Kleinovi, ju v 20. rokoch minulého storočia získal Alexander Kalinovský.
MICHALOVCE. K "drobčekovi", ktorého sme už spomínali, patril pozemok. Jeho hranica bola pri obchode Jonáša Branda. Na voľnej ploche vyrástol pekný obchod Jána (alebo Aladára) Kalinovského.
Dobrí susedia
Kalinovský bol výrobcom a predajcom klobúkov. Podľa Jaroslava Gorása mohol byť synom Alexandra Kalinovského: "Ktovie? V každom prípade bol medzi susedmi dobrý vzťah. Na novom obchode totiž vznikol aj dufard. Cezeň sa dalo dostať na dvor Jána Kalinovského, ale aj k Alexandrovi. Práve vďaka tomu mohli byť v jeho dome tri predajne." Pamätníci možno pamätajú, že pred 10 rokmi tu dva dufardy boli: "Tie vznikli neskôr až po vojne."
Stavbárske perličky
Dom Jána Kalinovského mal na prízemí obchod, dielňu, sklad a dvor. Na poschodí bol byt, podkrovie bolo nevyužité: "Zaujímavosťou je polkruhový arkier na poschodí, vysunutý do ulice." Šikovný nápad, ako zväčšiť dom mimo pozemok, ale vyhnúť sa nájomnému, prežil dodnes. Ďalšou stavbárskou perličkou je presvetlené vnútorné schodisko: "Na streche bolo okno, ktoré presvetľovalo pôjd. Presklená bola aj časť stropu nad schodiskom. Apropó, to bolo z brúseného teraca a bolo točité."
Pozdrav z minulosti
Gorás našiel aj pozdrav z minulosti: "Pri rekonštrukcii sa pod podlahou pôjdu našlo množstvo rozrobených, ale aj hotových klobúkov. Boli zabalené v novinách z r. 1948." Klobučník podľa všetkého dúfal, že sa k remeslu vráti, keď znárodňovací ošiaľ "prehučí". Lenže ono to "hučalo" 40 rokov...
Od vojny po dnešok
Tak či onak Kalinovský sa toho nedožil. Krátko po vojne tu mala adresu vdova Kalinovská, neskôr obuvník Antolík, po ňom tu bolo zlatníctvo. Pred rokmi dom kúpili majitelia predajne Jama. Budovu upravili, dufard zastavali. Ku cti im slúži citlivý prístup k "starému" objektu a jeho prepojenie s novou zástavbou.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári