ZUZANA PANCISYNOVÁ, zuzana.pancisynovakorzar.sk
Po desiatom albume s názvom X sa slovenská legendárna kapela Fermáta na určitú dobu odmlčala. V roku 2005 Fero vydáva v poradí už 11. album s jednoduchým názvom Next, ktorý akoby symbolizoval, že sa jedna o ďalší, ale vôbec nie posledný album skupiny a že sa ešte máme na čo tešiť. V súčasnosti zažíva Fermata už niekoľký úspešný comeback a vypredané koncerty znamenajú, že o skupinu je stále veľký záujem. Za bicími sa usadil absolvent konzervatória, Jakub Hittrich, ktorého nakoniec vystriedal staronový člen kapely Igor (Teo) Skovay. O najbližších plánoch kapely porozprával basgitarista Fedor Frešo.
Okrem CD-čka sa vraj chystáte zvečniť aj obrazovo a to na DVD. Mám pravdu?
- Áno. Nezachytili sme boom unplaggedový, tak chceme zachytiť aspoň ten DVD-čkový. Teraz je to modernejšie. Dali sme sa po dlhšej prestávke dohromady a rozhodli sa, že nahráme živé CD. Pretože nahrali sme už asi 11 albumov, ale ani jeden živý z koncertu. Pri tej príležitosti sa nám podarilo zohnať sponzora na DVD, na ktorom bude prenos z koncertu a aj zopár doplňujúcich materiálov. Budeme ho natáčať v Bratislave v Klube za zrkadlom. Pod sálou, kde sa koncert uskutoční, je nahrávacie štúdio Ivana Minárika, ktorý už čo-to s Fermátou nahral.
A vám to zrejme vyhovuje. Bude to v Bratislave aj preto, lebo tam máte väčšiu fanúšikovskú základňu?
- No, viac menej sme vybrali miesto nakrúcania DVD z praktických dôvodov. Tam netreba nosiť štúdiovú techniku do koncertnej sály, alebo to nahrávať v okázalých rozhlasových štúdiách. Okrem toho, sme všetci Bratislavčania a neviem si predstaviť, akým spôsobom by sme to realizovali inde.
Prečo ste neboli v Košiciach tak dlho?
- Nie je to z našej viny. Dnes sa už veľmi ťažko človek dopracuje k nejakému usporiadateľovi, ktorý by mal záujem takýto koncert uskutočniť. V tomto poslednom zložení sme na svete skoro rok a verte, či neverte, v niektorých mestách nás jednoducho odmietli z toho dôvodu, že nebude publikum a záujem.
Neodrádza vás to?
- Nie, sme zvyknutí na hocičo. Keby sme sa mali podľa toho zachovať, nič by sme nehrali. My môžeme a chceme robiť koncerty hlavne tam, kde panuje nadšenie. Ináč to nejde. No na druhom mieste sú stále peniaze, peniaze, peniaze. Počúvať by nás chcel možno každý, ale nie sú peniaze. Sme radi, že sme tu vôbec hrali, lebo na východ je ťažko sa dostať. Ale mám naňho veľmi dobré spomienky, tu sme toho zažili až až.
Napríklad?
- Máme tu kopu priateľov a známych. Ale napríklad si spomínam, keď sme boli ešte v tej predchádzajúcej ére, koncertovali sme v Prešove ako predkapela skupiny Jethrotull, čo sa nám veľmi páčilo, lebo sme sa zoznámili s mužmi, ktorí pre nás znamenajú strašne veľa. Toto sú veci, ktoré berieme ako veľké plus.
Na koncert ste došli s hodinovým meškaním. Čo sa stalo?
- Boli sme múdri. Vybrali sme sa cez Maďarsko, lebo tamadiaľ vedie diaľnica cez Budapešť do Košíc. No a práve v Budapešti sme poblúdili. Najprv sme blúdili, potom sme mali málo forintov na obed, tak sme museli zháňať zmenáreň. Mali sme všetko krásne naplánované, ešte sme si hovorili, čo budeme robiť, keď prídeme do Košíc príliš skoro. Odnieslo si to publikum.
Ale počkali veľmi radi...
- Nikto nereptal... (smiech)
Odzneli tu hlášky, že ste zahrali príliš málo. Ľudia bažili po väčšom množstve vašich fantastických skladieb...
- Áno. Ale ja si myslím, že radšej nech odchádzajú ľudia z koncertu s pocitom, že ešte by si niečo vypočuli, ako že už toho mali dosť. Podľa mňa koncert nebol krátky. Mali sme prichystané už aj nové skladby, ktoré budú na DVD, ale to sme sa tu ešte neodvážili odohrať. Možno sa ich odvážime zahrať v Bratislave, kde budeme hrať spolu s Palim Hammelom.
Čo najbližšie chystáte?
- Milión vecí. Keby sme nemali víziu a plány, tak by to nebolo zaujímavé. Vždy sa niečo rysuje. Teraz by sme sa chceli preboxovať do Čiech, kde sme už pár krát hrali, a kde má o nás záujem istá česká agentúra.
Prečo sú pre vás Čechy také dôležité?
- Keď už nič iné, je tam aspoň dvakrát väčší trh ako slovenský a dvakrát viac príležitostí na hranie. Radi by sme ešte nadviazali na tradíciu hrať v Maďarsku, kde sme vystupovali dosť často. Kedysi za socializmu sme koncertovali aj v Poľsku a dokonca v Bulharsku...
Teraz sa veľa kapiel hrnie do USA...
- To by sa nám veľmi páčilo, len tam je ťažko sa dostať. Musel by nás tam niekto veľmi veľmi chcieť.
CURRICULUM VITAE
Fermata- zoskupenie najlepších
Na aktuálnom turné po Slovensku sa kapela predstavila s tromi členmi pôvodnej zostavy, ktorých doplnil nový bubeník. Pôvodný, Karol Oláh tragicky zahynul v 80. rokoch. V zlatej ére bola Fermata all star bandom, kde hrali najlepší slovenskí hudobníci. František Griglák - gitarista a líder kapely, hral v Prúdoch a podieľal sa skladateľsky aj interpretačne na dodnes asi najväčšom Hammelovom hite "Medulienka". Basgitarista Fedor Frešo hral vo všetkých troch najvýznamnejších slovenských rockových kapelách tej doby - Prúdy, Collegium Musicum, Fermata i v českom M-Efekte. Klávesista Tomáš Berka sa zo slovenskej hudobnej scény vytratil. V súčasnosti žije v USA ako vyhľadávaný a renomovaný hollywoodsky filmový producent.
Kapela vydala jedenásť albumov. Prvý upútal hlavne úvodnou skladbou Rumunská rapsódia i tým, že ako jediná rocková LP zo Slovenska vyšla v tom čase v západnom Nemecku vo vydavateľstve Jupiter Records. Platňa je dodnes vyhľadávanou zberateľskou relikviou.
Na porevolučnom albume Simile vynikla gitarová balada Spomienka na Amsterdam, ktorá patrí k najväčším hitom Fermaty.
PROFIL FERMATA
n vznikla v 60.rokoch
n hrali v nej najlepší slovenskí muzikanti
(Hammel,Griglák,Frešo,Berka)
n vydala 11 albumov
n najväčšími hitmi sú Rumunská rapsódia a Spomienka na Amsterdam
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári