zoskupenie VLK (LZ VLK). Týka sa prešetrovania podnetu ochranárov v súvislosti s odstraňovaním kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP).
BRATISLAVA. Ako informoval náčelník LZ VLK Juraj Lukáč, združenie sa domnieva, že pri vybavovaní podnetu porušila Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) ústavné právo domáhať sa práva na inom orgáne SR a zároveň aj právo na priaznivé životné prostredie.
Zoskupenie podalo v apríli na Inšpektorát životného prostredia Košice podnet pre podozrenie z porušovania zákona o ochrane prírody Štátnymi lesmi TANAP-u ohľadne ťažby kalamitného dreva. Inšpektorát následne začal štátny dozor, ktorý neskôr pre podozrenie z úniku informácii rozhodnutím generálneho riaditeľa SIŽP Ota Hornáka
preložili na inšpektorát v Žiline. Podľa LZ VLK možno inšpektorát poveriť kontrolou mimo jeho obvodu iba v prípade, ak sa štátny dozor nezačal.
Predmetom podnetu LZ VLK bolo aj oznámenie, že ťažba je činnosťou zasahujúcou do biotopov národného a európskeho významu, na ktorú je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody. Inšpekcia konštatovala, že postup ŠL TANAP-u nebol v rozpore so zákonom o ochrane prírody, keďže stav predmetných biotopov bol nepriaznivý a do zastavenia prác v nich nedošlo k zmene. Zoskupenie VLK vysvetľuje, že zo zákona vyplýva povinnosť hodnotiť dopad činnosti ešte pred jej začatím, a nie po jej skončení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári