "Stalo sa už aj niekoľko smrteľných úrazov, keď auto zrazilo niektorého z obyvateľov chatiek. Autá tadiaľ jazdia rýchlo, veď je to diaľničný privádzač," povedal starosta MČ Sídlisko Ťahanovce JUDr. Cyril Betuš. "Na prvý pohľad je riešenie situácie jednoduché zbúrať všetky chatky, ktoré sú obývané neprispôsobivými občanmi. Lenže na to nemáme právny základ."
Problém je tvrdenie viacerých rodín, že v chatkách bývajú na základe nájomných zmlúv, ktoré uzavreli s ich majiteľmi. Hoci na začiatku vlastníci niektorých záhrad neboli proti zbúraniu chatiek, neskôr uzavreli zmluvy s "nájomníkmi". Tí sú väčšinou v dôchodkovom veku a chceli predísť zbytočným problémom a získať od nezvaných návštevníkov aspoň nejaké peniaze. "Stále sú to súkromné pozemky a tým pádom nemôžme tie objekty len tak zbúrať. Už pred dvoma rokmi sme vyzvali majiteľov záhrad, aby si upratali pozemky aj chatky, ale výsledok bol nulový," konštatuje starosta.
Situáciu ešte viac komplikuje aj majetko právne vysporiadanie pozemkov, na ktorých sa záhradky nachádzajú. "Všetko ešte viac zamotal fakt, že často nie sú známi pôvodní majitelia pozemkov, ktoré boli za minulého režimu rozparcelované na záhrady. Alebo sa k nim vôbec nehlásia," povedal C. Betuš.
Miestny úrad v spolupráci v spolupráci s políciou vykonal niekoľko identifikácií obyvateľov chatiek. Našli sa až z okresu Trebišov, ale časom pribudli napríklad aj z Vodárenskej. "Spolupracujeme s úradom práce, resp. sociálnymi kurátormi kvôli podmienkam, v akých žijú deti v dotyčných rodinách. Spolu s postihmi za neporiadok je to zatiaľ jediné, čo môžeme robiť," hodnotí neutešený stav starosta.
"My s obyvateľmi chatiek nevieme nič robiť a aj pôvodní majitelia záhrad to už vzdali. Dvaja, ktorí s nimi aspoň uzavreli zmluvy, zomreli. Navyše sme čakali, že o pozemky, na ktorých sú záhrady, sa prihlásia pôvodní majitelia, väčšinou z obce Ťahanovce, aby sa mohli vysporiadať. No väčšina z nich o ne nejaví záujem," informoval nás Oto Filip, bývalý predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov v lokalite Majetkár. "Ten problém vyrieši jedine vysťahovanie tých, ktorí tam protiprávne bývajú, do náhradného ubytovania a okamžite potom chatky buldozérom zbúrať," načrtol riešenie O. Filip. Jeho nástupca Ing. Michal Šima tieto slová potvrdil. "Vo funkcii som približne dva roky a na dotyčných pozemkoch to vyzerá hrozne. Ale bývalí záhradkári to buď vzdali, alebo už zomreli."
Na jednu záhradku pripadá viacero pôvodných majiteľov. Väčšina vraj pocháza z obce Ťahanovce. Opýtali sme sa teda starostu Jána Niguta, či nemá vedomosti o tom, ako chcú majitelia s pozemkami ďalej naložiť. "Pokiaľ viem, ľudia od nás ešte nemajú listy vlastníctva. Neprebehli ani dedičské konania."
Pozemky teda ešte nie sú majetko - právne vysporiadané. Bolo by dobré, keby kompetentní pouvažovali nad riešením, ktoré by mohlo pomôcť všetkým. Vstupná brána do Košíc smerom od Prešova vyzerá vďaka neprispôsobivým občanom naozaj nelichotivo. Návštevníkov Košíc či turistov určite nezaujímajú ťahanice, týkajúce sa riešenia tohto problému, ale to, či prišli do mesta, ktoré má naozaj európsku úroveň. Zvlášť, keď sa uchádza o titul "hlavného mesta európskej kultúry"...
Boris Macko
Autor: Je sused seriový vrah?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári