Postupimskej konferencii, na ktorej sa stretla tzv. Veľká trojka. Na nej sa rozhodovalo, aké bude povojnové usporiadania a rekonštrukcie zničenej Európy.
KOŠICE - Spojenecké jednotky zavŕšili na jar v roku 1945 úspešnú ofenzívu proti hitlerovskému Nemecku a navrátili starému kontinentu po šiestich rokoch mier. Sovietsky zväz, Spojené štáty a Veľká Británia sa snažili riešiť dôležité otázky prostredníctvom konferencií. Posledná sa uskutočnila v nemeckom Postupime. Konala sa od 17. júla do 2. augusta 1945.
Závery konferencie
Záver konferencie s krycím názvom Terminal mal zásadný dopad na povojnové usporiadanie Európy, predovšetkým na osud niekdajšej Hitlerovej ríše. Veľmoci rozhodli, že k Nemecku budú naďalej pristupovať ako k jednotnému hospodárskemu celku. Postupimskou dohodou bolo stanovené, že všetky nemecké anexie po roku 1937 budú vrátené späť a Rakúsko oddelené od Nemecka. Hlavnými cieľmi boli odzbrojenie nemeckej armády, zbavenie moci nacistov a ich potrestanie, demokratizácia krajiny a dekartelizácia veľkých priemyselných odvetví.
Dohodli sa, že Nemecko sa rozdelí do štyroch okupačných zón pod oddelenou správou USA, ZSSR, Veľkej Británie a Francúzska. Rovnako rozdelili Berlín. Niektorým štátom boli stanovené nové štátne hranice. Československo stratilo Zakarpatskú Ukrajinu. Uznané boli západné hranice Poľska na riekach Nisa a Odra, čo vyriešila až vzájomná zmluva Nemecka a Poľska z roku 1990. Veľmoci schválili požiadavku na odsun Nemcov zostávajúcich mimo nemecké hranice a okupačným mocnostiam priznali možnosť čerpať vojnové reparácie z vlastných okupačných zón. Konferencia nenariadila odsun nemeckého obyvateľstva z Poľska, Československa a Maďarska.
Zajtra sa pozrieme na ulicu Povstania českého ľudu na Sídlisku Dargovských hrdinov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári